YUKARI

Kazara buluş

İzmir’de yaşayan üniversite öğrencisi Sena Dönmez’in 2019’da geçirdiği trafik kazası, araçtaki kişilerin sağlık durumunu anlık takip eden ve can güvenliğini artıran özel bir sistem kurulmasının yolunu açtı.
Kazara buluş
29 Eylül 2021 0 yorum 324

İzmir’de yaşayan üniversite öğrencisi Sena Dönmez’in 2019’da geçirdiği trafik kazası, araçtaki kişilerin sağlık durumunu anlık takip eden ve can güvenliğini artıran özel bir sistem kurulmasının yolunu açtı.

Narlıdere’deki kaza anını hiç unutamayan Dönmez, emniyet kemerinin içine yerleştirilen sensörler sayesinde EKG ölçümü yapan, kaza veya ani değişimde ise durumu 112’ye bildiren ‘Autohealth’ isimli proje geliştirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Matematik Bölümü’nde okuyan Sena Dönmez, proje için patent başvurusunda bulunduklarını söyleyerek, “Kazanın etkisini uzun süre atlatamadım. Araç içinde şok geçirdiğim için kazayla ilgili hiçbir yere bilgi veremedim. Kazanın ardından yolcuların sağlık güvenliğini artıracak ne yapabilirim diye düşündüm ve 1 yıl çalıştıktan sonra proje ortaya çıktı” dedi.

İzmir’in Güzelbahçe ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Sena Dönmez, 2019 yılının Nisan ayında annesiyle birlikte yolculuk ettiği sırada Narlıdere’de kaza geçirdi. Kullandığı araba, kavşakta iki otomobilin arasında kalan Dönmez, adeta ölümden döndü.

ARKADAŞINDAN DESTEK İSTEDİ, ORTAK ÇALIŞILDI
Kaza anında şok geçirerek hareketsiz kalan Dönmez, olayın etkisini uzun süre atlatamadı. Yaşananların ardından araç içindeki yolcuların sağlık yönünden güvenliği artıracak bir proje yapmayı kararlaştıran Dönmez, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan arkadaşı Şükrü Güzel’den (24) destek istedi. İki arkadaş, ‘Autohealth’ adını verdikleri proje için çalışmaya başladı.

‘BU GENÇLİKTE İŞ VAR’DA ÜÇÜNCÜ OLDU
Dönmez, projede olmasını istediği her detayı en ince ayrıntısına kadar çıkarırken, arkadaşı Güzel de yazılımı gerçekleştirdi. Bir yıllık çalışma neticesinde başarıyla tamamlanan proje, ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı’nın finalinde de üçüncü olarak kuluçka desteği almaya hak kazandı.     

TESPİT SÜRECİ HIZLANACAK
Projeye ilişkin detaylar veren İEÜ’lü Sena Dönmez, “İnsan, yaşadığı bazı olumsuzluklardan ders çıkarabilmeli, hatta bu durumu faydaya çevirebilmeli. Bizim projemiz de biraz öyle oldu. Trafik kazaları birçok yaralanmaya neden olabiliyor. Bu yaralanmalarda araç içindeki kazazedelerin sayısını ve durumunu doğru bir şekilde saptamak, sağlık kuruluşunun kaza yerine varmasıyla mümkün oluyor. Biz, sistemimizde bilgileri sağlık kuruluşu daha kaza yerine gelmeden onlara ileterek bu süreçteki müdahale tespit sürecini hızlandırmayı hedefledik” dedi.

ARACIN KONUMU İLE VERİLERİ AKTARIYOR
Dönmez, şöyle devam etti: “Emniyet kemerinin kumaş kısmına EKG sensörleri yerleştiriliyor. Yolcular ve şoförün araca binip emniyet kemerlerini takması ile ilk EKG ölçümünü gerçekleşiyor ve bu ölçüm her yolcu için ayrı olarak ana kartta depolanıyor. Araçlar içinde bulunan darbe sensörlerine bağladığımız sistemimiz, belirli aralıklarla kendini tekrarlıyor. Bu aralıklar 30 dakika olabilir, başka bir süreyle de ayarlanabilir. Alınan ilk veriler ile yeni verilerin karşılaştırılması sonucunda yolcuların en az birinde hayati risk gözükmesi veya yolcudan bir süre ölçüm alınamaması (kaza ya da araçtan fırlama olabilir) halinde tüm veriler, gerekli kurumlara aracın konumuyla birlikte aktarılıyor. Ambulans kaza yerine gelene kadar sağlık verisi aktarımı, 112 ile anlık paylaşılmaya devam ediyor.”  

KOLAYLIKLA UYGULANABİLİR
Böyle bir projenin parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirten İYTE’li Şükrü Güzel ise, çalışmayı önümüzdeki dönemde daha da geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Güzel, “İnsan sağlığını temel alan, ihtiyacı karşılayacak önemli bir proje gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Yazılım kısmında çok emek verdim, uzun süre çalıştım. Ama sonunda hedefe ulaştık. Projeyi daha da geliştirmek, ilerletmek adına patent başvurusunda bulunmuştuk. ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı’nın finalinde de ödül almak bizleri ayrıca motive etti, gururlandırdı. Bu sayede kuluçka desteği de aldık. Bu fırsatları en iyi şekilde kullanacağız. Projemiz, birçok araca kolaylıkla uygulanabilir. Maliyeti de yüksek değil. Projemiz, riskli yaralanmalarda çevredeki bilinçsiz kişilerin müdahalesini de önlenerek kazazedeleri koruyabilir” diye konuştu.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Bilim Teknoloji 0 yorum

İş başvurusunda robotla mülakat dönemi geliyor

15 Eylül 2021 516 kere okundu

Ege Genç İş İnsanları Derneği EGİAD) ile Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği (YABİSAK) iş birliğinde düzenlenen  ‘Şirketlerin Dijital Dönüşümünde [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Genetiğin şifresini çözecek proje

27 Ağustos 2021 810 kere okundu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tıp Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Bilçağ Akgün, birçok  hastalığın tanı ve tedavisinde kullanılan genetik [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Bilim ve çevre için güç birliği

25 Ağustos 2021 873 kere okundu

Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından hazırlanan “Green Night” (Yeşil Gece) isimli Ufuk 2020 Avrupa Araştırmacılar Gecesi projesi, Avrupa [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

İklim krizine karşı ‘enerji yaşam tarzı'

03 Ağustos 2021 1146 kere okundu

Küresel bir kriz haline gelen iklim değişikliğinin önüne geçmek amacıyla 5 kıtadan 15 ülkenin yer aldığı "CAMPAIGNers” isimli Avrupa Birliği (AB) projesi [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Çiğli’de Dijital Dönüşüm Sürüyor

07 Temmuz 2021 1541 kere okundu

Başkan Utku Gümrükçü öncülüğünde başlatılan dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında birçok hizmeti online mecraya taşıyan [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Visitİzmir Altın Örümcek Ödülü’ne layık görüldü

27 Haziran 2021 1691 kere okundu

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzmir Vakfı Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Turizm Mümkün” anlayışıyla hayata geçirdiği Visitİzmir [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1631750264740-1.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Menajer Sanatçısını Vezir De Eder, Rezil De…

71 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1631750342324-1a.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1631750294814-1a.jpg