Sanal menajer

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri Dila Mayda ve Murat Terzioğlu, sporcular ile kulüpleri akıllı telefon aracılığıyla bir araya getiren özel uygulama (aplikasyon) geliştirdi.

  • 0
  • 4.250
Sanal menajer
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencileri Dila Mayda ve Murat Terzioğlu, sporcular ile kulüpleri akıllı telefon aracılığıyla bir araya getiren özel uygulama (aplikasyon) geliştirdi. Yelken sporuyla ilgilenen Mayda ve motor sporları tutkunu Terzioğlu’nun ’VisporClub’ ismini verdikleri uygulama sayesinde sporcular, performans videolarını profiline yükleyecek, antrenör ve kulüpler de onları kısa sürede keşfetme şansını yakalayacak. Demosu tamamlanan proje, bu yıl gerçekleşen ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı’nın finalinde de ikinci olarak kuluçka desteği almaya hak kazandı.    
 
İEÜ Hukuk Fakültesi öğrencisi Dila Mayda (21) ve Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı öğrencisi Murat Terzioğlu (19), sporcular için geliştirdikleri uygulamayı yaklaşık 1 yılda tamamladı. Proje fikrini Mayda ortaya koyarken, yazılım için gerekli olan tüm çalışmaları ise derslerinden arda kalan zamanlarda Terzioğlu gerçekleştirdi. Projeyi hayata geçirmek için ortak arkadaşlarının tavsiyesiyle tanışan ikili, şirket kurup marka tescili almak için de girişimlere başladı. Bu süreçte İEÜ Proje Geliştirme ve Teknoloji Transfer Ofisi’nden (TTO) teknik destek gören ekip, yatırım alabilmek için de çalışmalarına devam ediyor.
 
YENİ YETENEKLER KEŞFEDİLECEK
Özellikle genç kitle ve çocukları hedefleyen ‘Visporclub’a ücretsiz şekilde üye olan kişi; sporla ilgili geçmişini, antrenman ya da müsabakalardaki görüntülerini, ilgilendiği sporla ilgili rakamsal derecelerini, performanslarını sisteme yükleyecek. Kulübe yazılmayı düşünen çocuklar da benzer şekilde uygulamayı kullanarak kendilerini rahatça tanıtacak, fiziksel özelliklerini aktaracak. ’VisporClub’ uygulamasını kullanan antrenör ve kulüpler de geniş bir sporcu havuzunu görerek yeni yetenekleri keşfetme fırsatı bulacak.
 
SPORA İLGİDEN YOLA ÇIKTIK
Uygulamaya ilişkin detaylı bilgiler paylaşan Mayda ve Terzioğlu, “İkimiz de küçüklükten itibaren spora ilgi duyan, hala aktif olarak spor yapan kişileriz. Uygulamayı hazırlarken de ilgi duydukları alanda kendilerini geliştirmek isteyen kişilerin neye ihtiyaç duyacakları üzerine yoğunlaştık. Geliştirdiğimiz uygulama, sporcular için keşfedilme, antrenörler ve kulüpler için de keşfetme sorununun çözümü için çok önemli. Antrenörler, yetenekli ve başarılı sporcuları bulup tarama yapmak istiyor. Sporcular ise kendini bir an önce göstermek istiyor. Ama bu iki grubun bir araya gelmesi kolay olmuyor. ’VisporClub’, bu duruma pratik bir çözüm ve fırsat sunuyor” dedi.
 
FIRSAT SUNUYOR
Mayda ve Terzioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uygulamaya üye olduktan sonra kendinize bir profil oluşturuyorsunuz. Kendinizi tanıttıktan sonra video ve içerikleri kolayca profile ekliyorsunuz. Örneğin; sıçrama görüntüleri, yıldız denge testi raporu ve dereceler gibi gerekli olan birçok şeyi paylaşıyorsunuz. Normal kulüp seçmelerinde de zaten bunlar istenebiliyor. Aynı zamanda bir kulüpte bulunan ancak daha üst klasman kulüplere kendini göstermek isteyenlere de fırsat sunduğumuzu düşünüyorum. Projemizin, ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Kampı’nın finalinde ödül alması bizi çok mutlu etti. Uygulamanın demosu zaten hazır. ’VisporClub’ı kısa sürede hayata geçirmeyi hedefliyoruz.” 

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Kahve makinesinden ödül çıkardı

EBSO’ya Yapay Zeka Çalışma Grubu önerisi

“Genç Beyinler Yeni Fikirler”in Altın Sponsoru

Galaktik Hazine’ye Hong Kong’dan ödül

Robot Olimpiyatı uluslararası finali İzmir’de

DJI RS 4 PRO ve RS 4 Türkiye'de!

Arşiv