Petkim’e 6 ödül birden

  • 0
  • 976
Yazı Boyutu:

PETKİM; Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından ortaklaşa düzenlenen “İzmir Ekonomisi 2008 Ödül Töreni”nde toplam altı ödül aldı. 2018 ve 2023 projeksiyonları çerçevesinde stratejik bir yapılanmaya giden şirkette 8 Ocak 2010 tarihinde Genel Müdürlük koltuğuna oturan Mehmet Hayati Öztürk, ödülleri PETKİM çalışanları adına almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, 2008 yılının son çeyreğinde dünyanın büyük bir küresel krizin etkisi altına girdiğini, PETKİM’in ise Türkiye’de bu krize yeterince hazırlıklı yakalanan şirketlerin başında geldiğini vurguladı. Şirketin krizin başlangıcında, döviz dengesini sağlamış, bankalara borçlanma limitlerini çok iyi dengelemiş, nakit akımına odaklanmış, stoksuz çalışan bir yapıya sahip olduğunu kaydeden Öztürk, “Bu özellikler zaten bir sanayi şirketinin olması gerektiği gibi bir yapıydı. Petkim, sahip olduğu entegrasyonun izin verdiği ölçüde süratle esnek üretim moduna geçti. Dolayısıyla bu yapısıyla krizden daha kolay sıyrıldı. 2008 yılı; Mayıs ayında tamamlanan özelleştirme süreci ve sonrasında Ekim ayından itibaren yaşanan kriz ile Petkim için çok önemli bir sınav yılı oldu. Aldığımız ödüller, bu sınavdan başarıyla çıktığımızı gösteriyor.” dedi.

“Maliyet Unsurları Rekabetçi Olmalı”
Krizin ekonomiye en olumsuz etkisinin büyüme ve talepte görüldüğünü kaydeden Hayati Öztürk, özellikle 2009 yılının ikinci yarısından itibaren imalat sanayi üretiminde küçük de olsa yaşanan artışların sevindirici olduğunu söyledi. Küçülme rakamlarıyla birlikte yara alan sanayinin toparlanması ve ek istihdam yaratması için üretimin üzerindeki maliyet unsurlarının rekabetçi bir yapıya kavuşturulması gereğine dikkat çeken Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce pek çok dile getirdiğimiz gibi PETKİM’in hakim hissedarı olan SOCAR&Turcas ortaklığı, 2015 yılına kadar Aliağa Kompleksi’ne 5 milyar doların üzerinde yatırım yapacak. Bu yatırım tutarı, Cumhuriyet tarihimizde tek noktaya yapılan en büyük yatırım tutarıdır. PETKİM olarak bizim kendi bünyemizde yapacağımız yatırımlar ise bu rakama dahil değildir. Rafineri-Enerji-Petrokimya-Lojistik dikey entegrasyonu ile bölgede en büyük kümelenme modelini oluşturarak PETKİM’i küresel ligde sınıf atlatacak bir yatırım demetinden bahsediyoruz. Şirketin Genel Müdürü ama ondan önce 33 yıllık bir PETKİM çalışanı olarak; ülkem adına, şirketim adına heyecanlanıyorum. Bu yatırımlar tamamlandığında Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’de oluşturulacak entegre yapı ile 10 bin kişiye iş vermiş olacağız. Bundan daha büyük mutluluk düşünemiyorum.”

Petkim’in Aldığı Ödüller
-Ege Bölgesi’nde en yüksek üretim gerçekleştiren firmalar arasında üçüncülük ödülü.

-Ege Bölgesi’nde en yüksek istihdam sağlayan firmalar arasında dördüncülük ödülü.

-Ege Bölgesi’nde en yüksek ihracat yapan firmalar arasında dördüncülük ödülü.

-Ege Bölgesi’nde en yüksek yatırım yapan firmalar arasında beşincilik ödülü.

-Son on yıldır aralıksız ihracat yapan firma ödülü.

-Başarılı bir marka yaratarak Ege Bölgesi ekonomisine değer katan firma ödülü.

Hayati Öztürk Kimdir?
1952 yılında Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde dünyaya gelen Mehmet Hayati Öztürk, 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1977 yılında PETKİM’in Yarımca kompleksinde Proje Mühendisi olarak göreve başlayan Öztürk, Teknik Kontrol Müdürlüğü’nde Şef ve Başmühendis; Ar-Ge Müdür Yardımcılığı ve Grup Müdürlüğü görevlerini sürdürdü. 2001 yılında PETKİM Petrokimya Holding A.Ş’nin Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilen ve Genel Müdür olana dek bu görevini sürdüren Hayati Öztürk, şirketin Ar-Ge, Finans, Proje, Yatırım, Planlama, Satış ve Pazarlama  birimlerinin tüm iş akışlarının sorumluluğunu üstlendi. 8 Ocak 2010 tarihi itibarıyla PETKİM’in Genel Müdürlük koltuğuna oturan Öztürk, İngilizce ve Fransızca biliyor, evli ve iki çocuk babası.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Z kuşağı en çok fıstık, badem ve ceviz tüketiyor

Sofralık üzümün ihracat yolculuğu 11 Temmuz’da başladı

Çiftçiyi tarım fuarı heyecanı sardı

Cezayir’de Türk ürünlerine yoğun ilgi

Esnafın zararını karşılayacak

6 aylık kuru meyve ihracatı 829 milyon dolar