Matematikçiler YAŞAR’da buluştu

  • 0
  • 881
Yazı Boyutu:

Dünyanın önemli matematikçileri, “İzmir Kış Okulu” adlı eğitim çalıştayı için Yaşar Üniversitesi’nde buluştu. Klasik dışı mantık ve bilgisayar uygulamaları üzerine 5 gün üniversitede kampa giren bilim adamları, hayran kaldıkları kentte aynı organizasyonu 2 yılda bir tekrarlama kararı aldı.

İzmir’de eğitimin öncü okullarından Yaşar Üniversitesi, Gürcistan’ın Tiflis Razmadze Matematik Enstitüsü ile ortaklaşa uluslararası matematik eğitim çalıştayı düzenledi. Gürcistan’ın yanı sıra Hollanda, İtalya ile Türkiye’den önemli bilim adamlarının bir araya geldiği “İzmir Kış Okulu” etkinliğinde, matematikçiler 5 gün boyunca genç araştırmacılara yönelik ders ve problemler sundu. Türkiye’de bilgisayar bilimlerinin kurumsal tabanının üniversitelerde öğretilmemesi nedeniyle eğitim çalıştayında bir araya geldiklerini belirten yabancı ve Türk akademisyenler, “Bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlamak ve bu alanda genç araştırmacılara yeni araştırma ufukları açmak” amacıyla çalıştayı düzenlediklerini ifade etti. Sempozyumun oldukça faydalı geçtiğini belirten uzmanlar, hayran kaldıkları kentte “İzmir Kış Okulu” adıyla aynı organizasyonu 2 yılda bir tekrarlama kararı aldı.

Üniversite ve İzmir’in ismini uluslar arası arenada duyurmak adına organizasyonun büyük önem taşıdığını belirten Yaşar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Terziler, çalıştaydan çıkan sonuçların özellikle genç matematikçilerin ufkunu açacağını söyledi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim