Kahve makinesinden ödül çıkardı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı uluslararası tasarım yarışmasında ödüle layık görüldü.

  • 0
  • 427
Kahve makinesinden ödül çıkardı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı uluslararası tasarım yarışmasında ödüle layık görüldü. Düz bir tabana sahip olan, kullanıcılara her demlemede farklı tatlara ulaşma imkanı sunan çalışmasıyla büyük beğeni toplayan Koluman, ‘endüstriyel tasarım’ kategorisinde çok sayıda iddialı projeyi geride bıraktı.
Üçüncü sınıfta eğitimini sürdüren Irmak Koluman, ‘Octopresso’ adını verdiği tasarımını, ikinci sınıftayken yaklaşık 3 ay süren çalışma sonucu hazırladı.

DIŞ YÜZEYİNDE PASLANMAZ ÇELİK
Octopresso’nun dış yüzeyinde paslanmaz çelik kullanan, makinenin su haznesinde ise sadece camı tercih eden Koluman, dikkat çekici çalışmasıyla C-IDEA Uluslararası Eğitimciler Derneği’nin düzenlediği yarışmaya damgasını vurarak 'design award' ödülünü Türkiye’ye getirdi. İzmir Ekonomili Irmak’a, çalışma sürecinde Dr. Öğretim Üyesi Deniz Sayar ile öğretim görevlileri Murat Arikut, Özgür Deniz Çetin, Raul Pinto ve Tolga Okan destek verdi.

EKSTRA MOTİVASYON
Ödül aldığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Koluman, bu başarının önümüzdeki dönemde yapacağı yeni çalışmalar için kendisine ekstra bir motivasyon sağlayacağını belirtti. Tasarımı hakkında detaylı bilgiler veren Koluman, “Octopresso’da, bir piston ve buna bağlı olan dişliyle çalışan bir mekanizma var. Pistona bağlı olan kollar sayesinde basınç sağlanıyor. Piston, suyu diğer bölmelere iletmeye başladığında alt filtreyle birleşiyor ve önceden yerleştirilmiş espresso kahvesiyle temas ediyor. Ardından da kahve kısa sürede hazırlanıyor. Bu makine, tek işlemde ‘çift shot’ espresso hazırlama kapasitesine sahip” dedi.

BEĞENİLMESİNİ VE MERAK EDİLMESİNİ İSTEDİM
Koluman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tasarımı hazırlarken, kahve makinesinin ev ya da ofiste görünür bir yere konulabilecek, şık bir obje olabileceği fikrinden yola çıktım. Octopresso’nun yuvarlak hatlara sahip olmasını istedim. Makineyi görenlerin, özellikle estetik açıdan etkilenmesini ve merak hissine kapılmasını amaçladım. Bunda da başarılı olduğumu söyleyebilirim. Bana güvenen, destek olan hocalarıma teşekkür ediyorum. Ödül almak harika bir duygu.” İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Can Özcan, Irmak’ın bu özel tasarımıyla ödülü hak ettiğine dikkat çekerek öğrencisini tebrik etti.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

EBSO’ya Yapay Zeka Çalışma Grubu önerisi

“Genç Beyinler Yeni Fikirler”in Altın Sponsoru

Galaktik Hazine’ye Hong Kong’dan ödül

Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de

DJI RS 4 PRO ve RS 4 Türkiye'de!

Astronomi sohbetleri başlıyor

Arşiv