İzmir Üniversitesi’nde ilk Erasmus öğrenci değişimi heyecanı

  • 0
  • 1.413
Yazı Boyutu:

Erasmus Değişim Programı ile ilk öğrencilerini 2011-2012 akademik yılı güz döneminde yurtdışına gönderecek olan İzmir Üniversitesi’nde yeni başarıların heyecanı yaşanıyor.

Dördüncü eğitim yılına başlayacak genç bir üniversite olarak 2010 yılı Aralık ayında Erasmus Değişim Programı’na dahil olan ve ilk öğrencilerini Ağustos ayı sonunda yurtdışına gönderecek olan İzmir Üniversitesi’nde yeni bir dönemin başlangıcı yaşanıyor. İlk öğrencilerin yurtdışına gönderilmesinin ardından, yurtdışından da gelecek değişim öğrencilerinin beklendiği üniversitenin hedefi, Avrupa ve bölge ülkeleri için çekim merkezi haline gelmek.

Bugüne kadar 10 farklı Avrupa Birliği ülkesi ile toplam 14 Erasmus anlaşması imzalayan üniversite, ilerleyen dönemlerde anlaşma ve giden-gelen öğrenci sayısını da artırmayı hedefliyor. İzmir Üniversitesi’nin ilk Erasmus öğrencilerinden İşletme Bölümü öğrencileri Öykü Bihter Dağal ve Levent Çağkan Özkan Finlandiya’daki HAMK University of Applied Sciences’da; Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri Çağrı Duygu ve Ayberk Kaynak ise, Romanya’daki University of Pitesti’de değişim öğrencisi olarak eğitim alacaklar.

İlk olmanın sorumluluk ve gururu
İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, Uluslararası İlişkiler Ofisi tarafından düzenlenen oryantasyon toplantısında öğrenciler ile bir araya geldi. İlk örneğin her zaman hatırlanacağını vurgulayan Rektör Erciyeş, şunları söyledi. “İlk gidenler, arkasından gelecekler için göstergedir. O nedenle ilk gidenlerin farklı sorumlulukları olur. Ait olduğunuz toplumu temsil ettiğinizi lütfen unutmayın. Edineceğiniz arkadaşlıklar ile kültürler arası yakınlaşmayı amaçlayan programın gereklerini yerine getirirken, derslerinizdeki başarılarla da İzmir Üniversitesi’ni gururlandırın."

Öğrencilerden Finlandiya’daki HAMK University of Applied Sciences’da İşletme Bölümü eğitimini sürdürecek olan Levent Çağkan Özkan, “Erasmus Değişim Programı sayesinden edineceğim yurtdışı eğitim deneyimi ile özgeçmişimde fark yaratacağıma inanıyorum” dedi.

Öğrencilere hak ve sorumlulukları ile dikkat etmeleri gereken önemli konular hakkında bilgi verilen toplantıya, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tuncay Ege ile Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Güneş Demirel ve Aslı Kuşoğlu da katıldı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deü'nün Kalitesine Bir Tescil de Epdad'dan

Yaşar Üniversitesi 23 yaşında

57. Alay temsili sancağını 1 milyonun üzerinde kişi ziyaret etti

Alper’e araştırma ödülü

Karşıyaka’da sporla iç içe nesiller yetişiyor

Destek İş Birliği Merkezi EÜ’de açıldı

Arşiv