Meme kanserli hastaya, yoga şifası

Radyasyon Onkoloğu Burcu Durmak İşman, “yoga”nın meme kanserli hastalar üzerindeki olumlu etkilerinin bilimsel olarak gösterildiğini söyledi.

  • 0
  • 861
Meme kanserli hastaya, yoga şifası
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Radyasyon Onkoloğu Burcu Durmak İşman, “yoga”nın meme kanserli hastalar üzerindeki olumlu etkilerinin bilimsel olarak gösterildiğini söyledi. Uzm. Dr. İşman, “radyoterapi ile eşzamanlı yoga dersi alan hastalarda halsizliğin daha az görüldüğü, genel sağlık durumunun daha iyi olduğu gözlenmiştir. Meme kanserli olup yoga dersi alanlarda almayanlara kıyasla halsizliğin yüzde 57 daha az görüldüğü bildirilmiştir. Biz uygun hastalarımıza bu nedenle yoga seansları düzenliyoruz” dedi.

Kent Sağlık Grubuna bağlı Kent Onkoloji Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. İşman, meme kanseri tanısı alan hemen her kadının doktorlarının önerdiği tedavilerin dışında da önlemler alma ihtiyacı hissettiğini belirtti. Uzm. Dr. İşman, alternatif tedavi ve spor yöntemleri arasında da yoganın sıkça geçtiğini kaydetti. Meme kanseri seyri üzerine yayınlanan son önemli çalışmalardan birinin sonuçlarının dikkat çekici olduğunu ifade eden Uzm. Dr. İşman, “haftada düzenli olarak, 3 defa 30 dakika tempolu yürüyüş veya yüzme sporuyla uğraşanlarda, meme kanserinin olumsuz seyrinin yüzde 20 daha az olduğu gösterilmiştir. Meditasyon, nefes kontrolü, çeşitli duruş pozisyonları ve hareket teknikleriyle ruh-zihin-beden dengesini sağlama prensibine dayanan yoganın da meme kanserli hastalar üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır” diye konuştu.

KLİNİK ÇALIŞMALARLA ORTAYA KOYULDU
Meme kanseri- yoga ilişkisi konusundaki son çalışmaların sonuçlarından örnekler veren Uzm. Dr. İşman,sözlerini şöyle sürdürdü: “Yayımlanan bir klinik çalışmada; yoganın meme kanserli kadınlarda hormonal tedaviye bağlı kas ve eklem ağrılarında azalma sağladığı gösterilmiştir. Ayrıca radyoterapi ile eşzamanlı yoga dersi alan hastalarda halsizliğin daha az görüldüğü genel sağlık durumunun daha iyi olduğu gözlenmiş; kanda stres hormonu kortizolün seviyesinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Meme kanserli 200 kadının katılımıyla yapılan bir başka çalışmada ise; yoga dersi alanlarda almayanlara kıyasla halsizliğin %57 daha az görüldüğü bildirilmiştir. Ayrıca kanda inflamasyon belirteçlerinde (IL-1, IL-6) yüzde 20 azalma sağladığı saptanmıştır. Başka bir çalışmada ise yogik hareketler, yogik nefes ve meditasyondan oluşan iki saatlik bir yoga programının kandaki bağışıklık sistemi hücrelerinde genetik düzeyde etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Kemoterapi ile eşzamanlı; yoga programı uygulanan hastalarda kemoterapiye bağlı bulantı, kusmanın sıklığı ve şiddetinin daha az olduğu görülmüştür ve kemoterapiye bağlı bulantı kusmanın tedavisinde; standart antiemetik ilaçlarla birlikte tamamlayıcı bir yöntem olarak uygulanabileceği belirtilmiştir. Diğer bir çalışmada; yoga, meme kanserinde iyileşme sağlanmış ancak menopoz benzeri şikayetleri olan kadınlarda; bu şikayetlerde azalma sağlamıştır. Meme kanseri tedavisi sonrası tam iyileşme sağlanmış olan, fazla kilolu hastalarda 6 ay yoga desteği ile kiloda anlamlı bir fark olmaksızın bel çevresinde incelme saptanmıştır.

HAFTADA İKİ GÜN YOGA SEANSI DÜZENLİYORUZ
İşman, Kent Onkoloji Merkezi olarak uygun olan ve isteyen meme kanserli hastalar için haftanın iki günü yoga seansı düzenlediklerini söyledi. Eğitmenler Filiz Arıkan ve Meltem Arıcan tarafından yüz yüze verilen yoga eğitimlerini pandemiyle birlikte uzaktan vermeyi sürdürdüklerini belirten Uzm. Dr. İşman, “Biz de yoganın meme kanserli hastalarımız üzerindeki olumlu etkilerini bizzat gözlemliyoruz. Hastalar kendilerini iyi hissettiklerini söylüyor. Bizim için de önemli veriler toplanıyor” dedi. İşman, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bilinmesi gereken bir başka nokta var. O da yoganın yalnızca erken evre kanserlerde kullanılabilen bir tamamlayıcı uygulama olmadığıdır. Yoganın ileri evre meme kanserli kadınlarda ağrı ve halsizliği azalttığı; durumunu kabullenme ve psikolojik olarak rahatlama sağladığı gösterilmiştir. Yani yoga; tam iyileşme şansının olmadığı, fiziksel performans durumu müsait hastalarda da kullanılabilecek bir uygulamadır. Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi, Amerikan Tıbbi Onkoloji Derneği, Mayo klinik gibi saygın onkoloji kuruluşları da kanser hastaları için yogayı önermektedir.”

YOGAYA BAŞLAMAK İSTEYENLER DİKKAT:
Ancak kanser hastaları;
  • Yoga derslerine başlamadan önce mutlaka hekimleriyle konuşmalı ve kendileri için uygun olduğundan emin olmalıdır.
  • Yoga dersi alacakları merkezin, kanser hastalarıyla ilgili ne derece deneyimli olduklarını sorgulamalıdır.
  • Kendileri için uygun olmayan fazla zorlayıcı duruş ve hareketleri içeren tekniklerden kaçınmalıdır.
  • Yoganın herhangi bir sağlık probleminin tedavisinde tek başına kullanılamayacağını, hastalığın esas tedavisini kesinlikle aksatmamaları gerektiğini bilmelidir

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Eşrefpaşa Hastanesi doktorları Antakya’da yaralılara şifa oluyor

Kanser tedavisinde, tümör konseyi farkı

Anne adayına, mucize ameliyat

Bitki çayı içerken yan etkilerine dikkat

Gaziemir’de hasta ve engellilere 4 bin 81 kez nakil hizmeti

Mucize çocuk Havin