TEV gelecek kuşaklara yatırım yapıyor

  • 0
  • 1.535
Yazı Boyutu:

Hüseyin Öğütcen, “Bursiyerler yurt dışındaki üniversitelerde, öğrenimlerini üstün başarı ile sürdürmekte ve dereceyle mezun olmaktadırlar. Ülkemizin lider kadrosunu oluşturacak TEV bursiyerleri yurda döndüklerinde de üst yönetim kademelerinde görev alıyorlar. Vakfımızın bugünkü genel müdürü olan Turgut Bozkurt da lisansüstü eğitimini yurtdışında TEV bursuyla tamamlamış başarılı bir öğrenciydi” dedi.

            
Fatih Tanfer, İzmirlilerin TEV’e büyük destek verdiğini ifade ederek kuruma İstanbul’dan sonra en fazla gelir getiren şehrin İzmir olduğunu vurguladı.

4 Mayıs 1967 tarihinde merhum işadamı Vehbi Koç önderliğinde, eğitime gönül vermiş 201 Türk aydını tarafından kurulan Türk Eğitim Vakfı(TEV), bugüne kadar 165 bin 636 öğrenciye verdiği burs imkanı ile Türkiye’nin en büyük eğitim vakıflarından biri durumunda. Kaliteli eğitim almış ve yetişmiş insan gücü kaynağının arttırılmasının büyük önem taşıdığı günümüzde TEV, verdiği yurt içi ve yurt dışı burslarla gençlerin öğrenim hayatlarını destekleyerek gelecek kuşaklara yatırım yapıyor.

Bağışlarla ayakta duran dev bir eğitim vakfı olan TEV’in İzmir Şubesi başkanlık görevini sürdüren, kentin eski valilerinden Hüseyin Öğütcen, kurumun İzmir’de bugüne kadar burs verdiği öğrenci sayısının 12 bin 260 olduğunu belirtti. 2008-2009 yılında ise İzmir’de öğrenim gören 550 öğrenciye burs verildiğini ifade eden Öğütçen, “Ülkemizde uzun yıllardan beri uygulanmak zorunda kalınan, toplumsal maliyeti çok yüksek ekonomik istikrar programları karşısında, eğitim alanında gittikçe artan gereksinimlerin sadece devlet tarafından karşılanma olanağı bulunmamakta. Bu nedenle, kamu kaynaklarının yetersiz kaldığı günümüzde, başta varlıklı vatandaşlarımız olmak üzere, herkesin gücü oranında milli eğitimimizin sorunlarının çözümüne destek olması büyük önem taşıyor. İşte TEV bu misyonla kurulmuş bir vakıftır” diye konuştu.          

Yurtdışı Bursları Da Veriliyor
TEV’in Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu üst düzey yönetici, uzman ve lider kadrosunu yetiştirmek üzere üstün başarılı gençlere yurt dışı yüksek lisans ve üst ihtisas bursları da verdiğini söyleyen Öğütçen, şunları kaydetti; "TEV, İngiltere, Almanya, Fransa, Danimarka, Japonya, Hollanda ve İsveç ile müşterek burslar veren tek sivil toplum kuruluşu durumda. Bu güne kadar yurt dışı burslarından bin 186 başarılı genç yararlanmıştır. Bursiyerler yurt dışındaki üniversitelerde, öğrenimlerini üstün başarı ile sürdürmekte ve dereceyle mezun olmaktadırlar. Ülkemizin lider kadrosunu oluşturacak TEV bursiyerleri yurda döndüklerinde de üst yönetim kademelerinde görev alıyorlar. Vakfımızın bugünkü genel müdürü olan Turgut Bozkurt da lisansüstü eğitimini yurtdışında TEV bursuyla tamamlamış başarılı bir öğrenciydi. TEV’in  bursları karşılıksızdır ancak, burslardan yararlanarak öğrenimlerini tamamlayanlar, iş hayatına atıldıktan sonra, kendileri gibi en az bir Türk gencine TEV aracılığıyla destek vermeyi ya da başkasının TEV'e bağış yapmasını sağlamayı vicdani bir yükümlülük olarak kabul ederler.”

