Karşıyakalı öğrencilere ‘bonzai’ uyarısı

  • 0
  • 1.195
Karşıyakalı öğrencilere ‘bonzai’ uyarısı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (KARGEM) öğrencileri, son dönemde kullanımı hızla yaygınlaşan sentetik uyuşturucu madde‘ bonzai’nin tehlikelerine karşı uyarıldı. İZSİAD’ın düzenlediği seminerde konuşan Uzman Klinik Psikolog Özge Küçükkurt, gençlere “Bonzaiyi asla hafife almayın” mesajı verdi.11 YAŞIN ALTINA DÜŞTÜ

Son aylarda kullanımı 11 yaşın altına kadar düşen ve ölümlere yol açan bonzaiye karşı savaş başlatan İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), Karşıyakalı öğrenciler için seminer düzenledi. Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle KARGEM’de gerçekleştirilen etkinlikte Uzman Klinik Psikolog Özge Küçükkurt öğrencilere bonzai ve tehlikeleri hakkında bilgi verdi, soruları yanıtladı. İki seans halinde yapılan etkinlik çerçevesinde 200’ün üzerinde öğrenciye ulaşıldı.


FARE ZEHİRİ, TARIM İLACI

Bonzainin sentetik bir madde olduğunu ve bağımlılık yapıcı etkisi bulunduğunu söyleyen Özge Küçükkurt, “Bonzai aslında bir bitkidir. İçinde fare zehiri ve tarım ilacı var. Bonzai yetiştirilirken yapraklarına çeşitli kimyasal maddeler yükleniyor. Ne yükledikleri bilinmediği için ölüm oranı yüksek. Piyasada 2-3 TL ile 10 TL’ye bonzai satıyorlar. Bunu içen insan sinirli, gergin ve asabi oluyor. Hatta içindeki zehirler yüksek ise sonu ölümle sonuçlanabiliyor” dedi.


“ZARARSIZ SANMAYIN”

Tüm tehlikelerine rağmen ucuz olduğu için bonzainin hızla yayıldığını söyleyen Küçükkurt, “Özellikle gençler arasında bonzai kullanımı çok tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. Merak, arkadaş ısrarı gibi etkenler bu durumda önemli rol oynuyor. Bonzai daha zararsız sanılıyor. Ancak kesinlikle bonzai en tehlikeli uyuşturucu maddelerden biri. Çünkü içinde ne olduğu belli değil. Çok dikkatli olunması ve uzak durulması gerekiyor. Bağımlılık ömür boyu süren bir hastalıktır. Asla tam anlamıyla iyileşmesi olmaz” diye konuştu. Küçükkurt, ailelerin de çocuklarına hayır demeyi öğretmesi ve uyuşturucunun zararlarını izah etmesi gerektiğini vurguladı.

 

 


YORUM YAZ
Diğer Haberler

Köy Enstitüleri Mezunlarıyla Buluştu

Demir, A takımı ile bir araya geldi

Mine Piriştina son yolculuğuna uğurlandı

Türkiyeli Yazarlar Grubu’ndan Çiğli’ye ödül

Haftaya asfalt çalışmasıyla başladı

Dikili’de yeni dönemin ilk meclis toplantısı

Arşiv