Saraç’a İtalyan Yıldızı

İtalya Cumhuriyeti tarafından her yıl sınırlı sayıda kişiye verilen İtalyan Yıldızı nişanı ve şövalyelik ünvanına bu kez iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin gelişimine katkılarından dolayı Kuşadası’nın tanınmış isimlerinden turizmci Murat Saraç layık görüldü.

  • 0
  • 582
Saraç’a İtalyan Yıldızı
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

İtalya Cumhuriyeti tarafından her yıl sınırlı sayıda kişiye verilen İtalyan Yıldızı nişanı ve şövalyelik ünvanına bu kez iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin gelişimine katkılarından dolayı Kuşadası’nın tanınmış isimlerinden turizmci Murat Saraç layık görüldü.


Murat Saraç, Valerio Giorgio, Sadettin Yücel, Zeliha Toprak, Mioara Stefan
 
Kuşadası’nda, İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michele Moubarak’ın ev sahipliğinde, Neopol Hotel Deluxe'de gerçekleştirilen törene Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu İzmir Romanya Konsolosu Mioara Ştefan, Fransa Fahri Konsolosu Zeliha Toprak, Fas Fahri Konsolosu Fatih Çakmakoğlu, İtalyan Ticaret Odası Başkanı Pietro Alba,  Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Serdar Akdoğan, KESO Başkanı Ahmet Çalım ile Saraç ailesinin dostları ve yakınları katıldı.

İzlir Atatürk Liseliler
İzmir İtalya Konsolosu Valerio Giorgio törende yaptığı konuşmada  Saraç’ın başta turizm, ticaret, kültürel ilişkiler olmak üzere Türk- İtalyan dostluğunun gelişimine yaptığı katkıları vurgulayarak, süreç içerisinde Kuşadası, Aydın ve Denizli bölgesinde yapmış olduğu çalışmalar ile Kuşadası ile İtalya’nın Taormina kentinin kardeş olması için gösterdiği gayrete dikkat çekti. Murat Saraç gibi gönüllülerin çabalarıyla, İtalya’nın 2020 yılında Türkiye’deki en büyük yatırımcı ülke ve 5. Büyük ticaret ortağı olduğunu söyleyen Konsolos Giorgio, Dünyanın Murat Saraç gibi Kararlılığı, karakteri, nezaketiyle dikkat çeken daha çok insana ihtiyaç duyduğunun altını çizdi. Ardından İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella tarafından imzalı madalya ve şövalyelik beratını takdim etti.

Manevi değeri yüksek bu ödülü  almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Saraç ise Kuşadası’ndan yetişmiş, iyilikten, doğruluktan ayrılmadan çalışan halktan bir insanın ödüllendirilmesinin anlamına dikkat çekerek, ödülün ailesine ve evlatlarına bırakacağı en büyük miras olduğunu belirtti. Bu ödülün bir sonuç değil başlangıç olduğunu söyleyen Saraç, küresel salgın sonrası başta turizm, ticaret ve kültür olmak üzere pek çok ortak projeyi yaşama geçirme sözü verdi.

Murat Saraç kimdir?
1968 doğumlu, Kuşadası’nın tanınmış isimlerinden Rıza Saraç’ın oğludur. Lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesinde yapmış olup 9 Eylül Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. Turizm ve kültürel etkinlikler üzerine uzun yıllar faaliyet gösteren Saraç bir dönem Kuşadası belediyesi meclis üyeliği yapmış olup birçok komisyonda yer almış, Döneminde Kuşadası ile Sicilya’dan Taormina kardeş kent ilan edilmiştir. Fotoğraf sanatı ile de ilgili olan Saraç toplamda altı, İtalya üzerine ise iki adet fotoğraf sergisi açmıştır. Altı yıldan bu yana İtalya Cumhuriyeti’nin Aydın ve Kuşadası temsilciliğini sürdüren Saraç evli ve üç çocuk babasıdır.

FOTOĞRAFLARIN DEVAMI İÇİN ALTTAKİ FOTO GALERİ BUTONUNU TIKLAMAYI UNUTMAYINIZ...

Fotoğraf Galerisi
YORUM YAZ
Diğer Haberler

İzmir’in elektrikli ulaşımına Avrupa modeli

Kazananları ödüllerine kavuştu

Kadın özgürleşirse toplum özgürleşir

Soyer’den 120 dakika müjdesi

İş Dünyası Dijital Rotası

İlk nikahı başkan kıydı

Arşiv