Burslar En Fazla İhtiyacı Olana Veriliyor
86 yıllık yaşamının önemli bir bölümünü eğitime destek vererek geçiren ve yaşamındaki en önemli hatıraları da “Cumhuriyet’in Aydınlığında Bir İdarecinin Zamanla Yarışı” adlı kitapta toplayan Öğütçen, burs verilen öğrencilerin seçiminde asla unutamadığı olayların da yaşandığını belirterek, zihnine kazınan anılardan birini gözleri dolarak şu sözlerle anlattı; “Bundan yıllar önce ülkemizin büyük üniversitelerinden birinin mühendislik fakültesinde, burs verilecek öğrencilerin belirleneceği bir mülakatta karşılaştığım bir öğrenciyi asla unutamam. 13 çocuklu Mardin’li bir ailenin son evladı olan öğrenci konuşmakta güçlük çekiyordu. Sorduğumuz sorulara dikkati dağınık şekilde cevap vermesinden şüphelendik ve gerçekten o fakültenin öğrencisi olup olmadığını araştırdık. Neticede fakülteyi ikincilikle kazandığını öğrendik. Ancak öğrenci doğru düzgün beslenemediğini ve çoğu zaman öğle yemeği bile yiyemediğini anlattı. Öğle yemeği için aldığı simiti ikiye bölüp yarısını da akşam yiyordu. Bunu duyduğumda yaşadığım hissi tarif edemem. Aradan yıllar da geçmiş olsa bu olay asla aklımdan çıkmaz. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki TEV verdiği bursların en çok ihtiyaç duyan öğrenciye gitmesine büyük özen gösteriyor.”

İzmir Vakfa En Fazla Gelir Getiren İkinci Şehir
İzmirlilerin TEV’e büyük destek verdiğini ve kuruma İstanbul’dan sonra en fazla gelir getiren şehrin İzmir olduğunu belirten vakfın İzmir Şubesi Başkan Yardımcısı Fatih Tanfer ise, burs başvurusu ve öğrencilerin seçim sürecini şöyle özetledi;“TEV, her öğretim yılı başında burs kontenjanlarını öğretim kurumlarına bildirir. Öğretim kurumları ise öğrencilerine gerekli burs duyurusunu yapar.
Burs almak isteyen öğrenciler 1-31 Ekim tarihleri arasında TEV'in web adresi olan www.tev.org.tr adresinden online form doldurup, çıktısını alarak istenilen belgelerle birlikte öğretim kurumlarına teslim ederler. Öğretim kurumları, öğretim üyelerinden oluşan, TEV temsilcisinin de katıldığı bir burs komisyonu oluşturarak, istekliler arasından kontenjan kadar asil ve yedek aday seçip bir tutanakla vakfa bildirirler. TEV Genel Müdürlüğü'nce yapılan son inceleme neticesinde burs alması kesinleşen öğrencilere duyuru yapılır ve bursları bağlanır.”

Burs için adayların taşıması gereken başlıca özelliklerin maddi olanaklarının kısıtlı olması ve Atatürk ilke inkılaplarına bağlı olması olduğunu dile getiren Tanfer, “Ayrıca öğrenime yeni başlayan öğrencilerde okul giriş puanına göre bölümüne en az ilk yarıda girmiş olması,
 ara sınıflarda öğrenim görenlerde ise alt sınıflardan borçlu dersi olmaması veya genel başarı ortalaması en az 2,5 yada 60 olması şartı aranır” diye konuştu. İZMİR(Ege Ajans)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Fırtık Kız

Muhteşem dönüş

Yaşam Köyü’nde zeytinyağı sabunu atölyesi

Arşiv