Miniklerin 8 bin 500 yıllık zaman yolcuğu

  • 0
  • 880
Yazı Boyutu:

İZMİR (Ege Ajans)- Hüseyin Aslan Anaokulu’nun minik öğrencileri Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin başkanlığında yürütülen Yeşilova Höyüğü kazısını ziyaret etti.

Neolitik çağa ait giysiler giyen miniklerle kendi formalarıyla kazı yapan minikler, ekmek hamurları ve çamurdan kolyeler yaparak zamanda 8 bin 500 yıllık bir yolculuğa çıktılar. Bu çalışmanın Türkiye’de yeni bir eğitim anlayışını yansıttığını belirten Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, “Yeşilova höyüğü kazılarını topluma ve eğitime açmak istiyoruz. Öğrenciler birkaç saatliğine neolitik çağdaki insanların yaptıklarını yapıyorlar böylece onların nasıl yaşadıklarını öğrenmiş oluyorlar. Çocuklarımıza zamanda yolculuk yaptırıyoruz ve tarihi yaşayarak öğretiyoruz. Bugünkü gezimiz anaokulu seviyesinde ilk uygulama oldu. Öğrenciler kazılara çok ilgili.” diye konuştu.

Hüseyin Aslan Anaokulu Müdürü Psikolog Kevser Özel Bükel ise, “Çocukların sosyal gelişimleri için bu gibi aktiviteler çok önemli. Burada uygulamalı bir çalışma yaptıkları için öğrendiklerini asla unutmayacaklar” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Fırtık Kız

Muhteşem dönüş

Yaşam Köyü’nde zeytinyağı sabunu atölyesi

Arşiv