Migrenin en önemli tetikleyicisi: Açlık

Migren ataklarının en önemli nedenlerinin başında beslenme alışkanlıklarının geldiğini belirten Diyetisyen Nihan Aykırı; migren hastalarının küçük ve sık öğünlerde beslenmeye dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti.

  • 0
  • 1.339
Migrenin en önemli tetikleyicisi: Açlık
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Migren ataklarının en önemli nedenlerinin başında beslenme alışkanlıklarının geldiğini belirten Diyetisyen Nihan Aykırı; migren hastalarının küçük ve sık öğünlerde besle Migren ataklarının en önemli nedenlerinin başında beslenme alışkanlıklarının geldiğini belirten Diyetisyen Nihan Aykırı; migren hastalarının küçük ve sık öğünlerde beslenmeye dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti. Migren ataklarından kurtulmak için magnezyum açısından zengin besinler (koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, muz vb.) ile Omega-3 zengini besinler (somon, uskumru gibi yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz gibi) tüketmek gerektiğini vurguladı.

nmeye dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekti. Migren ataklarından kurtulmak için magnezyum açısından zengin besinler (koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, muz vb.) ile Omega-3 zengini besinler (somon, uskumru gibi yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz gibi) tüketmek gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

Migrenin yüzyıllardan beri bilinen beraberinde birçok şikayetin eşlik ettiği baş ağrısı hastalığı olduğunu söyleyen Diyetisyen Nihan Aykırı; “Migren, dünyada tahminen 1 milyar insanı etkileyen en sık görülen 3. hastalıktır. Migren, kadınlarda erkeklere göre 2 kat fazla görülmektedir. Yapılan çalışmalarda en önemli migren tetikleyicisinin ise “açlık” olduğu tespit edilmiştir. Öğünler arasındaki uzun süreler migren ataklarını tetikleyebilir veya düşük kan şekeri seviyeleri nedeniyle baş ağrılarının daha şiddetli olmasına neden olabilir. Öğünler arasındaki süre arttıkça baş ağrısı geliştirme riski artar. Migren hastaları küçük ve sık öğünlerle beslenmeye dikkat etmelidir’’ dedi.
Düzenli beslenmenin migreni tamamen tedavi edemese de migren ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmada çok büyük rol oynadığını belirten Diyetisyen Nihan Aykırı; “Evrensel migren tetikleyicisi diye bir şey yoktur; ama bazı insanlarda migren ataklarına neden olabilecek bazı yaygın tetikleyiciler vardır. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada migren atağı geçiren kişilerde en az bir beslenme kaynaklı tetikleyici olduğu tespit edilmiştir” şeklinde bilgi verdi.


“MİGREN ATAKLARINI AZALTMAK İÇİN AĞRIYI TETİKLEYEN GIDALARDAN UZAK DURUN”
Kafein (Günde 100 m kafein yanı 1 kupa kahve tüketimine izin verilirken sık sık migren ağrısı çeken kişiler kahveyi ve diğer kafein içeren gıdaları hayatlarından çıkarmalıdır.)
Yapay tatlandırıcılar (özellikle aspartam)
Olgunlaştırılmış peynirler
Alkol
Çikolata
Mono sodyum glutamat içeren gıdalar.
Turşu ve fermente gıdalar kullanılmamalıdır.
Migren ataklarını yatıştırabilecek önerileri dikkate alın!
Aç kalmayın.
Düzenli olarak uykunuzu alın.
Magnezyum açısından zengin besinler (Koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado, muz vb.) tüketin.
Omega-3 zengini besinler (somon, uskumru gibi yağlı balıklar, keten tohumu, ceviz) tüketmeye dikkat edin..
Bol su tüketin.
Televizyon, bilgisayar veya diğer ekranları kullanırken sık sık "ekran araları" verin.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Anksiyete (Kaygı) Bozukluğuna Son

Göğüs hastalıklarında EBUS devrimi

Emekli hemşireye meslektaşlarından duygusal sürpriz

İzmir Şehir Hastanesi'nde Elektrokonvülsif Tedavi (EKT)

Çağımızın hastalığı: Karaciğer yağlanması

Diyabetik Retinopati Hastalığında Erken Tanı Önemli

Arşiv