Topluma katkı’ eğitimlerine devam

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi Akademisi, Ege Üniversitesi tarafından benimsenen "Topluma Katkı" mottosuyla Çeşme halkına yönelik hizmetlerini sürdürüyor.

  • 0
  • 213
Topluma katkı’ eğitimlerine devam
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi Akademisi, Ege Üniversitesi tarafından benimsenen "Topluma Katkı" mottosuyla Çeşme halkına yönelik hizmetlerini sürdürüyor. Shipley-Altındağ Gastronomi Akademisinde şimdi de Gastronomi Uzmanı Şef Suna Boztok eğitmenliğinde “Dünya Ekmekleri Kursu” ve “Pizza Workshop”u düzenlenecek.

Eğitimlerin Çeşme halkı tarafından yoğun ilgi ile karşılandığını dile getiren Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Gastronomi Akademimizde yaz boyunca devam eden eğitimlerimize yenilerini ekliyoruz. Uygulamalı eğitim sınıfımızda bu kez, Gastronomi Uzmanı Şef Suna Boztok eğitmenliğinde “Dünya Ekmekleri Kursu” ve “Pizza Workshop”u düzenleyeceğiz. Eğitimlerimizin Çeşme halkı tarafından yine yoğun ilgi ile karşılanacağını düşünüyorum. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak destekleriyle kurulan akademimizde Çeşme turizmine ve gastronominin gelişime katkı sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

EÜ Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) iş birliği ile düzenlenen “Pizza Workshop”u 21 Ekim Cumartesi 13.00-16.00 saatleri arasında, “Dünya Ekmekleri Kursu” ise 15 Kasım Çarşamba günü başlayacak. Eğitimlerin sonunda katılımcılara sertifika verilecek. Atölyelere katılmak isteyenler, EÜ Çeşme Turizm Fakültesine yüz yüze ya da fakültenin web sayfası üzerinden çevrimiçi olarak başvuru yapabilecek.
İZMİR(Ege Ajans)

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Fulbright Burs Programı tanıtıldı

Caz Festivali Atölyeleri Katılımcılarını Bekliyor

Tireli Üretici Kadınlar Dijital Pazarda ‘Ben de Varım!’ Diyor

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Arşiv