Mamografi taraması, hayat kurtarıyor

Çalışma 36 binden fazla meme kanseri hastasını kapsıyor. Kadınlar düzenli olarak tarama mamografi yaptırdıklarında meme kanserine bağlı ölümler önemli ölçüde azalıyor.

  • 0
  • 935
Mamografi taraması, hayat kurtarıyor
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Onkolog Doç. Dr. Ahmet Özveren, kadınların düzenli olarak tarama amaçlı mamografi yaptırmasının meme kanserine bağlı ölümleri önemli ölçüde azalttığını, bu tespitin 36 binden fazla meme kanseri hastasını kapsayan bir araştırma sonucunda ortaya çıkarıldığını söyledi. Doç. Dr. Özveren, “Bu çalışmayla tarama mamogramlarına katılan kadınların hayatta kalma oranı yüzde 80’nin üzerinde saptandı” diyerek, mamografi çektirmenin önemine dikkat çekti.

Acıbadem Kent Onkoloji Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özveren, her 8 kadından birinde görülen meme kanserinin erken tanısında önemli bir tetkik olan mamografinin “hayat kurtarıcı” olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Özveren bu gerçeğin Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) 2023 yıllık toplantısında sunulan geniş kapsamlı bir araştırmayla bir kez daha gündeme getirildiğini belirtti. Özveren, bu araştırmayı yapan hekimlerin, tek bir mamografiyi bile kaçırmanın kesin etkisini belirlemeye çalıştıklarını söyledi. Bu araştırmanın sonuçları ile ilgili bilgi verip Türk kadınlarına uyarıda bulunan Özveren şöyle konuştu:
“Araştırmacılar, 1992’den 2016’ya kadar İsveç’teki onkoloji merkezlerinden kadınların tarama geçmişini elde etti. Çalışmaya toplam 36.079 meme kanseri hastası dahil edildi. İsveç Ölüm Nedenleri Kaydı verilerini kullanan araştırmacılar, çalışmaya dahil edilen hastalar arasında 4.564 meme kanseri ölümünü tespit etti. Davet edilen tüm tarama mamogramlarına katılan kadınların hayatta kalma oranı yüzde 80’nin üzerinde bulundu. Herhangi bir taramaya katılmayan kadınların hayatta kalma oranının yüzde 59.1 ila yüzde 77.6 arasında değiştiği belirlendi. Beş tarama mamografisinin tamamına katılan kadınların, herhangi bir tarama mamografisine katılmayan kadınlara kıyasla meme kanserinden ölme riskinde yüzde 72’lik bir azalma gördüğü görüldü. Hastanın kendi kişisel faktörlerine göre katılmayı tercih ettiği durumlarda tarama yapılmasında bile meme kanserinden ölüm riskinde yüzde 66 gibi oldukça önemli bir azalma oldu. Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) yıllık toplantısında sunulan bu araştırmaya göre, kadınlar düzenli olarak tarama mamogramlarına katıldığında meme kanseri ölümleri önemli ölçüde azalıyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre 45-54 yaş arası kadınların her yıl mamografi çektirmesi gerekiyor. 55 yaş ve üzeri kadınların iki yılda bir mamografiye geçebilecekleri veya yıllık mamografiye devam edebilecekleri belirtiliyor. Planlanmış tek bir mamogramın atlanmasının, daha ileri düzeyde meme kanseri tanısıyla sonuçlanabileceği uyarısı yapılırken, bunun hastanın hayatta kalma şansını önemli ölçüde etkileyebileceği kaydediliyor. Bu veriler mamografi taramalarının hayati önemini ortaya koyuyor.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Karın ağrısıyla gitti, yumurtalığında tümör ortaya çıktı

Geçmeyen alerjiye endoskopik çözüm

Mamografi Eşliğinde Biyopsi

Duygusal travma, ‘Kırık Kalp Sendromu’na neden olabilir!

63 yaşında yeni nefesine kavuştu!

Parkinson’ hastalarının tedavisi tek bir merkezde!

Arşiv