YUKARI

Tire Beledi Dokuması, modaya uyarlanıyor

Tire Ticaret Odası tarafından coğrafi işareti alınan, 500 yıldan fazla geçmişe sahip Tire beledi dokuması, uzman ve akademisyenlerin de çalışmalarıyla günümüz modasına uyarlanmaya hazırlanıyor.
Tire Beledi Dokuması, modaya uyarlanıyor
12 Haziran 2021 0 yorum 2045

 Tire Ticaret Odası tarafından coğrafi işareti alınan, 500 yıldan fazla geçmişe sahip Tire beledi dokuması, uzman ve akademisyenlerin de çalışmalarıyla günümüz modasına uyarlanmaya hazırlanıyor.
 
Tire Belediyesi tarafından yaşatılan ve hala Tire Kent Müzesi’nde dokunan Tire beledi dokuması, modaya uyarlanıyor. Tire’nin önemli kültür miraslarından biri olan beledi dokumasının coğrafi işaretini alabilmek için uzun zamandır çalışmalar yapan Tire Ticaret Odası, dokumanın coğrafi işaretini geçtiğimiz aylarda aldı. Tire Ticaret Odası, coğrafi işaretin ardından şimdi de Tire beledi dokumasının ulusal ve uluslararası pazarlara açılabilmesi ve tanıtımı için kolları sıvadı. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar kapsamında uzmanları ve akademisyenleri Tire’ye davet eden oda, onları da çalışmaya dahil ederek, Tire beledi dokumasının modaya ve günümüz trendlerine uyarlanarak tekrar hayata kazandırılmasını hedefliyor.
 
DOKUMAYI YERİNDE İNCELEDİ
Tire Ticaret Odası’nın daveti üzerine geçtiğimiz gün Tire’ye gelen İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Tire Ticaret Odası’nın teşviğiyle beledi dokuma atölyesi kuran, dokuma ustası Nurefşan Yaykal’ı ziyaret etti. Tire’deki son beledi dokuma ustasının torunu olan Nurefşan Yaykal ile dokuma, motifler, renkler, moda ve trendler konusunda fikir alışverişinde bulunan akademisyen, “Tire beledi dokumasının çok eski bir geçmişi var. Önemli kültürel miraslarımızdan biri. Bu dokumanın coğrafi işaret alması da oldukça önemli. Bizlere düşen bu kültürel mirası, gelecek nesillere aktarmak. Onun için günümüz yaşantısında, özellikle ev tekstilinde kullanılabilmesi için yeni çalışmalar yapmak istiyoruz.” dedi.
 
“HEM ADIMIZI DUYURACAK, HEM MARKALAŞACAK”
Tire beledi dokumasının ekonomiye tekrar kazandırılmasının oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen İzmir Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi ve Tire Ticaret Odası Akademik Danışmanı Prof. Dr. C. Coşkun Küçüközmen “Tire Beledi Dokuması, coğrafi işaret aldı. Öncelikle Tire’ye, İzmir’e ve tüm ülkemize hayırlı olsun. Hedefimiz, bu coğrafi işaretin uluslararası nitelik kazanması ve 500 yıldan fazla geçmişi olan bu dokumanın, önce ülke daha sonra uluslararası pazarlara kazandırılması; hem bölge ekonomisi hem ülke ekonomisi için, hem adımızı duyuracak hem markalaşıcak hem de istihdam sağlayabilecek bir potansiyele ulaşmasını diliyoruz.” dedi.
 
GÜNÜMÜZ MODASINA UYARLANACAK
Tire’deki son beledi dokuma ustasının torunu olan ve kendisi de dokuma ustası olan Nurefşan Yaykal, " Tire Beledi Dokuma 15. Yüzyıldan günümüze kadar gelmiş bir dokuma türüdür. Bu benim aile mesleğim. Dedem yıllarca bu meslek ölmesin ve gelecek nesillere aktarılsın diye mücadele etmiş. Ben de bugün Tire Ticaret Odası’nın teşviğiyle aynı doğrultuda çalışmalar yapıyorum. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Elvan hoca ziyaret etti. Dokumaya ne gibi yenilikler katabiliriz noktasında fikir alışverişi yaptık. Gelecek nesillerin neler beklediği, onlara moda anlamında nasıl hitap edebileceğimiz konusunda fikir sahibi olduk.” dedi.
 
