İzmirli şampiyonun minik şampiyonları

  • 0
  • 1.914
Yazı Boyutu:

Türkiye Bayanlar Satranç Şampiyonluğu kupasını yedi kez İzmir'e taşıyan şampiyon satrançcı Betül Cemre Yıldız'ın iki minik öğrencisi de Türkiye şampiyonluğuna uzandı. Yıldız'ın 8 yaş bayanlar kategorisinde yarışan öğrencisi Defne Sade ile 10 yaş genel kategorisinde yarışan eski öğrencisi Emre Emin Dedebaş, kategorilerinde Türkiye şampiyonu oldu, Mehmet Evinç ve Aleyna Kömürcü de 8 yaş Milli Takım havuzuna girmeyi başardı.

Türkiye'nin en büyük spor düzenlemelerinden biri olan Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası 29 Ocak - 4 Şubat 2011 tarihleri arasında Antalya Kemer'de gerçekleşti. Toplam 1003 sporcunun katıldığı şampiyonada 121 sporcu 2011 milli takım havuzuna girmeye hak kazandı.

Ulusal ve uluslararası satranç etkinliklerinde önemli başarılara imza atan, yedi kez Türkiye şampiyonu olan İzmirli satrançcı Betül Cemre Yıldız'ın öğrencileri de şampiyonadan başarılarla döndü. Betül Cemre Yıldız Satrnaç Merkezi'nde eğitim gören İzmir Türk Koleji öğrencisi Defne Sade, 2011 Türkiye Yaş Grupları Şampiyonası'nda 8 yaş kızlar kategorisinde 9 maçın 9'unu da alarak yenilgisiz Türkiye Şampiyonu oldu.

Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonası'nin 10 yaş genel kategorisinin finalinde Yıldız'ın eski ve yeni iki öğrencisi karşı karşıya geldi. Şu anda İzmir'in başarılı satranç öğretmeni Ata Seçer'in çalıştırdığı Emre Emin Dedebaş ile Yıldız'ın öğrencisi Arda Coşkun arasındaki finali kazanan Emre oldu.

Şampiyonada yapılan karşılaşmalar sonucuda Betül Cemre Satranç Merkezi öğrencilerinden Mehmet Evinç ile Aleyna Kömürcü de 8 Yaş Milli Takım havuzuna girmeyi başaran satrançcılar arasında yer aldı. İzmirli Bayan Uluslararası Usta (WIM) satrançcı Betül Cemre Yıldız, öğrencilerinin başarılarıyla gurur ve büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: "Defne'nin annesi Hediye Hanım ve babası Bahadır Bey, çocuklarını hiç yalnız bırakmadılar. Her zaman çocuklarının arkasında oldular. Defne artık Türkiye Şampiyonu Milli Sporcu. Kendilerini kutuyorum ve mutluluklarını paylaşıyorum. Eski öğrencimiz olan ve şu anda İzmir'in başarılı öğretmeni Ata Seçer'in çalıştırdığı Emre Emin Dedebaş'ı, bu başarıda büyük payı olan, bıkmadan, usanmadan her zaman çocuğunun yanında olan, başaracağına inanan annesi Aydan Hanım ve babası Selçuk Bey'i ve öğretmenini kutluyorum."

Betül Cemre Yıldız kimdir?
İzmirli Bayan Uluslararası Usta (WIM) satrançcı Betül Cemre Yıldız, Konya'da yapılan 2010 Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda Türkiye Şampiyonluğu kupasını yedinci kez İzmir'e kazandırdı. Daha önce 2002 - 2006 yılları arasında art arda beş kez Türkiye Şampiyonu olan Betül Cemre Yıldız, 2009 yılında da altıncı kez Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonu ilan edilmişti. Betül Cemre Yıldız, 11 yaşında olimpiyatlarda oynayan en küçük milli sporcu, 12 yaşında en küçük FIDE Ustası (WFM), 13 yaşında en küçük Bayanlar Türkiye Şampiyonu, 14 yaşında en küçük Uluslararası Usta (WIM), 18 yaşında olimpiyatlarda en fazla oynayan oyuncu oldu. Türkiye şampiyonluklarında altı kez, yaş gurupları Türkiye şampiyonluklarında yedi kez hiç yenilmedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

6. Ayak ve Kış Trofesi ödülleri sahiplerini buldu

Gençler sporda harikalar yaratıyor

3.Yaş Üniversiteleri 1. Spor Şenliği” başladı

Gaziemir’de kıyasıya yarış

Bornova şampiyon

Atatürk’ün çocuklarından Karşıyaka’da 19 Mayıs yarışı

Arşiv