Tarihi istasyona genç tasarım

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri, 167 yıllık Kemer İstasyonu ve Hangar Yapısını ‘Mimarlık ve Kent Etkinlikler Merkezi’ olarak yeniden tasarladı.

  • 0
  • 283
Tarihi istasyona genç tasarım
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ebru Karabağ, Öğretim Görevlisi Sergio Taddonio ve Araştırma Görevlisi Özüm Karadağ’dan oluşan ‘RITM Araştırma ve Tasarım Grubu’ tarafından yürütülen stüdyo çalışması kapsamında, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü dördüncü sınıf öğrencileri projeler üretti. Konak’ta bulunan tarihi Kemer İstasyonu’nun hangar yapısını ‘Mimarlık ve Kent Etkinlikleri Merkezi’ olarak yeniden tasarlayan Ali Barış Topçuoğlu, Elvan Nerman, Devrim Uslu, Nazmiye Çam, Buse Nur Yenilmez ve Lal Temizler farklı projeler ortaya koydu. Öğrenciler, Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin mimarlık müzesi açmak amacıyla oluşturduğu envanterin ve cumhuriyetin 100. yılı etkinlikleri kapsamında, Docomomo Türkiye tarafından hazırlanan Türkiye'de Modern Mimarlık Poster Seçkisi’nin sergilenmesi için tasarımlar yaptı. Platform ile bağlantılı depolama mekanı ile bahçe kısmında ise sosyal ve kültürel alanlar, yönetim, eğitim ve rekreasyon mekanları tasarlandı. Projeler; Konak Belediyesi, Mimarlar Odası, Serbest Mimarlar Derneği’nden mimarlar ve akademisyenlerden oluşan konuklara sunuldu. Konuklar, öğrenci sunumlarının ardından proje sergisini ziyaret etti.

167 YILLIK YAPI
1857’de inşa edilen Kemer İstasyonu, İzmir-Aydın demiryolu hattının Alsancak İstasyonu'ndan sonra ikinci yerleşkesi olarak biliniyor. İstasyon yapısı günümüzde Konak Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından kullanılıyor. Kullanım dışı olan hangar yapısının ise Konak Belediyesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi ve İzmir Serbest Mimarlar Derneği iş birliğiyle Mimarlık ve Kent Etkinlikler Merkezi'ne dönüştürülmesi planlanıyor. Sergi alanına dönüştürülmek istenen ana hangar mekanının yanı sıra, yapıda demiryolu cephesi boyunca uzanan platform ile bağlantılı depolama alanı ve bahçe bulunuyor.

ÖZGÜNLÜĞÜNÜ KORUYAN TARİHİ YAPI
Yapının geçen zaman nedeniyle kısmen tahrip olmasına rağmen özgünlüğünü koruduğunu belirten Dr. Öğretim Üyesi Ebru Karabağ, “Hangar yapısı yığma taş duvarları, ahşap çatısı, kemerli taş söveleri, köşe taşları, ana mekanın batısında demiryolu hattı boyunca uzanan platformu ile demiryolu mirasının karakteristik bir örneği. Yapıldığı dönemin istasyon yapılarının tasarım özelliklerini yansıtmakta. Bu sebeple mevcut yapının özgünlüğüne zarar vermeyen, bağlama saygılı ve uyumlu, kendi döneminin malzeme, teknoloji ve tasarım anlayışını yansıtan, geri dönülebilir çağdaş müdahaleler yapılmalı.” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

DEÜ'nün engelsiz üniversite gururu

Egeli genç bilim insanın tezine uluslararası jüriden onay

KİTVAK için Hayat Ağacı oldular

ABD’de Spaceport America Cup 2024'e katılacak

İzmir Ekonomi’de ‘girişimcilik’ buluşması

SKOOP Yeşil Sofralar Piri Reis’te

Arşiv