Paris Yalnızlığı İzmirli sanatseverlerle buluştu

Institut français İzmir, fotoğraf sanatçısı Bayram Yılmaz’ın ‘Paris Yalnızlığı’ isimli sergisini sanatseverlerle buluşturdu.

  • 0
  • 450
Paris Yalnızlığı İzmirli sanatseverlerle buluştu
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Institut français İzmir, fotoğraf sanatçısı Bayram Yılmaz’ın ‘Paris Yalnızlığı’ isimli sergisini sanatseverlerle buluşturdu. Yılmaz’ın belirli aralıklarla 10 yılı aşkın süredir gittiği Paris’te, objektifine yansıyan fotoğraf karelerinden oluşan serginin açılışına çok sayıda sanatsever katıldı. Yalnızlığın bir tercih veya maruz kalma olayı olduğuna dikkat çeken Yılmaz, “Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin sevdiğim bir sözü var. ‘Kendinizi, kendinizle zaman geçirmeyi yalnızlık sanmayacağınız şekilde yetiştirin’ diyor. Paris’te insanlar yalnızlığı seviyor ve tercih ediyor. Çünkü Paris, zamansız bir şehir” dedi.

Sergi küratörü Levent Köylü ise “Bayram Yılmaz’ın objektifi, Paris sokaklarında yankılanan yalnızlık dolu anları, romantik köşeleri ve zamansız güzellikleri ustalıkla yakalıyor. Bu sergi ile Yılmaz, Paris’in sadece bir şehir olmanın ötesinde, bir yaşam tarzı, bir duygu ve zamanın dondurulmuş bir parçası olduğunu göstermeye çalışıyor. Bayram Yılmaz'ın objektifinden yakalanan bu özel anları keşfetmeye davet ediyoruz” diye konuştu.


Levent Köylü, Zeliha Toprak, José-Maria Queiros, Bayram Yılmaz

Institut français İzmir Müdürü José-Maria Queiros sergide yer alan fotoğrafların, farklı bir Paris’i keşfetmeye davet ettiğini söyledi. Queiros “Bu fotoğraflar, bizleri sadece Paris’in sokaklarında ve anıtlarında değil, öncelikle Parislilerle tanıştırıyor. Bayram Yılmaz’ın yeteneği, insanlığı yakalamış olmasıdır. Bakışıyla, Paris’in bize sadece hayal kurulan bir şehir değil, hayalin ötesinde, sürekli değişen bir şehir olduğunu göstermeyi başarıyor. Özellikle, dünyanın dört bir yanından gelen mutlu turistlerle ve Pont Neuf üzerinde aşklarını ilan etmek için gelen sevgililerle birlikte, sayısız yalnızlığın yan yana var olduğu bir şehir Paris. Sayın Bayram’a Paris’teki bu insani tarafa, Paris yalnızlıklarına ilgi gösterdiği için teşekkür ederim” dedi. Kuşadası Belediyesi, Ada Modern Sanat Galerisi, KUSAV işbirliğindeki sergi, 5 Ekim’e kadar Institut français İzmir’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Halk danslarını gelecek kuşaklara taşıyorlar

Kent belleğinde kültür çalıştayı

İzmir Şehir Tiyatroları Bandırma’da sahne aldı

Türkülerle Yaza Merhaba

Yedi öğrenciden “Yedili Yansıma”

Bayraklı Belediyesinden halk oyunları şöleni

Arşiv