İzmir yine örnek

  • 0
  • 1.587
Yazı Boyutu:

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanması amacıyla yürütülen iç denetim faaliyetleri konusunda, ülke genelinde pilot olarak seçilen “tek belediye” oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iç denetim uygulamaları ile Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımı amacıyla kamu mali yönetim ve kontrol sistemine dahil edilen iç denetim uygulamalarının desteklenmesi ve iç denetçilerin teknik kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla hazırlanan proje çerçevesinde, Türkiye’deki tüm belediyeler arasından seçilen tek belediye İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu.
Söz konusu proje, Maliye Bakanlığı’na bağlı İç Denetim Koordinasyon Kurulu’nun, Dünya Bankası yönetimindeki Kurumsal Gelişim Fonu’ndan (IFD) 2009 yılı içerisinde temin ettiği hibe ile birlikte hayata geçirildi. Proje gereğince bir genel bütçe, bir üniversite, bir özel bütçe, bir belediye ve bir özel idare olmak üzere toplam 5 farklı kamu idaresinde pilot denetimler gerçekleştirilmesi öngörüldü. Pilot denetimlerin gerçekleştirileceği kamu idareleri olarak genel bütçeli kuruluşlar arasından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, üniversiteler arasından Gazi Üniversitesi, özel bütçeli kuruluşlar arasından Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, belediyeler arasından İzmir Büyükşehir Belediyesi ve özel idareler arasından da İstanbul İl Özel İdaresi seçildi.
Proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde yapılması öngörülen pilot denetim, danışman firma gözetiminde Büyükşehir Belediyesi iç denetçilerince “Trafik ve Denetim Hizmetleri Süreci Üzerinde Sistem Denetimi” olarak başarıyla tamamlandı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Türkiye’deki belediyeler arasından “pilot idare” olarak seçilmede, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun denetime verdiği önem doğrultusunda, iç denetimlerde kat edilen mesafenin önemli rol oynadığını belirtti.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı

Cezayir’de Türk ürünlerine yoğun ilgi

Esnafın zararını karşılayacak

6 aylık kuru meyve ihracatı 829 milyon dolar