Öğrencilerden “Efsane Müzesi”

  • 0
  • 922
Yazı Boyutu:

Karşıyaka Özel Piri Reis İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinin sergilediği ve efsanelerin çıkış noktalarından hareketle hazırlanan “Efsane Müzesi” isimli tiyatral gösteri büyük ilgi gördü. Öğrenciler Kız Kulesi, Mutluluk Ağacı, Psychie ile Eros, Amemenos Efsanesi, Tarihin İlk Güzellik Yarışması, Ölümsüzlük Ağacı efsanelerini canlandırdılar. 

Okulun Türkçe öğretmeni Yusuf Varlı etkinliğin mutlaka bir kazanımının olması, yaşantılardan yola çıkması, akılda kalıcılığı sağlaması amacıyla tiyatral bir gösteri hazırladıklarını söyledi. 8. sınıf öğrencilerinin Edebiyat alanındaki konularından biri olan düzyazı türlerinde bu yıl efsane türünün yer aldığını belirten Varlı, öğrencilerin öncelikle efsaneyi tanıyıp özelliklerini tanıdıklarını daha sonra oluşturdukları gruplarla bu efsaneyi önce müzedeki bir heykel formunu alarak sonra da yaratıcı dramanın en önemli özelliklerinden biri olan doğaçlama tekniği ile canlandırdıklarını kaydetti. Varlı “yani replikten uzak, kendi cümleleri ve anlatım tarzları ile sundular” dedi.

Varlı bu çalışmanın efsane konusunun verilmesi, maskelerin hazırlanması ve doğaçlama çalışmalarının gerçeklemesi ile yaklaşık 2 aylık bir süreyi kapsadığını ve öğrencilerin bu süreyi başarıyla atlattıklarını sergiledikleri gösterinin başarısıyla kanıtladıklarını söyledi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

İklim Değişikliği ve Dijital Teknolojiler” masaya yatırıldı

Hayvanseverlere eğitim

Çevre bilinci eğitiminde çarpan etkisi

Tiyatronun yeni yıldızları yetişecek

Robotik takıma “Impact Award” ödülü

Yaz dopdolu geçecek

Arşiv