Mermerin kalbi İzmir’de atıyor

  • 0
  • 1.574
Yazı Boyutu:

İzmir, doğaltaş sektöründe dünya çapında bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Sektöründe dünyanın en büyük fuarlarından biri olan MARBLE’da bu yıl  35 ülkeden 262’si yabancı, 884’ü yerli olmak üzere toplam 1.146 firma ürünlerini sergiliyor.

 İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Ticaret A.Ş.) tarafından düzenlenen  ve sektöründe bir dünya markası olarak kabul edilen MARBLE – 16. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 16. kez tüm dünyaya merhaba dedi.  Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış törenine;  İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, TBMM Araştırma Komisyonu Başkan Vekili Polat Türkmen ve komisyon üyeleri, Denizli Valisi Yavuz Erkmen, Afyonkarahisar Valisi Haluk İmga, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Osman Erdinç, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur, meslek odaları yöneticileri  ile yerli yabancı  çok sayıda  sektör temsilcisi  katıldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, günümüzde yerel yönetimlerin sadece alt yapı,  su, kanal arıtma yol, park-bahçe yapmak görevinden çok yeni vizyon ve misyonlarla donatıldığını belirtti. Başkan Kocaoğlu, “ Yerel yönetimler kentin ileriye gitmesi, kent için  bir vizyon  ve strateji belirlenmesi,  karar parçalarının planlaması, kentin tanıtılması, kentin değerlerini, zenginliklerini gün ışığına çıkartması, ekonomiyi büyütmesi, kentin refahını artırması, yaşam startını  yükseltmesi ve bu yoldan ülkenin kalkınmasına katkıda bulunması gibi bir misyon üstleniyor. Biz de bu çerçevede 6 yıldır yerelde kalkınmayı hedefleyerek bütün projelerimizi, çalışmalarımızı bu hedef çerçevesinde gerçekleştirdik. Bu fuar da bunların en önemlilerinden bir tanesi” dedi.  İzmir Fuar Alanı’nın rahmetli Başkan Ahmet Piriştina döneminde yapılarak  2004 yılında hizmete girdiğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak bu fuar alanı da MARBLE için ilk günden itibaren yetmedi. Biz yeni bir fuar alanı inşa etmek üzere  337 dönüm bir alanı kamulaştırdık. Şimdi yeni fuar alanının projelerini yapıyoruz. Proje biter bitmez, İzmir mermer fuarını dünyanın bir numaralı fuarı haline getirecek ve kentimizde fuar sektörünü büyütecek şahlandıracak, bir fuar merkezi yapmak üzere hemen yapım ihalesine çıkacağız. Finans kaynaklarımızda bir problem yok. Zamanla yarışıyoruz. Biz fuarcılıkla kongreciliğin at başı gittiğine, birbirini desteklediğine,  birbirini büyüttüğüne inanıyoruz. Bugünkü fuar hollerimizi de restore ederek, 440 dönüm içersindeki Kültürpark’ta Türkiye’nin en büyük kongre merkezini de yapmak üzere yola çıktık"

Sürekli destek
Mermer sektörünün yüzde 99’un üzerinde katma değer sağlayan bir sektör olduğuna değinen Başkan  Kocaoğlu, “ Bu sektörde ne satarsak yüzde 99’u ülkede kalıyor döviz olarak  Yani ihracat yönünden baktığımızda yüzde 99’undan fazlası  katma değere geçiyor.  Böyle bir sektörden bahsediyoruz. Dünya mermer rezervinin yüzde 40 civarının Türkiye’de olduğunu biliyoruz. Bu sektör bizim geleneksel sektörümüz aynı zamanda. Biz mermer sektörünü bıkmadan usanmadan destekleyeceğiz. Bu sektörün bölgemiz ve ülkemizin kalkınmasında bir lokomotif  olacağına inanıyoruz” dedi. Başkan Kocaoğlu  MARBLE’ın İzmir ekonomisine  iş bağlantıları hariç  70 milyon dolar  katkı  sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Başkan’a teşekkür
İzmir Vali Yardımcısı Ardahan Totuk yaptığı konuşmada  fuarın mermer üreticileri için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. İzmir fuarcılığının en büyük fuar organizasyonlarından biri olan mermer fuarının ülke için sağladığı katma değer  açısından da öneminin  altını çizen Totuk, yerli doğaltaş kullanımının ülke açısından da önemli olduğunu söyledi. Totuk böylesine başarılı  bir fuarı 16 yıldır uluslararası düzeyde sürdürdükleri için Başkan Aziz Kocaoğlu’na ve önceki belediye başkanlarına teşekkür etti.
Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız ise bu fuarın 16. kez uluslar arası düzeyde yapılıyor olmasının çok önemli ve anlamlı olduğunu söyledi. Altunyaldız, “Bu fuar artık ülkemizin bir üretme ve pazarlama merkezi olduğunu işaret ediyor” dedi.
 Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Osman Erdinç, sektörün iyiye gittiğini belirterek maden ihracatında yüzde 71’lik, doğaltaşta ise yüzde 31’lik  bir artış sağlandığını kaydederek, bu yılın ilk iki aylık rakamlarının  da gelecek için umut vaat edici olduğunu söyledi. Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur da  konuşmasında, sektör sorunları hakkında açıklamalarda bulunup ilgili bakanlıklardan destek istediler. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki  törenin ardından  Kültürpark Lozan kapısı girişinde kurdele kesilerek 16. MARBLE açıldı, ardından da  fuar stantları gezildi.

