YUKARI

İzmirli gençler 12 ülkeden yaşıtlarıyla N.E.W.S. eTwinning Projesinde buluştu

İzmir Konak Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencileri 12 Avrupa ülkesinin öğrencileriyle N.E.W.S. eTwinning isimli projede çevrimiçi bir araya geldi. İzmirli gençler, Farklı kültürleri tanıma olanağı bulurken, Portekizli, Polonyalı ve Yunanistanlı arkadaşlarının İngilizce kaleme aldıkları haberleri Türkçeye çevirdi.
İzmirli gençler 12 ülkeden yaşıtlarıyla N.E.W.S. eTwinning Projesinde buluştu
08 Haziran 2021 0 yorum 246

İzmir Konak Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencileri 12 Avrupa ülkesinin öğrencileriyle N.E.W.S. eTwinning isimli projede çevrimiçi bir araya geldi. İzmirli gençler, Farklı kültürleri tanıma olanağı bulurken, Portekizli, Polonyalı ve Yunanistanlı arkadaşlarının İngilizce kaleme aldıkları haberleri Türkçeye çevirdi.
 
Devlet okulu olan İzmir Konak Misak-ı Milli Ortaokulu, öğrencilerinin farklı kültürleri tanımaları ve İngilizce dil becerilerini geliştirmeleri amacıyla özel kolej gibi N.E.W.S. eTwinning isimli projeye ortak oldu.  İzmir Misak-ı Milli Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Serap SARI rehberliğinde 7. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla 12 Avrupa ülkesinden yaşıtlarıyla çevrimiçi olarak sürdürülen eğitimler üç ayrı oturumda gerçekleştirildi.

 
Türk öğrencilerin Türkçeye çevirdikleri ilk haber, Portekiz, Braga’da  Fernanda Soarez  rehberliğinde Francisco Sanches  okulunun öğrencileri tarafından yazılan "Peneda Gerês Ulusal Parkı'ndaki İber kurdu" haberi olurken, ikinci haber ise; Polonyalı öğrencilerinin kaleme aldığı "ROKSANA WĘGIEL EN İYİ POLONYALI GENÇ ŞARKICI!" haberiydi. Szkola Podstawowa Korczyna  Okulu öğrencilerinin Anna Wasko  rehberliğinde yazdıkları haberi İzmir Konak Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencileri Türkçe'ye uyarladı.
 
İzmir Konak Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencilerinin küçük yaşlarda uluslararası deneyim kazanmalarını sağlayan, İngilizce pratiklerini geliştiren N.E.W.S. eTwinning projesi kapsamında üçüncü çalışmada bir araya geldikleri proje partnerleri komşu Yunanistanlı öğrenciler oldu.
 
Yunanistan Artemis’da  Angela Florou  rehberliğnde 6th PS  okulunun öğrencileri tarafından yazılan "Kitesurf - Dalgaların üzerinden uçmak !!!" isimli haberi Türkçeye çeviren İzmirli gençler, Yunan arkadaşlarıyla deneyim kazanırken, arkadaşlık kurdu.
 
İzmir Misak-ı Milli Ortaokulu öğrencilerinin N.E.W.S. eTwinning projesi kapsamında Türkçe'ye çevirdikleri haberlerin metinlerine aşağıda yer verilmiştir.
 
1. HABER 
"Peneda Gerês Ulusal Parkı'ndaki İber kurdu" Braga - Portekiz
Peneda-Gerês Ulusal Parkı (veya sadece Gerês), şehrimiz Braga'dan yaklaşık 40 km uzaklıktadır ve nefes kesici manzarası sayesinde hayranlık uyandıracak güce sahiptir.

