YUKARI
bizimizmir-2020-11-02-1604312884479-bizvariz_(1).jpg

Liderler BSNODS kullanıyor, Halkla İlişkiler sektöründe tabular yıkılıyor

Liderler BSNODS kullanıyor, Halkla İlişkiler sektöründe tabular yıkılıyor
17 Ağustos 2011 0 yorum 840

Halkla ilişkiler sektörünün temel sorunlarından olan güncel medya listesi ve bülten gönderimi konusunda çözüm sunmak için 2008’de faaliyete geçirilen BSNODS.com platformu, bugün Türkiye’nin önde gelen pek çok ajansını da içeren 40’a yakın iletişim ajansı ve medya ilişkilerini kendi bünyesinde yürüten 20’nin üzerinde kurum tarafından kullanılıyor. BSNODS öncesinde basın listeleri halkla ilişkiler ajanslarının en önemli varlığı olarak görülüyordu. BSNODS.com’u kullanan ajanslar arasında Bersay, Capitol Ogilvy, Effect PR, Global Hill&Knowlton, Medyaevi ve Zarakol gibi halkla ilişkiler sektörünün önde gelen firmalarının yanı sıra Basın İlan Kurumu, Sabancı Üniversitesi, MÜSİAD, Jones Lang LaSalle, TSPAKB gibi kurumlar bulunuyor. 

Halkla ilişkiler sektörünün temel sorunlarından olan güncel medya listesi ve bülten gönderimi konusunda çözüm sunmak amacıyla kurulan BSNODS.com platformu, son bir yılda aralarında Bersay İletişim Grubu, BPM Look, Capitol Ogilvy, Effect PR, Global Hill&Knowlton, Leo PR, Medyaevi, Saydam PR  ve Zarakol İletişim gibi iletişim sektörünün önemli ajanslarını müşteri listesine eklemeyi başardı. Bir yıl içerisinde 30’a yakın ajansı bünyesine katan platformun kurumsal müşteri portföyünde ise Basın İlan Kurumu, MÜSİAD, Sabancı Üniversitesi, Yeşil Kundura, Yeşil GYO gibi medya ilişkilerini kendi bünyesinde yürüten kurumlar var.
Halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren firmalara güncel basın listesi ve basın bülteni gönderim hizmeti sunmak amacıyla geliştirilen BSNODS.com platformu, iletişim ajansları tarafından en değerli varlıkları olarak görülen basın listeleri ve bülten gönderim süreçlerini firma dışına taşıyarak halkla ilişkiler sektöründe bir tabuyu da yıkmış oldu.

BSNODS.com neler sunuyor?
Temelde internet tabanlı bir medya veritabanı ve bülten gönderim altyapısı olan BSNODS.com’daki bilgiler tamamı iletişim fakültesi mezunu 5 kişilik bir ekip tarafından düzenli olarak telefonla güncelleniyor. Bu veritabanında ulusal yayınların yanı sıra 81 ilde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının editöryal ve haber kadroları da yer alıyor.
BSNODS.com üyeleri internet üzerinden eriştikleri sistemde yayın veya gazeteci bazında sorgulama yaparak basın mensuplarının görev, iletişim ve uzmanlık bilgilerine ulaşabiliyorlar. Sistemin asıl gücü ise tam olarak medya ilişkileri uzmanlarının ihtiyacına göre planlanmış ağaç yapısı şeklindeki hiyerarşik basın listeleri. Kullanıcılar sistemde mevcut bulunan basın listelerini gönderimlerinde kullanabildiği gibi sistemdeki hazır listeleri –liste ağacındaki istediği dalları da çıkartarak - kendi oluşturduğu listelere alt liste olarak ekleyebiliyor. Ayrıca bu listelerdeki istediği kişileri çıkartıp seçtiği listede bulunmayan ama kendisi için önemli kişileri de ekleyebiliyor. BSNODS.com’da farklı sektörler, konular ve yayın alanlarına göre 300 civarında ana liste ve bunlara bağlı 3 binin üzerinde alt liste bulunuyor.

Bülten gönderiminde yeni bir yaklaşım
BSNODS.com’un güçlü olduğu bir diğer konu ise basın bülteni ve davet gönderimi için sunduğu yenilikçi çözüm. BSNODS.com kullanıcıları medya mensuplarına servis etmek istedikleri basın bültenlerini sistemin bir e-posta yazılımı kadar basit olan arayüzüne kopyala yapıştır yöntemiyle giriyor. Boyutu ve adedi ne olursa olsun tüm görselleri ve dosyaları da aynı arayüz üzerinden sisteme yüklüyor. Ardından gönderim yapacağı listeleri seçiyor ve gönder demesinin ardından birkaç dakika içerisinde basın bülteni veya daveti basın mensubunun e-postasına içerisinde o gazetecinin ismi de yazılmış şekilde ulaşıyor.
Basın mensubuna ulaşan e-postanın boyutu, beraberinde sisteme yüklenmiş görsel ve dosyaların boyutu ve adedi ne olursa olsun 50-100 KB’lik büyüklüğü aşmıyor. BSNODS.com, sisteme yükleme sırasında, yüklenen görsellerin temsili bir kopyasını (thumbnail) da oluşturuyor ve bu kopyalar gazeteciye ulaştırılan e-postanın içerisine yerleştiriliyor. Dosyalar ise bültene link olarak ekleniyor. Gazeteci kendisine ulaşan bültendeki görseller içerisinden beğendiği görselin üzerine tıklayarak görselin birkaç MB’lik orijinal halini bilgisayarına yükleyebiliyor. Bu sayede çok sayıda ve yüksek çözünürlükte görsel gazetecinin e-spota kutusunu doldurmadan gönderilebiliyor.
Bülten ve davet gönderimi sonrasında gönderim yapılan kişilerden kimlerin servis edilen bülteni okuduğu, kimlerin gönderilen görselleri veya dosyaları bilgisayarlarına yüklediği de gerçek zamanlı olarak görülebiliyor.