TBMM Araştırma Komisyonu İzmir’de
Açılışa TBMM Araştırma Komisyonu Başkan Vekili Polat Türkmen, Komisyon Sözcüsü Mustafa Kemal Cengiz, komisyon üyeleri Halil Ünlütepe, Zekeriya Aslan, Ergün Aydoğan, Mehmet Salih Erdoğan, Kudbettin Arzu, Tahir Öztürk, Emin Nedim Öztürk, Halil Mazıcıoğlu, Yahya Doğan, Mehmet Nil Hıdır, Ali Koçal ve Hasip Kaplan ile birlikte 9 uzman katıldı. Komisyon üyeleri yerli ürünler kullanılmasını teşvik etmek amacıyla fuarda incelemelerde bulunacaklar.  

MARBLE 2010’da 1146  Firma
Fuara 35 ülkeden 262’si yabancı 884’ü yerli toplam 1146 firma katılıyor. MARBLE 2010’a katılan ülkeler şunlar; Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Danimarka, Mısır, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İran, Irak, İtalya, Japonya, Lübnan, Polonya, Portekiz, Rusya, San Marino, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Suriye, Tayvan, Hollanda, Birleşik Krallık, Ukrayna, ABD, Vietnam.

Fuar başlamadan iş bağlantıları kuruldu
MARBLE başlamadan katılımcılarına bereket getirdi. Fuar öncesinde, alandaki blokları gezen yerli ve yabancı ziyaretçiler siparişler vererek henüz fuar başlamadan iş bağlantıları yaptılar. Böylece MARBLE sektörde alıcı ve satıcıyı buluşturan en doğru platform olduğunu bir kez daha kanıtladı. 
 Türkiye’nin doğaltaş sektörünün gelişimine paralel bir çizgi izleyen ve ülkenin en büyük ihracat fuarı olarak kabul edilen MARBLE’ın tanıtımı 5 kıtada yapılarak sektör mensuplarının fuardan haberdar edilmesi sağlandı. 
 Türkiye’nin ihracat yaptığı mevcut ülkelerin yanı sıra yeni ihracat pazarlarına da ağırlık verildi. Yurtdışındaki çeşitli sektörel fuarlarda MARBLE’ı tanıtan İZFAŞ, ayrıca Fransa, Brezilya, İtalya, Polonya, İspanya, Portekiz ve Hindistan’daki sektör yayınlarında da fuara ilişkin duyurularını yıl boyunca sürdürdü.

80 ülkeden ziyaretçi
MARBLE 2010’a 80’in üzerinde ülkeden ziyaretçi gelmesi bekleniyor. Fuara ilk kez bu yıl katılacak olan ülkeler ise Brezilya, Güney Afrika, Vietnam v
MARBLE’da her yıl artan katılım taleplerine olumlu yanıt verebilmek için İZFAŞ, sergileme olanağını en üst seviyeye çıkardı. Mevcut kapalı alanların yanı sıra 7 bin 200 metrekarelik 4 adet kapalı alan inşa edildi. Bu alanlarla birlikte fuar, toplam 10 adet kapalı alanda gerçekleştirilecek. Fuar için tahsis edilen alan geçen yıla göre 1.125 metrekare artarak 43 bin 625 metrekareye ulaştı. Kültürpark’ın doğal dokusuna zarar vermeyecek şekilde inşa edilen geçici holler, fuar bitiminde kaldırılacak. Katılımcı sayısının her yıl arttığı fuarda, 300’e yakın firmanın katılım ve yer büyütme taleplerine olumlu yanıt verilemedi.  Geçen yılki fuara 1112 firma katılmış; fuarı 76 ülkeden 51.560 kişi ziyaret etmişti.

Kent ekonomisine  büyük katkı  
Kentin ekonomisine, özellikle ulaşım, konaklama sektörlerine her fuar döneminde büyük ivme kazandıran MARBLE, istihdama da önemli katkıda bulunmaya devam ediyor. Bu yıl fuar süresince çalıştırılmak üzere çeşitli pozisyonlarda 462 kişi İZFAŞ bünyesinde görev yapıyor.
MARBLE 2010’un İzmir’e ekonomik katkısı da her yıl olduğu gibi önemli boyuta ulaştı. 2009’da kent ekonomisine 70 milyon dolar gelir sağlayan fuarın getirisinin bu yıl 70 milyon doların da üzerinde olması bekleniyor. 4 gün sürecek MARBLE Fuarı’nda yurtiçi ve dışından gelen katılımcı ve ziyaretçiler, İzmir kent merkezindeki otellerin yanı sıra çevre ilçelerdeki otellerde de konaklıyorlar. Fuar süresince kentteki oteller tam kapasite çalışacak.  Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan fuar, 27 Mart 2010 Cumartesi sona erecek.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

158 gıda firmasının 84 tanesi hububat bakliyat yağlı tohumlar sektöründen

Üretim ve eğitimi yeniden planlamalıyız

TİM İlk 1000 Listesinde

İhracatçılar kötü gidişata dur demek istiyor

21 ihracat şampiyonunun 11’i Egeli

EGİAD’dan Ekonomi Değerlendirme Toplantısı

Arşiv