YUKARI

Kapılar ‘Gençliğe Hitabe’ İle açıldı

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), 16. Akademik Yılı’na yüzlerce öğrencisinin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyarak başladı. Öğrenciler, törende Atatürk’ün açtığı yolda ilerlediklerine and içti. 
Kapılar ‘Gençliğe Hitabe’ İle açıldı
04 Ekim 2016 0 yorum 784

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), 16. Akademik Yılı’na yüzlerce öğrencisinin Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuyarak başladı. Öğrenciler, törende Atatürk’ün açtığı yolda ilerlediklerine and içti. 

Yeni akademik yılın ilk töreni, İEÜ Tören Alanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bırakılmasıyla başladı. Törende, İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, akademisyenler, mezunlar ve öğrenciler, saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Başkan Demirtaş ve Rektör Prof. Dr. Muğan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

İEÜ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ikinci törene Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Ahmet Berki Dibek, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, mütevelli heyet üyeleri, davetliler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Törende konuşan İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye’nin yolunun Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaşlaşma yolu olduğunu vurgulayarak, “Bizim de yolumuz, ülkemize önce Mustafa Kemal’in askerlerini yetiştirmektir. En önemli olan, ülkemizde, huzur barış istikrar olması. 15 Temmuz’da Türk halkı, tüm dünyaya bir demokrasi dersi verdi. Ülke yönetimleri artık darbelerle ele geçirilemez. Seçim ile olur, gerçeği ortaya kondu” dedi.
Üniversitede ekonomi, mühendislik, iletişim, tasarım, güzel sanatlar alanında eğitim verildiğini şimdi de sağlık alanına girildiğini belirten Başkan Demirtaş, çok seçici biçimde sağlık alanında akademisyen alımları yaptıklarını, hastanenin temelini attıklarını kaydetti. Sağlık alanında yüksek lisans programlarına başladıklarını bildiren Başkan Demirtaş, şunları söyledi:
“Kısaca, İzmir’imize, ülkemize, eğitim-öğretim, araştırma, sağlık alanlarında hep birlikte hizmet veriyoruz. Şimdi, bir hedefimiz daha var. Güzelbahçe Teknoloji Vadisini inşa etmeye başlıyoruz. Master planları hazır. Davalar lehimize sonuçlandı. Bir aşama daha kaldı.  2017 başında ikinci kampüste, önce Bilim Koleji’nin ve spor alanlarının yapımına başlanacak. Anaokulundan üniversiteye tüm eğitimi zekâ düzeyi orta ve üstü olan çocuklarımıza en iyi biçimde vereceğiz. Sonra mühendislik fakültemiz oraya taşınacak.”

Bu yıl öğrenci alımı yapılan Mekatronik, Biyomedikal, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümleriyle Türkiye’nin teknoloji üreten, ihraç eden bir ülke olmasına katkı koyacaklarına dikkat çeken Başkan Demirtaş, “Aramıza katılan 2 bin 105 yeni öğrencimiz ile eğitime başladık. Bu sene kapatılan üniversitelerden çok sayıda misafir öğrencimiz olacak. Onlara da yeterli sınıfımız, laboratuvarımız olmamasına rağmen en iyi eğitimi vermeye gayret edeceğiz” diye konuştu.
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan da, yenilikçi ve girişimci öğrenciler yetiştirdiklerini, ülkenin geleceğine hizmet için eğitim verdiklerini kaydederek, “Bir dünya üniversitesi olma hedefiyle yola çıkmıştık. Bugün 36 ülkede mezunlarımız çalışıyor. Mezunlarımızın dünyanın her yerinde olmasını, iş dünyasına etki etmesini istiyoruz” dedi.

‘Her birimizin görevi var’
İEÜ 2011 Mezunu ve İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Engin Kıbrıslı da, mezuniyetinin ardından 5 yıl geçtiğini, 10 yıldır da İzmir Ekonomi Ailesinin bir ferdi olduğunu ifade etti. Kıbrıslı, “Üniversitemde saygın bir eğitim aldım. Öte yandan üniversitem, bana birçok kulübün ve organizasyonun yöneticisi olma fırsatını verdi. Mezuniyetimin hemen ardından uluslararası iş dünyasında yerimin olduğumu fark ettim. Bunun sonucunda bugün Japon yatırımı olan uluslararası bir firmada çalışıyorum. Mezun olsak da her birimizin üniversitemizi gelecek yüzyıllara taşımak üzere ayrı ayrı görevi olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Tarihe mal olmak…’
Törenin sonunda Tanıtım ve Kurumsal Pazarlama İletişimi Müdür V. Emel Akçay Uzun ile İTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Engin Kıbrıslı'nın yazıp yönettiği ‘Tarihe Mal Olmuş Bir Milletin Hikâyesi’ adlı gösteriyi Halk Dansları Kulübü sahneledi. Gösteride yüzlerce öğrenci Gençliğe Hitabe’yi okudu. Gösterinin sonunda Halk Dansları Kulüp Başkanı Ali Kartal, Başkan Demirtaş'a 16. yıl anısına Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin olduğu plaketi hediye etti. 

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Eğitim 0 yorum

Çocuklar için ilk Dijital Kütüphane Kuşadası’nda

26 Ekim 2020 226

Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip dijital ve materyal çocuk kütüphanesi olan ve pandemi sürecine denk gelmesi nedeniyle Muzaffer İzgü Parkı ile birlikte [...]

Eğitim 0 yorum

Eğitim, medeniyetlerin ilerlemesinin anahtarıdır

25 Ekim 2020 268

İZMİR(Ege Ajans)-  Ege Üniversitesi “2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi Hazırlık Toplantısı”nın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, [...]

Eğitim 0 yorum

Demokrasi Üniversitesi’nin sıfır atık başarısı

24 Ekim 2020 419

İzmir Demokrasi Üniversitesi koordinatörlüğünde ZeroWaste (Sıfır Atık)- Avrupa’da Sıfır Atık Döngüsel Ekonomi Konsepti Kapsamında Yetişkin Becerilerinin Geliştirilmesi [...]

Eğitim 0 yorum

68 öğrenciden hekimliğe ilk adım

21 Ekim 2020 835

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi’nde bu yıl eğitime başlayan 68 öğrenci, pandemi nedeniyle online yapılan törende beyaz önlüklerini giyip [...]

Eğitim 0 yorum

Eğitim-hane açıklaması

21 Ekim 2020 872

 Efes Selçuk Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan Eğitim- Hane Projesi’ne ilişkin Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel sosyal medya üzerinden [...]

Eğitim 0 yorum

Erken dönem kekemeliği

21 Ekim 2020 869

İZMİR (Ege Ajans)- Özel gereksinimli çocuklara ve ailelerine yönelik araştırma, eğitim ve danışmanlık hizmeti veren Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma [...]

bizimizmir-2018-09-12-1536763874179-kaskaloglubanner.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-05-1601899244120-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Görmek Ya Da Görmemek...

65 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Seksilik, Zekada Gizli

7 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Tarihin İçinde Bir İlçe:kula

2 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724872135-2-3.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-15-1602724808323-2-3.jpg