Park sınırları içinde 200'ü koruma altında olmak üzere yaklaşık 235 omurgalı türü tespit edildi. Bu türlerden biri İber kurdudur. (Canis lupus Signatus): komplike bir aile ve sosyal hayatı olan görkemli ve güzel bir hayvan. Popüler öykülerde, kurtlara "kötü adamlar" olarak sayısız gönderme vardır. Aslında kurtlar, hayvanlarını savunmak zorunda kalan köylüler için ciddi bir tehdit oluşturuyordu. Gerês'de köylülerin kurtları yakalamak için yaptıkları "fojo" tuzaklarının izleri hala vardır.

Günümüzde kurtlar bir tehdit değildir, insan ve doğal ortamlarının aşırı kalabalıklaşması ve tahrip olması nedeniyle bu asil hayvanın nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Kurtlar, bölgenin ekosisteminde önemli bir rol oynar, zararlıların (örneğin kemirgenler) çoğalmasını ve hastalıkların yayılmasını önler (en zayıf ve en hasta hayvanları beslemek). Bu nedenle İber kurdu artık vahşi yaşamı korumak için tasarlanmış yasalarla korunmaktadır.

Vahşi yaşam fotoğrafçısı Carlos Pontes, birkaç yıldır Gerês'deki İber kurdunun yaşamını belgeliyor.
Bu kış, karda oynayan kurtları fotoğraflamayı başardı. Bu fotoğrafçıya göre, ‘Kış, kurtları ve onların davranışlarını takip etmek için yılın en zor zamanlarından biridir’.

Kurtlar için soğuk ve şiddetli kar nedeniyle yiyecek aramak için  dağların etrafına dağılması yaygındır. Bu çarpıcı ve dondurucu manzarada birkaç saat ayakta duran Carlos Pontes, ellerini ve ayaklarını neredeyse hiç hissetmiyordu, ancak kalbinde, İberyalı kurtun hayatında böylesine güzel bir anıyı kamerasıyla görüp yakalayabildiği için çok sevinç duyuyordu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Eğitim 0 yorum

Robotik takımı ödüle doymuyor

12 Haziran 2021 239 kere okundu

Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Kampüsü robotik takımı 4 th Dimension, 2021 FRC Infinite Recharge sezonunda büyük bir başarı göstererek şampiyonluk ödülü [...]

Eğitim 0 yorum

Minikler, Egeli gençlere ilham oldu

10 Haziran 2021 263 kere okundu

Ege Üniversitesi (EÜ) Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Merih Tekin Bender’in Güzel Sanatlar [...]

Eğitim 0 yorum

Karşıyaka’da spor kursları başladı!

08 Haziran 2021 227 kere okundu

Covid-19 salgını nedeniyle faaliyetlerine ara verilen Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'ne bağlı kurslar, kademeli normalleşme ile birlikte yeniden başladı. [...]

Eğitim 0 yorum

İş birliği protokolü

08 Haziran 2021 234 kere okundu

Bahçeşehir Koleji İzmir Kuzey Kampüsü ile Katip Çelebi Üniversitesi arasında bilimsel iş birliği protokolü imzalandı. Protokol imza törenine, Katip Çelebi [...]

Eğitim 0 yorum

Yaz Spor Okulları önlemlerle açıldı

08 Haziran 2021 247 kere okundu

Gençlerin yaz tatillerini daha verimli geçirmeleri amacıyla düzenlenen Karabağlar Belediyesi Yaz Spor Okulları önlemlerle açıldı. Belediyeye bağlı 16 spor tesisinde [...]

Eğitim 0 yorum

Menderes’te LGS Öğrencileri Unutulmadı

07 Haziran 2021 247 kere okundu

Menderes Belediyesi tarafından LGS’ye giren öğrencilere sınavda ihtiyaçları olacak kırtasiye seti hediye edildi. Liselere Giriş Sınavı’na katılan öğrenciler Menderes’te [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1622101404337-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Aramıza Hoş Geldin Güzel Adam…

69 yazı

1

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihi Şükran Oteli'ne Veda Ederken...

6 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1622101477810-1a.jpg

Reklam

1622101451683-1a.jpg