Okul öncesi eğitim şart!

Okul öncesi eğitimin çok katmanlı bir yapı olduğunu söyleyen uzmanlar, çocukların bu dönemdeki ihtiyaçlarının sadece akademik eğitimle sınırlı kalmayıp bilişsel, sosyal duygusal, fiziksel, dil gelişimi, oz bakım alanların da desteklenmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

  • 0
  • 520
Okul öncesi eğitim şart!
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Miniklerin gelişim alanları hakkında bilgi veren Bornova Neşeli Bahçe Anaokulu'nun kurucusu Yiğit Fikri ATALI, gelişimin bir bütün olduğu ve çocukların yaşına uygun motor becerilerin gelişmiş olmasının önemine değindi.
 
MİNİK ÖĞRENCİLERE ÖZENLİ EĞİTİM 
"Çocukların okul öncesi dönemde sosyal gelişimi, akranlarla ilişkinin boyutları, iletişim becerilerinin geliştirilmesi; bilişsel gelişimi ise mantık, muhakeme, günlük hayatın ve okul yaşamının gerektirdiği zihinsel işlevlere sahip olmak motor becerilerini geliştirmekten geçiyor." diye konuşan Yiğit Fikri Atalı, okullarında bu konuyu şu şekilde işlediklerini aktardı:
"Okulumuz Neşeli Bahçe'de bireysel spor, yüzme, müzik, robotik kodlama, okul öncesi etkinlikleri (ilkokula hazırlık); grup spor, grup müzik, grupla sanat etkinlikleri ve oyun saatleri gibi tüm gelişimleri alanlarını desteklemeye yönelik çeşitli dersler yer alıyor. Bireysel spor derslerimizde çocuğun ihtiyacına yönelik hareket eğitimi planlandıktan sonra uzmanlarımız bu plana yönelik çalışmalarına başlar ve diğer alandaki uzmanlardan da yardım alarak çocuğun fiziksel durumu da göz önüne alınarak en üst düzeye çıkarılması için çalışılır. Grup spor derslerimizde çocuğun sıra alma, bekleme, rekabet, mağlubiyet ve kazanma duygularını yaşaması ve bunları yönetebilmesi amaçlanmaktadır. Tüm bu kazanımlar aynı zamanda çocuğun sosyal duygusal gelişimini de olumlu yönde etkiliyor. Müzik , sanat etkinlikleri gibi derslerde ise çocuğun ilgisine ve ihtiyacına yönelik hareket edilmekte olup farklı alanlarda kendilerini gösterebilme ve psikolojik sağlamlık adına özgüveni de destekliyor. Robotik kodlama dersleri ile çağın ihtiyaçlarına ayak uyduran ve kendini geliştirmeye açık çocuklar yetiştirmek amaçlıyoruz."
Neşeli Bahçe Anaokulu'nda  kritik dönemde bulunup müdahale gerektiren ya da yaşının gerektirdiği gelişim basamağına henüz ulaşamamış çocuklar için özel gelişim programları hazırlandığı bilgisini paylaşan Okul Müdürü Cemile ÇETİN ise "Okul aile iş birliği bizim için önemlidir. Çocuklarımızın gelişimlerini aileler ile birlikte koordineli giderek daha hızlı sonuçlar almaktayız." bilgisini paylaştı.

Çetin, "Özel çocuklarımızın da yanındayız. Akranlarıyla problem yaşamış davranış problemi olan, yaşına uygun tuvalet eğitimini kazanamamış ve beslenmede sıkıntı yaşayan çocukların da becerilerini destekleyecek ve onların akran etkileşimini artıracak, bireysel gelişimlerine destek olacak eğitim anlayışı ile hizmet veriyoruz. Çocuklar için öncelikle bu durumun nedenini irdeleyen daha sonra çocukları bu tür ortamlara hazırlayan bir tutum içinde hareket ediyoruz." şeklinde konuştu.
Okul öncesi eğitimin önemini bir kez daha vurgulayan Neşeli Bahçe Anaokulu ailesi çocukların gelişimi için uzman kadrosuyla çalışmaya devam ediyor.
 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Küçük Düşler ile Mikroskopinin Büyüleyici Dünyasına Yolculuk

Geleceği "kod"luyorlar

İzmir Metro’nun 26 personeli daha yeterlilik belgesini aldı

Toplumları başarıya ulaştıran kadınlardır