Proje Feniks ile bölgenin en kapsamlı dijital dönüşüm projesine imza atacak

Kuruluşundan bu yana çağın ve teknolojinin gelişimine paralel olarak kendini sürekli yenileyerek sektörüne öncülük eden Yaşar Topluluğu, “Proje Feniks" ile dijital dönüşüm çalışmalarına yenisini ekledi.

  • 0
  • 3.639
Proje Feniks ile bölgenin en kapsamlı dijital dönüşüm projesine imza atacak
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kuruluşundan bu yana çağın ve teknolojinin gelişimine paralel olarak kendini sürekli yenileyerek sektörüne öncülük eden Yaşar Topluluğu, “Proje Feniks" ile dijital dönüşüm çalışmalarına yenisini ekledi. 2 Haziran 2023 Cuma günü gerçekleşen toplantıda, SAP Türkiyenin güçlü iş ortaklığında yürütülecek SAP S/4HANA dönüşüm projesi “Proje Feniks” detaylarıyla aktarıldı. Proje ile Yaşar Topluluğu, faaliyet gösterdiği alanlardaki tüm iş süreçlerini, en iyi uygulamalar temel alarak yeniden kurgulayacak.

Toplantıda konuşan SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, “Yaşar Topluluğu, 1996 yılında SAP ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümlerini kullanmaya başlayan Türkiye'deki ilk kurum olmuştu. 27 yıl sonra da Proje Feniks’te yine bir ilki gerçekleştireceğiz. Yaşar Topluluğu, SAP S/4HANA’yı gıdadan boyaya turizmden enerjiye kadar farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerinde kullanacak. Topluluğun tüm şirketlerinde eş zamanlı ilerlenecek olması, projenin en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.” dedi.

Türkiye ve bölgenin en büyük SAP S/4HANA dönüşüm projesi
İzlenebilirlik, çeviklik, hız, kültürel dönüşüm gibi çok boyutlu etkilere sahip olacak dijital dönüşüm projesi “Proje Feniks” hakkında Yaşar Topluluğu adına konuşan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Feyhan Yaşar: “Yaşar Topluluğu olarak, şirketlerimizin kurumsal süreçlerinin yönetildiği uygulamaların en son yeniliklere hızla uyumlanması, endüstride en iyi uygulamaların hayata geçirilmesi ve veri odaklı bir şirket olma yolculuğumuza hız kazandırmak amacıyla güçlü iş ortağımız SAP Türkiye ile birlikte dijital dönüşüm projemizi hayata geçiriyoruz.

İnovasyon ve yaratıcılık, Yaşar Topluluğu’nun kültüründe öne çıkan kavramlar. Yenilikleri daha hızlı ve sürdürülebilir bir yaklaşımla takip etmek ve güncel teknolojilere uyumlanmak için 27 sene önce SAP’nin iş ortağı olduk. Bugün de SAP’nin en güncel bulut iş modeli ile dijital dönüşüm sürecimiz devam ediyor. Proje Feniks ile sadece ERP dönüşümünü değil, aynı zamanda SAP’nin akıllı işletmeler konsepti ile geleceğe de hazır olmayı hedefliyoruz.

Gıda, içecek, boya, turizm, enerji gibi birçok farklı sektörde faaliyet gösteren Yaşar Topluluğu’nun tüm iş süreçlerini buluta taşıyacağımız Proje Feniks, Türkiye’de tüm bu sektörler için aynı anda yapılan en büyük proje olma özelliğini taşıyor. Bu proje ile Güney Avrupa bölgesinde gerçekleştirilen en büyük SAP dönüşüm projelerinden birine de imza atacağız.
Proje Feniks’in başarıya ulaşması için insan kaynağımız çok önemli. Bu da kültürel dönüşümü beraberinde getiriyor. Bu proje, kurumsal kültürümüzde ve iş yapmadaki yeni lisanımız olacak.
Proje Feniks’in hayata geçmesiyle birlikte, küresel yeni teknolojilere sahip bir altyapı ile gerçek zamanlı veriye dayalı karar almak mümkün olacak. Böylece daha iyi tahminleme yapılabilen, anlık raporlama ve analiz sunan bir yapıya kavuşacağız. Güncel, tekil ve merkezi bir sistem yaratmayı hedefleyen proje, çalışanlarımızın memnuniyeti ve iş veriminin artırılmasına da katkıda bulunacak.

Feniks, mitolojide ve çeşitli kültürlerde yenilenmeyi, yeniden doğuşu ve benzersizliği sembolize ediyor.
Biz de Proje Feniks ile yenileniyor, öncü ve benzersiz projemizle güçleniyoruz. Çalışanlarımızın, müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve diğer paydaşlarımızın ihtiyaçları gözetilerek, küresel çapta kullanılan yeni teknolojilerin sağladığı verimlilik, hız ve güvenlik imkanları ile iş süreçlerimizin iyileştirilmesi için her alanda dijital dönüşüm tabanlı çalışmalara öncelik verilmesi yaklaşımımız devam edecek.” dedi.

