Planetaryum’a 6 ayda 30 bin ziyaretçi

Karşıyaka Belediyesi’nin Evrensel Çocuk Merkezi Eğitim Kampüsü içerisinde kente kazandırdığı Planetaryum’da (Uzay Küresi) sene başından bu yana 30 binden fazla konuk ağırlandı.

  • 0
  • 3.665
Planetaryum’a 6 ayda 30 bin ziyaretçi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Karşıyaka Belediyesi’nin Evrensel Çocuk Merkezi Eğitim Kampüsü içerisinde kente kazandırdığı Planetaryum’da (Uzay Küresi) sene başından bu yana 30 binden fazla konuk ağırlandı.

Ege Bölgesi’nin en büyüğü olan Planetaryum, başta çocuklar olmak üzere, her yaş ve kesimden ziyaretçilerine gökbilimi sevdirdi.

Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Bilimi iç içe yetişen nesiller için çalışıyor; bu amaca hizmet eden merkezimize tüm çocuklarımızı bekliyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin Evrensel Çocuk Merkezi Karşıyaka Eğitim Kampüsü’nde konumlandırdığı Planetaryum Eylül 2021’de hizmete açıldı. Kubbe şeklinde, 16 metre çapında bir çatıya sahip olan mekan; özgün yapısı, mimarisi, büyüklüğü, içeriği ve teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Türkiye’nin en donanımlı ve yüksek kapasiteli planetaryumları arasında yer alan tesis, Ege Bölgesi’nin en büyüğü olma özelliğini de taşıyor.

BİLİMLE İÇ İÇE NESİLLER
Planetaryum’un çocuklara unutulmaz deneyimler sunduğunu vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay “Geleceğe umutla bakan, evrensel değerlere sahip olan, bilimi, doğayı, sanatı önemseyen bir nesil yetiştirmek için çalışıyoruz. Bu hedefe giden yolda, Evrensel Çocuk Merkezi eğitim Kampüsü içerisine konumlandırdığımız Planetaryum’a büyük önem veriyoruz. Bu nitelikli ve çağdaş tesiste çocuklarımıza hem eğitici hem de eğlenceli deneyimler sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Teknolojik altyapısıyla Türkiye'nin en iyilerinden biri olan Planetaryum’a tüm çocukları ve aileleri bekliyoruz” dedi.

TÜM EVREN BİR YARIM KÜREDE

İnsan ufkunun sınırlarını ve ötesini, 360 derece bir evren küresi içinde izlemeye olanak sağlayan küresel bir tecrübe alanı olan Planetaryum’da, özellikle uzay temalı filmler gösterilirken, küçük yaş için de animasyon filmler sunuluyor. Bu yılın ilk yarısında 30 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Planetaryum’da yaz dönemi boyunca her gün gösterilen filmler şöyle: Dünyadan Evrene, Işık Krallığı, Işık ile Yolculuk, Astralis, Çocuklar için Güneş Sistemi, Evrenin Sırları… Ayrıca Ağustos ayında Gece Gözlem Etkinliği ile Astro Akademi gibi farklı programlar da gerçekleştirilecek. Planetaryum’da sunulan hizmetlere ilişkin, (0232) 324 63 43 numaralı telefondan da detaylı bilgi alınabilir.--

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kahve makinesinden ödül çıkardı

EBSO’ya Yapay Zeka Çalışma Grubu önerisi

“Genç Beyinler Yeni Fikirler”in Altın Sponsoru

Galaktik Hazine’ye Hong Kong’dan ödül

Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de

DJI RS 4 PRO ve RS 4 Türkiye'de!

Arşiv