YUKARI
bizimizmir-2020-11-02-1604312884479-bizvariz_(1).jpg

Kardeşlik” Festivali

Kardeşlik” Festivali
06 Haziran 2016 0 yorum 626

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 11.’si düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali başladı. Festivali Balkan ülkeleriyle kültürel kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlamak, bölge ve dünya barışını desteklemek amacıyla düzenlediklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu uluslararası etkinliği eğlence olarak nitelendirip şehit cenazelerine bağlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yıpratmaya çalışan zümreleri şiddetle kınıyorum. Bu festivalin mutlaka kültür sanata katkısı vardır ancak benim dileğim barışa katkıda bulunmasıdır” diye konuştu.                                    

1935 ve 1936 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle iki kez gerçekleştirilen, 70 yıllık aranın ardından 2007 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hayata geçirilen Balkanlılar Halk Dansları Festivali 11. kez start aldı. 10 Balkan ülkesinin katıldığı festivalin açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Romanya İzmir Başkonsolosu Roxana Artenie Başakçı, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak,  Arnavutluk - Pustec Belediye Başkanı Edmond Temelko, Makedonya - Merkez Jupa Belediye Başkanı Ariyan İbrahim, Bosna Hersek - Maglaj Belediye Başkanı Mehmed Mustabasic, Balkan derneklerinin temsilcileri, festivalde yer alan ülkelerin dans grupları ve İzmirliler katıldı.

Barışa katkı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, festivali Balkanlar’dan, dost ülkelerden gelen gençlerle Türk gençleri arasında kültürel kaynaşmayı, birlik ve beraberliği sağlamak, bölge ve dünya barışını desteklemek amacıyla gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu uluslararası etkinliği eğlence olarak niteleyip, şehit cenazelerine bağlayarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni yıpratmaya çalışan zümreleri şiddetle kınıyorum. Bu festivalin mutlaka kültür sanata katkısı vardır ancak benim dileğim barışa katkıda bulunmasıdır” diye konuştu.  Ulu Önder Atatürk’ün başlattığı festivali Balkan derneklerinin önerisiyle 9 yıl önce İzmir’de yeniden hayata geçirdiklerini ve bu yıl 11.’sini düzenlediklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, gelen heyetleri ülke isimleriyle selamlayarak “hoş geldiniz” dedi.

Baysak, “Festival eğlence olarak görülmesin”
Balkan Dernekleri adına konuşan Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’i, Ege’yi ve Türkiye’yi bu festival sayesinde tüm Balkanlara tanıttığını ve toplumlar arasındaki dostluğu pekiştirdiğini söyledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Balkanlar’da sulhu sağlamak için Balkan Paktı’nı kurduğunu, bununla birlikte Balkan ülkeleriyle dostluğu sağlamak için halk dansları festivali başlattığını belirten Baysak, “Ulu Önderimizin 1935 ve 1936 yıllarında başlattığı, uzun süre ara verilen bu festivali, bu kültür etkinliğini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu, yaşatmıştır” dedi.

“Kardeşlik” temalı bu festivalin gelecek kuşaklarca yaşatılmasını dileyen Baysak, “Her gün ülkemizde Doğu’da,  Güneydoğu’da kaybettiğimiz askerlerimiz, polislerimiz, şehitlerimiz adına  bu festivalin bir eğlence olduğunu söylemek çok safdillilik olur.  Bu festival Balkanlar’daki kardeşliği,  beraberliği sağlamak için yapılan bir kültür aktivitesidir. Bu bir eğlence,  bir zıplama değildir. Buraya gelen konuk ülke dansçılarının güzel hatıralarla İzmir’den ayrılacağına, ülkelerine döndüklerinde Türkiye’nin büyükelçileri olacağına inanıyorum” dedi.

Fotoğraflarla Balkan geçidi
11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali kapsamında Kültürpark İzmir Sanat’ta Selahattin Toprak imzalı fotoğraf sergisi açıldı. Açılışa İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ, Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Arnavutluk – Pustec Belediye Başkanı Edmond Themelko, Makedonya Merkez Jupa Belediyesi Başkanı Arian Ibraim, Bosna Hersek  Maglaj Belediye Başkanı Mehmed Mustabasic de katıldı.
Konuklar Selahattin Toprak’ın Balkan ülkelerinin çeşitli bölgelerinde çektiği 60 adet fotoğraftan oluşan sergiyi ilgiyle inceledi.

5 gün boyunca Balkan rüzgarları esecek
Konuk dansçılar, 30 Mayıs’a kadar sürecek festivalde Çiğli Cumhuriyet Meydanı, Bornova Çamdibi Atatürk Parkı, Gündoğdu Meydanı, Ödemiş Salı Pazarı Mevkii, Menderes Görece Rumeli Parkı ve Gaziemir Sarnıç Cumhuriyet Meydanı’nda gösteriler sergileyecek.

Atatürk’ün mirası
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla 1935 ve 1936 yıllarında İstanbul Beylerbeyi Sarayı’nda başlayan Balkanlılar Halk Dansları Festivali, sonraki yıllarda kesintiye uğramış, daha sonra ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çabalarıyla yeniden hayat bulmuştu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Güncel 0 yorum

Karabağlar’da vezneler hafta sonu açık

28 Kasım 2020 552

Karabağlar Belediyesi, Emlak ve Çevre Temizlik, İlan Reklam vergilerinin 2. taksidiyle diğer ödemeleri yapmak isteyen vatandaşlar için veznelerini hafta sonu açık tutacak.   Karabağlar [...]

Güncel 0 yorum

Sadaka değil, destek bekliyoruz

28 Kasım 2020 553

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği öncülüğündeki esnaf dernekleri yerel yönetimlere ve hükümete ‘Batıyoruz’ diye seslenirken kira, kredi ve vergi muafiyeti [...]

Güncel 0 yorum

Dirençli şehirleri birlikte tasarlayalım

27 Kasım 2020 704

İzmir’i sarsan depremin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İstanbul’dan tüm Türkiye’ye dayanışma ve dirençli şehirler inşa [...]

Güncel 0 yorum

Bornova’da kadına şiddete karşı Dijital Eylem

26 Kasım 2020 761

Bornovalı  kadınlar, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddette Karşı Uluslararası Mücadele Günü”nde  seslerini Bornova Belediyesi’nin düzenlediği “Dijital [...]

Güncel 0 yorum

Kadına yönelik şiddete karşı “tek vücut”

26 Kasım 2020 900

Kuşadası Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir stant açarak vatandaşlara İstanbul Sözleşmesi [...]

Güncel 0 yorum

Bergama Belediyesi’nden “Kadına Şiddete” farkındalık videosu

26 Kasım 2020 861

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde, Bergama Belediyesi farkındalık ortaya koyabilmek ve kadına şiddetin suç olduğuna toplumun dikkatini çekebilmek [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603924835536-bizim-izmir-ekim_baski_page_01.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Geçmiş Olsun İzmir, Acımız Büyük

68 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Teşekkürler Öğretmenim

11 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Laktoz İntoleransı Ve Süt Alerjisi

191 yazı

3

Serhan Şarman

Türkiye'de İlk Ve Tek Global Jeopark

3 yazı

4

Burcu İle Biraz Ordan Biraz Burdan

Vicdansızlığın Bedelini Bebekler Ödemesin!

4 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925348518-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925307960-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg