Kadın egemenliğinin ön planda olduğu bir parti hedefliyoruz

  • 0
  • 2.209
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi(EKAM), Siyaset Okulu eğitimlerinden Emel Denizaslanı “Kadın Örgütleri ve Siyaset İlişkisi” dersiyle yer aldı. Denizalanı, kadın egemenliğinin ön planda olduğu kadın eliyle değişimi hedefleyen bir parti kurmayı hedeflediklerini söyledi.  

1985 yılından beri aktif olarak siyaset yaptığını söyleyen Emel Denizaslanı derneklerdeki çalışmalarını ve siyaseti yan yana götürdüğünü ifade etti. Siyasete okul aile birliğinde görev almasıyla başladığını düşünen Denizaslanı, bu tür aktivitelerin kadınları dışarı çıkarmaya yönelttiğini ve siyasete başlamak için ilk adım olarak gördüğünü belirtti. İzmir’de kadın adına kurulan ilk vakıf olma özelliğine sahip Ege Kadın Dayanışma Vakfı’nın kurucuları arasında yer aldığını söyleyen Denizaslanı, Girişimci Kadın Derneği ile çalışmalarını sürdürüyor. Emel Denizaslanı “Dernekler, erkeklerin siyaset yapmak adına yan yol aradıkları yerlerdir.” diye konuştu.

Emel Denizaslanı kadınların asosyal, erkeklerinse sosyal bir birey olarak yetiştirildiklerinden yola çıkarak kadınların siyasette daha az yer aldıklarını belirtti. Türkiye’de kadın bakış açısıyla kurulan bir partinin olmadığını belirten Denizaslanı, “Bir kadın partisi hedeflemiyoruz. Bu yasaya göre yanlış. Ancak kadın egemenliğinin ön planda olduğu, kadın eliyle değişimi hedefleyen bir parti kurmayı planlıyoruz. %30 kotayı peşin olarak erkeklere verdiğimiz bir parti amaçlıyoruz” sözleriyle yeni bir partinin sinyalini verdi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

330 Hemşire sağlık sektörüne uğurlandı

Egeli genç hekimler sektöre uğurlandı

Avrupa İşletmeler Ağı Bilgi Günü

Ortak mezuniyet coşkusu

Proje Yazım Atölyesi

Güzelbahçe Koleji’nde mezuniyet heyecanı

Arşiv