Kalite çıtası yükseldi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, İstatistik ve Kimya bölümü lisans programları, FEDEK tarafından akredite edildi.

  • 0
  • 553
Kalite çıtası yükseldi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Fen Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, İstatistik ve Kimya bölümü lisans programları; Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih, Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) tarafından akredite edildi. FEDEK tarafından DEÜ Fen Fakültesi’ne gönderilen yazıya göre; Kimya, Biyoloji, İstatistik lisans programlarına 30 Eylül 2029 tarihine kadar 5 yıl; Bilgisayar Bilimleri lisans programına ise 30 Eylül 2026 tarihine kadar olmak üzere 2 yıl süreyle akreditasyon verildi.

DEÜ Fen Fakültesinde FEDEK değerlendirme takımı tarafından 19-21 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşen değerlendirme ziyareti sonucunda karar 9 Mart 2024 tarihinde açıklandı ve buna göre DEÜ Fen Fakültesi’nin dört bölümü aynı anda akredite olmaya hak kazandı. FEDEK’in web sayfasında ‘FEDEK Tarafından Akreditasyon Verilen Lisans Programları’ başlığı altında yayımlanan Üniversitenin ilgili bölümleri hakkındaki akreditasyon sertifikaları, 2 Nisan tarihinde DEÜ Fen Fakültesi Dekanlığına sunuldu.

“DEÜ’NÜN KALİTE STANDARTLARI ARTIYOR”
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Mahmut Ak yaptığı açıklamada, akreditasyon sürecinin başarıyla tamamlanmasından dolayı mutluluk duyduklarını ifade etti. DEÜ Fen Fakültesi’nin ilgili bölümlerinin ilk kez akredite olduğunu paylaşan Prof. Dr. Ak, “Eğitim, öğretim, araştırma ve toplumsal katkı süreçlerindeki kalite standartlarını sürekli yükselten Dokuz Eylül Üniversitesi, önemli bir akreditasyon sürecinden daha başarıyla çıktı. Fen Fakültemizin güvenirliliğini, kalitesini ve tanınmasını belgeleyen FEDEK akreditasyon sertifikaları, standartlarımızı biraz daha yükseltmemizi sağladı. Üniversitemizin genel olarak hem Türkiye hem de yurtdışındaki durumunun değerlendirilmesinde bu belgeler oldukça büyük öneme sahip. İlgili dört bölümümüzdeki tüm öğretim üyelerimize emekleri ve özverili çalışmaları için teşekkür eder, akreditasyonların öğrencilerimize ve bölümlerimize hayırlı olmasını dilerim. Üniversitemizdeki diğer bölüm ve programlarımızda da akreditasyon süreçleri devam ediyor. Onların da en kısa sürede akredite olacaklarına inanıyorum” dedi.

FEDEK’in Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından tanınan bir akreditasyon kuruluşu olduğunu ve dolayısıyla YÖKAK’ın akredite olduğu global kuruluşların da tanıdığı bir yapıya sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ak, akredite olan Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, İstatistik ve Kimya bölümü lisans programlarının dünya standartlarında eğitim-öğretim hizmeti verdiklerini belgelendirmiş olduklarını kaydetti.

“KALİTE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR”
Gelişmeyi değerlendiren DEÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aylin Alın ise şunları kaydetti: “Fakültemizde her alanda sürekli iyileşme için Kalite Güvence çalışmalarımız devam etmektedir. Eğitim alanında kalitenin önemli bir göstergesi olan Program Akreditasyonu kapsamında FEDEK tarafından Program Akreditasyon Değerlendirmesi geçiren Bilgisayar Bilimleri, Biyoloji, İstatistik ve Kimya bölümlerimizin akreditasyonlarını başarılı bir şekilde elde ettiklerini paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte bizlere destekleri için Rektörlüğümüze ve tüm hocalarımıza emekleri için teşekkür ederiz.”

FEDEK NEDİR?
FEDEK, farklı disiplinlerdeki Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri öğretim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yaparak, Türkiye’de Fen, Edebiyat Fakülteleri (FEF) öğretiminin kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunma amacı taşımaktadır. FEDEK, FEF bölümlerinde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve topluma hizmeti ilerletmek amacıyla kurulmuştur.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

THE'nin sıralamasında büyük başarı

Türkiye’nin En Genç Kadın Profesörü İKÇÜ’lü

Bahçeşehir'in gurur tablosu

Genç itfaiyecileri sıkı eğitimlerle göreve hazırlanıyor

Bu festival kaçmaz

Bahar şenliği coşkusu

Arşiv