Tarihin Geleceğine uzman bir bakış

  • 0
  • 970
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi  Edebiyat Fakültesi  Amerikan Kültür ve Edebiyatı Bölümü’nün düzenlediği konferansa  tarihçi Prof. Dr. Salih  Özbaran katıldı. “Tarih Kürsüsünden Medya Tanıklığı ve Tarih Tasarımı” başlıklı çalışması hakkında   konuşan Prof. Dr  Özbaran , tarih biliminin oluşturulması çok zor bir bilim dalı olduğunu ve bu dalın basitleştirilmesinin yanlışlıklara neden olduğuna değindi.Prof Dr. Özbaran herkesin tarihçi olamayacağını, farklı tarih söylentilerinin aydınların ve sokaktaki vatandaşların zihinlerini bulanıklaştırdığına bu durumun da  gerçek tarihçiler için bir üzüntü kaynağı olduğuna dikkat çekti. 

TARİH GÜNÜMÜZE GELENE KADAR ÇOK YIPRANDI
Tarih 21. yy. başlangıcında hiçbir bilimin görmediği kadar yağma edildiğe ve basite indirgendiğine değinen Prof. Dr Özbaran  bilgi birikimi açısından gerçek tarihçilere büyük sorumluluk düştüğünü, tarihçilerin klasik kişiler olmaması gerektiğini, tarihçi diplomasının olmasının, kişiyi gerçek tarihçi yapmaya yetmediğini dile getirdi.

TARİH VE TARİHÇİLER MEDYA MALZEMESİ YAPILMAMALI
Televizyon programlarına çıkan tarihçilerin Türkiye’de  genellikle konularında uzman ve öncü tarihçileri bilinçsizce ve haksız olarak eleştirmesinin   halkı yanlış yönlendirmekte  olduğuna değinen Prof.  Dr. Özbaran “İktidar gücünü, medyaya egemen olarak kanıtlamaya, tarihi tasarlamaya çalışıyor.Çıkardığı tarih kitaplarıyla günümüzde bu şekildeki olaylar  olağan bir durum olarak görülmektedir.”dedi. İZMİR-(Ege  Ajans)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Deprem korkusuna özel terapi

Buca'nın altın çocukları

Narlıdere'nin kalite yolculuğu başladı

Kadınlara ‘yaratıcı endüstri’ eğitimleri

Türk polisiye dizilerinde kadının yeri yok

Bir yılda 12 bin 500 kişiye eğitim