“Peygamber sünneti” neştersiz düzelmez

Doç. Dr. Tunç Özdemir, halk arasında “Doğuştan sünnetli” ya da “Peygamber sünnetli” olarak isimlendirilen hipospadias durumunun doğumsal bir bozukluk olduğunu ve mutlaka çocukluk çağında düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

  • 0
  • 2.171
“Peygamber sünneti” neştersiz düzelmez
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Doç. Dr. Tunç Özdemir, halk arasında “Doğuştan sünnetli” ya da “Peygamber sünnetli” olarak isimlendirilen hipospadias durumunun doğumsal bir bozukluk olduğunu ve mutlaka çocukluk çağında düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Doç. Dr. Özdemir, “Tedavi edilmeyen hastalarda, cinsel işlev bozuklukları, kısırlık, ayakta işeyememe ve psikolojik problemler gibi önemli sorunlar ortaya çıkar” dedi.

Kent Sağlık Grubu’na bağlı Kent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tunç Özdemir, her 250-300 erkek çocuğunda görülen hipospadias (erkeklerde idrar deliğinin normalde olması gerekenden aşağıda olması) rahatsızlığıyla ilgili anne babaları uyardı. Doç. Dr. Özdemir, “Sünnet derisinin penisin baş kısmında şapka gibi sadece üstte durur olması ve altta olmaması durumu nedeniyle penis sanki sünnet yapılmış gibi görünmektedir. Bu nedenle hipospadias halk arasında ‘doğuştan sünnetli / peygamber sünnetli’ olarak isimlendirilir. Halbuki bu durum önemli bir cerrahi problemdir. Hafif vakalarda delik penis ucuna yakın iken ağır durumlarda çocuğun torbasında hatta anüsüne yakın yerlerde de olabilir. Hipospadias ağırlaştıkça ‘kordi’ adı verilen sertleşmede penis eğriliği de duruma eşlik eder” diye konuştu.

BELİRTİLERİ
Bu doğumsal bozukluğun belirtilerini “İdrar kanalının penisin alt yüzünde ve daha geride olması, penis başının yassılaşması, sünnet derisinin penis başının alt yüzünde oluşmaması (doğuştan yarım sünnetli), ereksiyon durumunda penisin aşağıya doğru kıvrılması” olarak sıralayan Doç. Dr. Özdemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hipospadiaslı çocuklar karşıya doğru değil ayaklarına doğru işerler. Bu nedenle de hipospadiasllı çocuklar oturarak işemeyi tercih ederler. Ayrıca idrar kanal açıklığı çok geride olanlarda erişkin yaşa kadar ameliyat edilmezlerse cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Penis eğriliği bazen cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. O yüzden ihmal edilmemeli, cerrahi müdahale zamanında yapılmalıdır.”

TANI KOLAYLIKLA KOYULUR
Öte yandan Çocuk Cerrahı Özdemir, bebeğe doğduğu andan itibaren yapılacak klinik muayene ile tanının kolaylıkla konulabileceğine de dikkat çekti. Nadiren hipospadiaslı çocuklarda sünnet derisinin normal ve tam olabildiğini kaydeden Doç. Dr. Özdemir şunları söyledi: “Bu durumlarda sünnet derisi geriye doğru sıyrılmadan uca yakın hipospadiaslar tespit edilemeyebilir. Hipospadiasla birlikte en sık görülen bir başka doğumsal problem inmemiş testis ve kasık fıtığıdır. Bu nedenle hipospadiaslı çocukların testislerinin olup olmadığı ve torbalara kadar inip inmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca hipospadias olguları çok nadir görülen cinsiyet farklılaşması problemlerinin (hermafroditizm) bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle şüpheli olgularda cinsiyet ayırım testleri (kromozom analizler v.s.) yapılmalıdır. Tedavisi cerrahidir. Ameliyat, bu konuda deneyimli çocuk cerrahları tarafından yapılmalıdır. Erken yaşta tanı konup cerrahi tedavi uygulanmalıdır. Cerrahi düzeltme esnasında var olan yarım sünnet derisi kullanılacağı için hastanın öncesinde sünnet edilmemiş olması çok önemlidir. Sünnet edilip var olan yarım sünnet derisi de alınmış olan hastalarda cerrahi tedavi çok zor bir hale gelmektedir. Tedavi edilmeyen hastalarda, cinsel işlev bozuklukları, kısırlık, ayakta işeyememe ve psikolojik problemler gibi önemli sorunlar ortaya çıkar.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Turuncu Mikrofon herkesin sesi

Op. Dr. Beken'in adını yaşatacağız

Avrupa ve dünya kalitesinde

Uzmanından ‘cıva’ uyarısı

Medical Point'de ‘Da Vinci’ dönemi

Pınar Kara’dan kanser tedavisine önemli proje

Arşiv