Minik ressamlar hem Cumhuriyet’i hem de umudu resmetti

Çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir rolü olan resim sanatını sevdirmek ve geleceğin sanatçılarını teşvik etmek amacıyla tam 42 yıldır düzenlenen Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda sonuçlar açıklandı. İdil Yiğitbaşı: “Çocukların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten mutluluk duyuyoruz”

  • 0
  • 444
Minik ressamlar hem Cumhuriyet’i hem de umudu resmetti
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olması dolayısıyla bu yıl “Benim için Cumhuriyet” temasıyla düzenlen 42. Pınar Çocuk Resim Yarışması’na Türkiye’nin 7 bölgesinden 6 – 14 yaş arasındaki binlerce çocuk katıldı. Yarışmanın Jüri Başkanı Prof. Mümtaz Sağlam ile Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dilek Karaaziz Şener, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Elif Dastarlı Dellaloğlu ve Gazeteci İhsan Yılmaz’dan oluşan jüri üyelerinin seçimleriyle bu yılın kazananları belli oldu. Türkiye’nin 7 bölgesinden yarışmayı kazanan 7 öğrenci Bisan bisiklet, 7 öğrenci bluetooth kulaklık kazanırken deprem bölgesine özel gerçekleştirilen kategoriden ise 3 öğrenci Bisan bisiklet, 3 öğrenci de bluetooth kulaklı kazandı. Ayrıca yarışmayı kazanan tüm öğrenciler profesyonel resim çantası ve malzemeleriyle ödüllendirilirken, 6 öğrenci de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursunun sahibi oldu.

42 yıldır düzenlenen resim yarışmasıyla çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir role sahip resim sanatının sevdirilmesini hedeflediklerini söyleyen Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı, henüz resimle tanışmamış binlerce çocuğu resimle tanıştırdıklarını belirterek, “Çocukların özgüven ve yaratıcılık sezgileriyle sanatsal yönlerinin gelişimini olumlu etkileyen resim sanatının gücüne ve etkisine inanıyoruz. Bu yaklaşımla, bugüne kadar toplam 4 milyondan fazla çocuğun resmiyle kendilerini ifade etmelerine destek olduk. Bu yıl ülkemizin 100’üncü yılı dolayısıyla “Benim için Cumhuriyet” temasıyla çocuklarımızın nasıl bir Türkiye hayal ettiklerini görmek istedik. Yarışmamıza katılan tüm minik ressamların hayallerine ortak olarak sanatla buluşmalarına aracılık etmekten mutluluk duyuyor, çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini ve sanatla iç içe bir ömür geçirmesini diliyoruz.” dedi.

Deprem bölgesinden katılım gösteren 6 öğrenciye 1 yıllık eğitim bursu
Bu yıla özel Kahramanmaraş ve Adıyaman’daki 20’ye yakın çadırkent ve konteyner kent de düzenlenen Pınar Çocuk Resim Atölyesi’ndeki faaliyetlere katılan çocukların resimlerine özel bir kategori oluşturuldu. Bu kategorideki 3 başarılı minik ressama jüri özel ödülü olarak Bisan Bisiklet ve 3 bluetooth kulaklık hediye edildi. Ayrıca, yarışmada deprem bölgesinden katılım gösteren 6 öğrenciye de Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursu verildi.

Depremden etkilenen çocuklar hem Cumhuriyet’i hem umudu resmettiler
42. Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın Jüri Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Sağlam, yarışmanın çok köklü bir geleneği olduğunu vurgulayarak, “Çocukların resim sanatıyla hayata tutunmaları ve kendilerini resim aracılığıyla ifade etmeyi öğrenmeleri çok kıymetli. Resmetmek soyut düşünmeyi de içeren bir faaliyettir, bu yönüyle çocukların hem hayal güçlerinin hem de zihinlerinin gelişimi açısından hayati bir öneme sahip. Özellikle deprem bölgesinde çocukların resim ile kendilerini ifade etmeleri bizim için çok değerli. Deprem bölgesindeki çocuklarımız Cumhuriyet’i ve umudu resmettiler. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın sanat aracılığıyla daha nitelikli bireyler haline gelmesini sağayan bu yarışmanın bir parçası olduğum için mutluyum.” dedi.

