Safra taşı çocukların da derdi

11 yaşındaki Elif Baytekin, şiddetli ağrı ve sarılığa yol açan safra kesesi taşından kapalı ameliyat yöntemi ile kurtuldu. 

  • 0
  • 2.115
Safra taşı çocukların da derdi
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

11 yaşındaki Elif Baytekin, şiddetli ağrı ve sarılığa yol açan safra kesesi taşından kapalı ameliyat yöntemi ile kurtuldu.  Elif’in taş nedeniyle safra yolunun tıkandığını belirten Doç. Dr. Tunç Özdemir, “Küçük hastamızı şifa ile taburcu ettik. Safra taşı sadece yetişkinlerin sorunu değil, son 20 yılda değişen beslenme alışkanlıklarının etkisiyle çocuklarda da daha sık görüyoruz” dedi.

İzmir’in Torbalı ilçesinde yaşayan iki çocuklu muhasebeci Aslıhan Baytekin (36) ile elektronik teknisyeni Ersin Baytekin’in (37) büyük kızları Elif yaklaşık iki yıl önce şiddetli karın ağrısı şikayetiyle hastaneye götürüldü. Safra kesesinde taş saptanan Elif, doktor takibine alındı. Ancak geçtiğimiz günlerde küçük kızda karın ağrısının yanında kaşıntı ve sarılık başladı. Baytekin çifti şikayetleri artan ve dayanılmaz hale gelen kızlarını İzmir Kent Hastanesi’ne getirdi. Kent Hastanesi’nde Çocuk Cerrahı Doç. Dr. Tunç Özdemir, muayene ve tetkiklerden sonra Elif’e “safra yolu tıkanıklığı” tanısını koydu. Elif başarılı bir ameliyatla sağlığına kavuşurken, Doç. Dr. Özdemir şunları söyledi;   

“11 yaşındaki hastamızın bilirubin yüksekliği ve şiddetli ağrısı vardı. Yapılan tetkiklerde safra yolunun taş ile tıkanmış olduğunu saptadık. Hastanemiz Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ethem Tankurt ile birlikte kısaca ERCP (Endoskopik Retrograd Kolanjiyo Pankreatografi) denilen kapalı ameliyat yöntemi ve sfinkterotomi uyguladığımız hastamızın bilirubini düştü ve ağrısı geçti, şifa işe taburcu oldu. Safra kesesi sadece yetişkinlerin sorunu değil, çocuklarda da görülüyor. Üstelik son 20 yılda görülme sıklığı arttı. Beslenme alışkanlıkları, bazı kan hastalıkları, ilaçlar taş oluşumunda önemli etkendir, obezite de önemli bir unsurdur. Safra kesesi taşları uzun süre bulgu vermeden kalabilir. Bazen safra kesesi iltihabına veya safra yoluna düşüp safra yolu tıkanıklıklarına neden olabilir. Safra yoluna düşmüş olan taşlar, şiddetli ağrı, sarılık ve pankreas bezi iltihaplarına yol açıp, hayati tehlike oluşturabilirler. Safra kesesi taşı, kapalı yöntemle sorunsuz bir şekilde ameliyat edilebilirken, safra yolu tıkanıklıkları endoskopi ile safra yolu girişimleri gerektirir. Çocuk ne kadar küçükse, girişim de o kadar zordur. “

Öke yandan 80. Yıl Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi kızı Elif’in ilk şikayetinin iki yıl önce başladığını belirten baba Baytekin, “Elif’in öğretmeni aradı ve şiddetli karın ağrısı olduğunu söyledi. Apar topar okula gidip Elif’i aldım ve hastaneye götürdüm. Safrakesesinde taş olduğu ortaya çıktı. Taşın neden oluştuğunun saptanması için bir üniversite hastanesinde ailecek incelemeye alındık, ama bir sonuç çıkmadı. Kızım doktor takibindeydi. 6-7 aydır da hiçbir şikayeti yoktu. Ancak iki hafta kadar önce kızımda şiddetli karın ağrısı, sarılık ve kaşıntı başladı. Hemen Kent Hastanesi’ne başvurduk. Ameliyat olması gerekiyordu. Nitekim kapalı yöntemle çok başarılı bir ameliyat geçirdi ve sağlığına kavuştu. Kızımın bir daha aynı sıkıntıları yaşamamasını diliyorum, doktorumuza ve ekibine de çok teşekkürler” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Turuncu Mikrofon herkesin sesi

Op. Dr. Beken'in adını yaşatacağız

Avrupa ve dünya kalitesinde

Uzmanından ‘cıva’ uyarısı

Medical Point'de ‘Da Vinci’ dönemi

Pınar Kara’dan kanser tedavisine önemli proje

Arşiv