Mide Balonu ile 6 ayda 55 Kilo

  • 0
  • 1.988
Yazı Boyutu:

İzmir’in Selçuk İlçesinde yaşayan 38 yaşındaki Meryem Erol, mide balonu işlemi sayesinde 6 ayda 55 kilo verdi. Universal Kuşadası Hastanesi’nde Op.Dr.Barış Gürcü tarafından 45 dakikalık bir işlemle midesine balon takılan Erol, “yeniden doğmuş gibiyim” dedi.

İzmir’in Selçuk ilçesinde hemşire olarak görev Meryem Erol, son yıllarda 148 kiloya kadar çıktı. Aşırı kiloları nedeniyle zor günler geçiren genç kadın, bundan 6 ay önce kilo vermek için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdi.

Mide Balonuyla, Ameliyatsız Kilo Verdi
Universal Kuşadası Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Barış Gürcü tarafından midesine balon takılan Erol, “Doktorum mide balonu önerdiğinde diyabet hastası olduğum için ameliyat olamayacağımı söyledim. Oysa bu ameliyat değil, endoskopi gibi bir işlemmiş. Bayıltılmadan sadece uyku hali veren ve hiçbir şey hatırlamadığım bir anestezi uygulandı. İşlem uyutma dahil toplam 45 dakika sürmüş. Bu sırada bir balon mideme endoskopi ile yerleştirilmiş, sonra suyla doldurulunca midemde tokluk hissi yarattı ve çok fazla yemek yiyemedim. Tabii bu arada doktoruma düzenli aralıklarla kontrole gittim. Bana verilen diyet listesine uydum, düzenli yürüyüş ve spor yaptım. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan kolaylıkla kilolarımı verdim.”
60 Bedenden, 44 Bedene Düştü
Meryem Erol, artık yorulmadan yürüyebildiği için çok mutlu. Erol, "Elbiselerim bol geliyor. Eskiden 60 beden giyiyordum, şimdi 44 bedene sığıyorum. Çok zorluklar yaşadım, şimdi herşeyi kolaylıkla yapabilecek gücü kendimde buluyorum. Yeniden doğmuş gibiyim, hayata dört elle sarıldım. Çok azimliyim." dedi.
 
Mide Balonu Kelepçe İle Karıştırılmamalı
Mide balonunun, bir ameliyat değil basit bir endoskopik işlem olduğuna ve özellikle mide kelepçesi ameliyatıyla karıştırılmaması gerektiğine dikkati çeken Universal Kuşadası Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Barış Gürcü, “hekim tarafından endoskopik yöntemle mideye yerleştirilen silikon balon, midede şişkinlik yarattığı için tokluk hissi uyandırıyor. 6 ay sonra balon çıkarılıyor, şişkinlik ve tokluk hissi yarattığı için fazla yemek yeme isteğini yok ediyor. Başka bir deyişle insanlara diyet eğitimi veriyor. Kısa sürede kilo verdirmesi ve cerrahi bir müdahale istememesi nedeniyle tercih ediliyor” dedi.
 
“Düzenli Egzersiz ve Diyet Şart”
Dr.Gürcü, mide balonunun endoskopik işlemler konusunda deneyimli bir hekim tarafından, hastanede anestezi uzmanı eşliğinde endoskopik olarak midede uygun bir yere yerleştirilmesiyle yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi: “Endoskopi işlemindeki gibi kişiye sadece sedasyon dediğimiz özel bir anestezi uygulanmaktadır. Bu anestezi sırasında hasta solunum cihazına bağlanmaz, hiçbir şey duymaz ve işlem bitince kendisine gelir. Tek başına mide balonu uygulaması kilo vermek için yeterli değildir, kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve düzenli egzersiz yapması şarttır.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

3 Branştan Ortak Başarı

KOAH’lılara tıbbi kontrol uyarısı

Akıllı ilaç farkı

Diyabetin Farkında Olalım, Kendimizi ve Sevdiklerimizi Koruyalım