BAŞKAN DELİKANLI: “AKADEMİSYENLERDEN DESTEK ALIYORUZ”
Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nadir Delikanlı, “500 yıldan fazla geçmişe sahip, önemli kültür mirasımız Tire beledi dokumasını, Tire Belediyesi bugünlere kadar taşımış, yok olmasının önüne geçmiş. Biz de Tire Ticaret Odası olarak, bu kültür mirasımızın coğrafi işaretini alarak tescil ettik. Tabi sadece tescil etmekle işimiz bitmedi. Buradan sonra bu dokumanın, modaya ve günümüze uyarlanarak tekrar hayata kazandırılması konusunda, akademisyenlerimizin de desteğiyle çalışmalarımızı sürdüyoruz.” dedi.
 
BELEDİYE BAŞKANI DURAN: “BELEDİYEMİZ TARAFINDAN SAHİP ÇIKILMIŞTIR”
Konuyla ilgili açıklama yapan Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, “1900’lü yılların başına kadar ilçe ekonomisine büyük katkı sağlayan ve zamanla kaybolmaya yüz tutan ilçemize has beledi dokumasına 1980’li yıllardan itibaren belediyemiz tarafından sahip çıkılmıştır. Biz de göreve başladığımızdan bu yana açtığımız kurslarla beledi dokumasının tekrar yaygınlaşmasını sağladık ve Tire Ticaret Odası ile işbirliğiyle tescil sürecine Tire Belediyesi olarak gereken katkıyı sağladık, sağlamaya da devam edeceğiz.” dedi.
Tire Ticaret Odası’nın orta ve uzun vadeli hedefleri arasında, Tire beledi dokumasını modaya kazandırıp talep yaratarak, gerekli arzı Tire’de kurulacak atölye ve tezgahlarda karşılamak var. Bu sayede hem ilçe ve bölge ekonomisine katkı sağlanacak, hem de istihdam yaratılacak.

YORUMLAR

Bu haber için henüz yorum yapılamış.

YORUM YAZ


BENZER HABERLER

Moda 0 yorum

Jimmy Key AW 21 huzurlarınızda

18 Ekim 2021 270 kere okundu

Sürdürülebilir dokulara koleksiyonunda ağırlıkla yer veren Jimmy Key, kalıplarıyla da zamansız formlar sunuyor. Romantik dokunuşlar, doğal tuşeler ve bohem detayların öne [...]

Moda 0 yorum

Serkan ve Gökhan, Boğazda Duman attırdı

05 Ağustos 2021 1325 kere okundu

Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşen Cinderella Gelinlik Defilesi Boğazın görkemli manzarasında Türkiye’nin ünlü isimleri ve Duman Ajans modelleri eşliğinde [...]

Moda 0 yorum

İzmir’den Türkiye’ye ‘dijital’ defile

05 Temmuz 2021 1747 kere okundu

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin hazırladığı 111 parçalık [...]

Moda 0 yorum

Ege İhracatçı Birlikleri, modayı temassız dönüştürüyor

23 Mayıs 2021 2320 kere okundu

2020 yılında Türkiye’de dijital fuarcılığı başlatan Ege İhracatçı Birlikleri bu sene de modada temassız devrime imza atıyor. Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Ege [...]

Moda 0 yorum

Kişiye Özel bir terzi: Bülent Alcan

08 Mayıs 2021 2649 kere okundu

İzmir’de otuz yılı aşkın bir süredir terziliği ailece icra eden “Alcan”ların son temsilcisi Bülent Alcan, Alsancak 1434 sokak’da bulunan showroom ve atölyesinde [...]

Moda 0 yorum

Tarihi mekanda dijital defile

23 Nisan 2021 2764 kere okundu

İzmir’de tarihi Aziz Vukolos Kilisesi’nde ilk defa   digital moda defilesi yapıldı. Pandemi dolasıyla seyircisiz gerçekleşen defile trunk show fotoğraf ve video [...]

bizimizmir-2020-10-27-1603825796809-kaskaloglu.jpg

Reklam

1635250806986-1a.jpg

Yazarlar

Mehmet Kurt

Menajer Sanatçısını Vezir De Eder, Rezil De…

71 yazı

1

Dr. Hülya Yurttaş Pirinççi

İnsan Olma Gerçeği

33 yazı

2

Beslenme Ve Diyet Uzmanı Işın Sayın

Ödemden Bıktık Diyenler Gelsin…

197 yazı

3

Serhan Şarman

Kula, Nasip Olmaz Her Kul'a

7 yazı

4

Burcu Şakar

Oldu Mu Şimdi Murat!

7 yazı

5

Diğer Yazarlar

sinema

Arşiv

Reklam

1635250893792-1b.jpg

Son Yorumlanan Haberler

Tamer'de Kliplendi

11 Ağustos 2021 1 kere okundu

Doğru bilinen yanlışlar düzeltilsin

07 Mayıs 2021 1 kere okundu

Genel Sanat Yönetmenliği’ne Aday

10 Ocak 2021 1 kere okundu

Reklam

1635250864896-1b.jpg