İlk fazın 18 aylık bir sürede tamamlanması öngörülüyor
Çok sayıda sektörde faaliyet gösteren Yaşar Topluluğu’nun faaliyet alanlarındaki iş süreçleri, “Proje Feniks" ile en iyi uygulamalar temel alınarak yeniden kurgulanacak. Altyapı, veri güvenliği, entegre sistem ve süreç yönetiminde iyileşme de projeden beklenen kazanımlar arasında yer alıyor. Proje tamamlandığında son tüketici için ise ürün ve hizmet kalitesinin daha da artması, hız ve maliyet avantajı gibi faydalar sağlanacak.

Yaşar Holding Yönetim Kurulunun sponsorluğunda yürütülecek ve ilk fazı yaklaşık 18 aylık bir dönemde hayata geçirilecek projenin; kurumsal iş süreçlerinde sürdürülebilirlik, verim, hız ve çevikliği artırması, yapılan iyileştirmelerin çalışan, tedarikçi ve müşteri memnuniyetine doğrudan etki etmesi planlanıyor.

10 milyon euro yatırım bütçesi ile yola çıkan projenin tam performansla uygulama sürecinin Yaşar Topluluğunun yurt içi ve yurt dışındaki tüm şirketlerinde 48 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yaşar Topluluğu ve SAP Türkiye iş birliği 27 yıl öncesine dayanıyor
Rekabet avantajı elde etmek ve güçlü bir şekilde büyümek isteyen şirketlerin dijital dönüşüme uyumlu bir şekilde kendilerini güncellemelerinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan,

“Bugün kurumum adına da şahsım adına da çok anlamlı bir gün. Çünkü Yaşar Topluluğu’nda 1996’da başlayan proje ekibi içinde ben de vardım ve bu yönüyle projenin gönlümdeki yeri çok farklı. Yaşar Topluluğu, aradan geçen 27 yıl boyunca yeniliklerin içinde yan yana durmaktan gurur duyduğumuz bir topluluk.

Bulunduğu sektörlerde ilklere ve yeniliklere öncülük eden, dijital çağın rekabet koşullarına göre kendini sürekli yenileyen, ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biri. İş alanlarında verimliliği, inovasyonu artırmak ve sürdürülebilir büyüme hedefine ulaşmak için SAP'nin yeni nesil bulut teknolojilerine yatırım yapıyor. Topluluk şirketlerinde, karar alma süreçlerinin gerçek zamanlı veriye dayandırılması; küresel çapta kullanılan yeni teknolojilerin sağladığı çeviklik, hız ve güvenlik imkanları ile iş süreçlerinin iyileştirilmesi için her alanda dijital dönüşüm çalışmalarına öncelik veriliyor.

Kurumsal dönüşümde insan, teknoloji ve süreç dendiğinde bizim için de Yaşar Topluluğu için de en önemli kısım, insan. Bu nedenle Proje Feniks’i, sadece kurumsal kaynak planlama projesi olarak tanımlamak doğru olmaz, içinde hazine yönetimi, insan kaynakları yönetimi, bütçe planlama gibi alanlarda büyük veri, iş zekası ve yapay zekanın devreye girdiği süreçler de söz konusu. Bu konulardaki en derin projeleri yapmış olan SAP adına söyleyebilirim ki; teknoloji bunun küçük bir bileşeni.

Biz SAP olarak, bugün Yaşar Topluluğu ile Güney Avrupa bölgesinde çoklu endüstriyi kapsayan en büyük projemize başlıyoruz. Yaşar Topluluğu’nun da faaliyet gösterdiği sektörlerden olan gıda ve içecek sektörleri, dünya ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip. Bu sektörlerdeki üreticilerin %90’ı da SAP müşterisi. Bu kurumların dünyada yarattıkları toplam gelir ise yaklaşık 2 trilyon doların üzerinde. Proje Feniks, gıda ve içecek sektörlerinde de uygulanacak olması nedeniyle bu sektörlerdeki dijital dönüşüme de öncülük edecek.” dedi.

Paydaşlarımıza dünyanın en büyük iş ağını sunuyoruz”
SAP olarak sundukları yeni nesil teknolojilerle Türkiyenin dijital dönüşümünün tam merkezinde yer aldıklarını ve özellikle üç alana odaklandıklarını belirten SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle bulutta çalışan akıllı bir ERP çözümüyle entegre iş süreçleri yaratarak, müşterilerimizin akıllı ve sürdürülebilir işletmelere dönüşmesini sağlıyoruz. İş süreçlerinin kurumlarla sınırlı olmadığını biliyor ve müşterilerimize, ilgili paydaşlarını da dahil edebilecekleri dünyanın en büyük iş ağını sunuyoruz. Son olarak sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Şirketlerin sıfır emisyon hedefine ulaşmaları için bulut teknolojileri üzerinde sürdürülebilir bir çözüm sunuyoruz.

Ekosistemimiz ile birlikte imza attığımız dijital dönüşüm projeleri, bulut teknolojisi ile birlikte oldukça ivme kazandı. Müşterilerimizin SAP ile yaptığı bulut teknoloji yatırımları, son 2 yıldır her sene 2 kat büyüme sağlamıştır.”

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Bornova’da dijital dönüşüm

Bornova’ya şarj istasyonları

Kahve makinesinden ödül çıkardı

EBSO’ya Yapay Zeka Çalışma Grubu önerisi

“Genç Beyinler Yeni Fikirler”in Altın Sponsoru

Galaktik Hazine’ye Hong Kong’dan ödül