İzmir Üniversitesi’nden şehit ve gazi çocukları ile engellilere özel burs

  • 0
  • 951
Yazı Boyutu:

İzmir Üniversitesi, Mütevelli Heyetini aldığı karar ile LYS sonuçlarına göre yerleştirilmesi yapılan 3 şehit ve malul gazi çocuğuna ve 5 engelli öğrenciye burslu eğitim verecek.

Daha fazla öğrencinin üniversite eğitimi alabilmesi için burslu öğrenci sayısını her yıl arttıran İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyeti, 3 şehit ve malul gazi çocuğuna ve 5 engelli öğrenciye burslu eğitim verme kararı aldı. Yapılacak yerleştirmeler sonucu 1080 öğrenci almaya hazırlanan İzmir Üniversitesi, bu yıl yerleştirmesi yapılan öğrencilerinin yüzde 46’sına burslu eğitim verecek.

Topluma hizmet görevimiz
2010 yılından bu yana Karşıyaka Engelliler Spor Kulübü Basketbol Takımı’nın sponsoru olan, Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı destekçisi, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği ve Bostanlıspor Kulübü ile Otizmli çocuklara özel bir merkez kurmaya hazırlanan İzmir Üniversitesi, bu yıl yerleştirmesi yapılan 5 engelli öğrenciye de burslu eğitim verecek. Topluma hizmet etmenin, üniversitelerin en önemli görevleri arasında yer aldığını vurgulayan İzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, “Üniversiteler olarak yaptığımız bilimsel çalışmalar ile ışık tutmaya çalıştığımız topluma hizmet etmek zorundayız. Bu anlamda da engelli çocuklarımızın üniversitede okuma hayalini yerine getirecek olanağı sağlayacak olmaktan dolayı mutluyuz” dedi.
Şehit ve malul gazi çocuklarının, bu vatana hizmet için canını feda etmekten kaçınmayan değerli insanların çocukları olduğunu hatırlatan Rektör Erciyeş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onların çocuklarına eğitim hizmeti vermek bizim görevimiz. Mütevelli Heyetimizin aldığı karar ile maddi anlamda da eğitimlerine katkıda bulunacağız. Fen Edebiyat Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde bir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde İngilizce eğitim veren İşletme Bölümü’nde bir ve Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde bir öğrenciye, LYS sınavı sonuçlarına göre yapılan yerleştirmenin ardından burslu eğitim vereceğiz.”

Bazı bölümlerde tüm öğrenciler burslu olacak
Rektör Erciyeş, bu yıl yerleştirmeler sonucu İzmir Üniversitesi’nde eğitim almaya başlayacak 1080 öğrencinin 108’ine yüzde 100, 220’sine yüzde 50 ve 175’ine yüzde 25 burs vereceklerini belirtti. 2010-2011 akademik yılında her 3 öğrenciden birine burslu eğitim verdiklerini ifade edeni Prof. Dr. Erciyeş, “Bu yıl İzmir Üniversitesi’nde eğitim almaya başlayacak öğrencilerin yüzde 46’sına burslu eğitim vereceğiz” dedi. Rektör Erciyeş, Mühendislik Fakültesi’nin tüm bölümleri ile Meslek Yüksekokulu’nun Bilgisayar Programcılığı ile Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümlerinin tüm öğrencilerine burs verileceğini aktardı.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Fulbright Burs Programı tanıtıldı

Caz Festivali Atölyeleri Katılımcılarını Bekliyor

Tireli Üretici Kadınlar Dijital Pazarda ‘Ben de Varım!’ Diyor

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Arşiv