Yarışmanın sonuçlarına www.pinar.com.tr adresinden ve @pinarlayasam sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.


Benim İçin Cumhuriyet temalı 42. Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın kazananları Bisan Katlanır Bisiklet ve Profesyonel Resim Malzemeleri Çantası kazananlar
AKDENİZ BÖLGESİ
Ada Çözen/9 yaş/ TED Antalya Koleji Özel İlköğretim Okulu/Antalya

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Elif Ece Dilek/9 yaş/Barbaros Hayrettin Paşa İlkokulu/Erzurum

EGE BÖLGESİ
Ediz Eşiyok/11 yaş/ Aydın Bahçeşehir Koleji Kardeşköy Kampüsü/Aydın

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Hasan Beyazkendir/10 yaş/ İncirliova İlkokulu/Şanlıurfa

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Yusuf Eymen Köseler/7 yaş/Süleyman Fethi İlkokulu/Niğde

KARADENİZ BÖLGESİ
Sena Karademir/11yaş/Erenler Cumhuriyet Ortaokulu/Çorum

MARMARA BÖLGESİ
Mustafa Emin Erdoğan/11 yaş/İstanbul Kartal Uğur Ortaokulu/İstanbul

PINAR ÇOCUK ATÖLYESİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
1. Sümeyye Elüveyd/12 yaş/Akif Bulduk Ortaokulu/Kahramanmaraş
2. Baran Dağdeviren/13 yaş/Gazi İmam Hatip Ortaokulu/Adıyaman
3. Lemye Elrimi/10 yaş/Altınşehir İlkokulu/Adıyaman

Kablusuz Kulaklık ve Profesyonel Resim Malzemeleri Çantası ödülü kazananlar
AKDENİZ BÖLGESİ
Derin Tosun/9 yaş/ TED Antalya Koleji Özel İlköğretim Okulu/ Antalya

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Elif Naciye Kanyılmaz/10 yaş/Diyap Ağa İlkokulu/Tunceli

EGE BÖLGESİ
Deniz Başkoru/11 yaş/ Aydın Bahçeşehir Koleji Kardeşköy Kampüsü/Aydın

GÜNEY DOĞU ANADOLU BÖLGESİ
Masal Fırat/ 11 yaş/ Sebiha Rıfat Kaleoğlu İlkokulu/Gaziantep

İÇ ANADOLU BÖLGESİ
Sine Nur Yağan/8 yaş/TED Ankara Koleji Özel İlkokulu/Ankara

KARADENİZ BÖLGESİ
Ahmet Kuzey Dilber/8 yaş/Hüseyin Yardımcı İlkokulu/Rize

MARMARA BÖLGESİ
Rüya Kevser Doğan/12 yaş/Nesibe Aydın Özel Ortaokulu/Kocaeli

PINAR ÇOCUK ATÖLYESİ JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ
1. Güllü Naz Parlak/10 yaş/Oğuzhan Adalıoğlu İlkokulu/Kahramanmaraş
2.Esma Boztepe/10 yaş/Mevlana İlkokulu/Kahramanmaraş
3. Hayat Nur Görkem/6 yaş/J.P.K. Albay Oğuzhan Adalıoğlu İlkokulu/Kahramanmaraş

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Arkas Sanat Alaçatı açıldı

Odun İşlenirse İbramaki'de

Yazarlar Şenliği başladı

Tiyatro buluşması’nda deprem hassasiyeti

Sahne Tozu Sırası Büyüklerde

Ulusal ve uluslararası önemli eserlere ev sahipliği yapıyor