İzmir’in VOB gururu

  • 0
  • 1.587
Yazı Boyutu:

Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) 6. yılını kutladı. Swiss Otel Grand Efes'te gerçekleştirilen kutlama töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, VOB'un İzmir'in ilklerinden birisi olduğunu söyleyerek, "Bu projenin daha da büyümesi, hedefe ulaşması için tüm İzmir kader birliği yaptı" dedi.

VOB Başkanı Işınsu Kestelli, VOB'un kurulduğu tarihten bu yana hızlı bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyerek, "Kurulduğumuz yıl 3 milyar lira olan işlem hacmi, 2009 yılı sonunda beklentimizin de üstünde artarak 334 milyar lira oldu. VOB'un işlem hacmi, 5 yılda 111 kat arttı" dedi. İleriye dönük çok önemli projeleri de hayata geçirmeye başlayacaklarını söyleyen Işınsu Kestelli, 2010 yılında opsiyonlara da başlayacaklarını müjdeledi. Kestelli, İzmir Ticaret Borsası bünyesinde tarımsal kontratlar kapsamında, VOB modeli bir girişim başlatarak lisanslı depo kurma kararı aldıklarını da ifade etti.

VOB'un 6. yıl kutlama töreninde desteklerinden dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı'na teşekkür plaketi sunulurken, 6. yaş pastasını da Başkan Kocaoğlu, Işınsu Kestelli, VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, yönetim kurulu üyeleri ve VOB ortakları birlikte kesti.

Müthiş büyüme
-   2009 yılında adet bazında işlem hacmi, bir önceki yıla oranla yüzde 45 artarak 79 milyona ulaştı.

-   Aylık bazda günlük ortalama işlem hacmi 2010 yılının Ocak ayında 1.3 milyon lira civarında gerçekleşti.

-  VOB’un açılış tarihinde aktif üye sayısı 96’yken, bu rakam 390’a ulaştı. Toplam üye sayısı ise 216’dan 792’ye yükseldi.

-   2010 yılında opsiyon sözleşmeleri de VOB’da işlem görmeye başlayacak. Lisanslı depoculuk sistemi altyapısı üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ayrıca farklı finansal ürünlere ve emtiaya dayalı yeni vadeli işlem sözleşmelerinin açılması konusunda çalışmalar devam ediyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

En büyük 500 sanayici şirketin 131 tanesi Egeli

Aile Şirketlerinde Yönetim Kurullarını Gençleştiriyoruz

2026'da 2 milyar dolar

Körfez Geçişi Çağrısı

Japon devi Torbalı dedi

Mutlu Esbaş’lıların sesi Lüksemburg’dan yankılandı