Yenilikçi yaklaşımlar
Halkla ilişkiler sektörüne getirdiği yeni yaklaşımla kendine bu alanda güçlü bir yer edinen BSNODS.com, barındırdığı yenilikçi özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bu özellikler arasında:
İleri tarihli gönderim: Kullanıcılar gönderimlerini hemen yapabildikleri gibi bültenlerini daha sonraki bir gün ve saatte göndermeyi de seçebiliyor.
E-posta gövdesinde bülten metni: Basın bültenleri ekli dosya olarak gönderilmek yerine e-postanın gövdesinde gittiği için artık gazeteciler tarafından yoğun olarak kullanılan iPhone, BlackBerry ve Android tabanlı diğer akıllı telefonlardan rahatlıkla ve herhangi bir karakter sorunu yaşanmadan okunabiliyor.
Görsel değiştirme: Kullanıcılar, basına servis etmiş olsalar bile bülten içerisindeki görselleri değiştirebiliyorlar. Bu sayede o andan sonra büteni açan tüm gazeteciler bültende yeni görselleriyle görüyor.
Online LCV: Gazeteciler, sistem üzerinden gönderilen basın davetleri içerisinde yer alan cevaplama seçeneklerine tıklayarak etkinliğe katılımlarıyla ilgili ajansa dönüş yapabiliyorlar. Bu sayede hem gazeteciler gereksiz yere LCV için aranmıyor hem de ajanslar bu bilgiye gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyor.
Takvime kayıt: Basın davetleri içerisinde gelen linke tıklayarak gazeteciler etkinliği kullandıkları takvim/ajanda uygulamasına otomatik olarak ekleyebiliyorlar.
Özel günlere özel listeler: Yılbaşı, Sevgililer Günü, Ramazan ve çevre günü gibi özel tarihler ve Autoshow ve Cebit gibi gündem belirleyen fuar etkinlikleri öncesinde sisteme eklenen özel listeler sayesinde kullanıcılar o dönemde gazete ve dergilerde çıkartılacak özel eklerin editörlerine doğrudan gönderim yapabiliyorlar.
azetecilere listeden çıkma hakkı: Bir firmadan bülten almak istemeyen gazeteciler kendilerine giden e-postaların altında yer alan linkle tıklayarak kolayca gönderim listesinden çıkabiliyorlar.
Bültenleri Ajans/Kurum web sitesinde yayınlama: İstendiği taktirde BSNODS.com kullanılarak servis edilen basın bültenleri gönderimi yapan ajansın veya ajansın müşterisinin web sitesinde otomatik olarak yayınlanabiliyor.
Mekan bağımsız bülten gönderimi: Kullanıcıların basın bültenlerini göndermek için ofise gitme zorunluluğunu ortadan kaldıran BSNODS.com’a herhangi bir yerden internete bağlı herhangi bir bilgisayar kullanarak bağlanmak mümkün. Bu sayede etkinlik biter bitmez birkaç dakika önce çekilen fotoğraflarla birlikte bülten gönderimi yapmak mümkün oluyor. Sisteme tablet ve akıllı telefonlar üzerinden de ulaşılabiliyor.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Bilim Teknoloji 0 yorum

Ege’ye kapalı kalp ameliyatı yapılmasını sağlayacak cihaz

24 Kasım 2020 191

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Kalp ve Damar Cerrahisinde kapalı kalp ameliyatı yapılmasını sağlayacak üst düzey özelliklere sahip yeni [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Vergi ödemede online kolaylık

19 Kasım 2020 929

Karabağlar’da yaşayan vergi mükellefi vatandaşlar, Karabağlar Belediyesi’nin sunduğu dijital altyapıyı kullanarak ödemelerini hizmet binalarına gitmeden, online olarak yapabiliyorlar.   Vatandaşlar, [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

BTM, Devler Liginde

14 Kasım 2020 1661

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Şirketleri” araştırmasına göre 2019 yılında en fazla Ar-Ge harcaması [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Karabağlar’da borç ödemeye ‘e-devlet’ kolaylığı

26 Ekim 2020 4371

Karabağlar Belediyesi, internet sitesi üzerinden sunduğu borç ödeme ve diğer online hizmetlere vatandaşların daha kolay ulaşması için “e-devlet” yöntemiyle [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

EGİAD’dan Dijital Dönüşüm

21 Ekim 2020 4975

STK’lar, dijitalleşme yoluyla çalıştıkları alanlar hakkında ulusal ve uluslararası düzeyde farkındalık yaratabilmekteler. Koronavirüs salgınının tüm dünyayı [...]

Bilim Teknoloji 0 yorum

Teknoloji tutkunlarına siber dolandırıcılık uyarısı

19 Ekim 2020 5325

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koltuksuz, teknoloji dünyasındaki yeni ve yüksek fiyatlı ürünlere [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603924835536-bizim-izmir-ekim_baski_page_01.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Geçmiş Olsun İzmir, Acımız Büyük

68 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

Teşekkürler Öğretmenim

11 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Toksinler Ve Su

190 yazı

3

Serhan Şarman

Türkiye'de İlk Ve Tek Global Jeopark

3 yazı

4

Erdal İzgi

İki Bin Onsekiz…          

1001 yazı

5

Diğer Yazarlar

Arşiv

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925348518-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg

Reklam

bizimizmir-2020-10-29-1603925307960-bizim-izmir-ekim_baski_page_01_(1).jpg