Tuğrul Keskin "Ürpertti"

kırk yılı aşan şiir yazma ve yayınlama serüvenine, 16. kitabı olma özelliğini taşıyan Ürperti adında yeni bir kitap daha ekleyen Şair Tuğrul Keskin, yeni kitabını imzaladı.

  • 0
  • 353
Tuğrul Keskin
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Kırk yılı aşan şiir yazma ve yayınlama serüvenine, 16. kitabı olma özelliğini taşıyan Ürperti adında yeni bir kitap daha ekleyen Şair Tuğrul Keskin, yeni kitabını imzaladı.
Everest Yayınları’ndan çıkan ve dört bölüm ile kırk dört şiirden oluşan Ürperti için Yakın Kitabevi’nde gerçekleşen imza gününe Keskin’in dost ve arkadaşlarının yanı sıra kitap kurtlarından oluşan çok sayıda kişi katıldı.

İzmir’in yayını Bizimizmir’e kitabıyla ilgili bilgi veren Keskin şunları söyledi:
“Niçin ‘Ürperti’ biliyor musunuz? Çünkü insan; olaylar, olgular, durumlar karşısında ürperdikçe ancak, yeni ve aşkın şartları yaratabilir. Bu olgu ülkemizin koşulları için de, özel yaşantılarımız içinde böyle. Ürpermek besler umudu ve bazen aşkı; gerçeği görmek ve gerçek uğrunda savaşmak da ürpermekle başlar çoğu zaman, unutmamalı!”

Günümüzde gittikçe azalan her türden sevginin değerine değinmeyi unutmayan Keskin, “kimi güçler dünyamızın dağlarını, sularını, ormanlarını kanatarak yaşayabiliyorlarsa eğer, iyi insanlar da yeryüzünde sevgiyi çoğaltarak, sevgiyi egemen kılarak başa çıkacaklar bu acılarla. Şiirden başka hangi neyle gerçek olabilir ki bu düş? Öyleyse şiire sığınmalı her vakit; rahatta yahut ürperirken!” diyor. Tuğrul Keskin, Lokman Değirmenci

ATTİLÂ İLHAN VE YUNUS NADİ ÖDÜLLÜ
Edebiyat ve şiir dünyasının çok yakından tanıdığı bir isim olan Tuğrul Keskin, başta Yunus Nadi, Behçet Aysan ve Attilâ İlhan Şiir Ödülleri olmak üzere, pek çok şiir ödülünün sahibi. Şairin 1981’den bu yana edebiyat dergilerinde yazı ve şiirleri yayımlanıyor; 2014’de yayımladığı “Zito i Epanastasis” (Yaşasın İsyan) adlı kitabı ise hafızalarda iz bırakmıştı.

Şairin yayınlanan kitapları:
Bir Suyun Kıyısında (l985), Kırılan Kar Sesi (l988), Babek (l990), Tacir ve Cinayet (l994), İpekler Çoğaltmaya (l999), Zifir (2004), Solgun (2004), Eski’ten (2005), Babek Bir İsyan (2005) Kanda'har (2009), Soğuk Yara (Seçilmiş Şiirler/2013) İkindi Şairleri Antolojisi (2013), Anılar Kitabı (2013) Zito i Epanastasis (Yaşasın İsyan) (2014), Kavil(2018), Sussam Gönül Razı Değil (Deneme, 2019), Karanlığa Kalma (2021. Deneme) ve son olarak da Ürperti (2023)

TUĞRUL KESKİN
15 Mayıs l961 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesinde doğan şairin asıl adı Ertuğrul Keskin’dir. Yayımladığı şiirlerinde Azer Tuğrul Keskin, A. Tuğrul Keskin imzalarını da kullandı. Şair 12 Eylül öncesi, bazı dava süreçleri de yaşadı ve siyasi görüşlerinden ötürü bir süre tutuklu kaldı.
Bu süreç nedeniyle yükseköğrenimini yarıda bırakarak, çeşitli işlerde yöneticilik yapan şair, Hatice Keskin ile evli, Nehir Aras ve Asya Şiir adlı iki kız çocuğu babasıdır.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Torbalı'da ustalarla 4 gün

ilk konuk Sunay Akın

Çocuklar hayallerindeki mahalleyi resmetti

39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Mardin'de

Kadın, Türk Amerikan Derneği’nde

Soyer'e Golden Bridge Özel Ödülü