Tabip Yarbay Ayhan Çekiç'ten katliam belgeleri

  • 1
  • 7.185
Yazı Boyutu:

Ayşe’nin Tatile Çıkmasıyla birlikte, 20 Temmuz 1974 tarihinde başlayan 1. Kıbrıs Barış Harekâtı, bugün 36. yıl dönümünde hüzünle anılıyor.

Dönemin en şiddetli günlerinde, en önemli tanıklarından biri olan, harekâtta tabip Yüzbaşı olarak görev yapmış, emekli Yarbay Kıbrıs Gazisi Dr. Ayhan Çekiç, o günleri anlattı.
Kıbrıs Türklerine karşı işlenen katliamların ilki, “Atlılar Köyü Katliamını” ortaya çıkararak tarihe geçen, belgelerle dünyayı ayağa kaldıran Tbp. Yb. Ayhan Çekiç, yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

HEM GURUR HEM ACI DUYUYORUM
Tbp. Yb. Ayhan Çekiç, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA), uzman olarak görev yaparken Kıbrıs Barış Harekâtına katılma emrini aldığında, duyduğu heyecan ve sevinci hala unutamadığını söylüyor. Çekiç, GATA dan 39. Tümen 1. Top Taburu tabipliğine atanıp Maraş Birliğine katıldığında yaşadıklarını şöyle dile getiriyor: “Harekâta katılmak şeref ve gurur duyduğum bir olay. Fakat Atlılar köyü katliamını ortaya çıkartmaktan, o anları bizzat yaşamaktan da o kadar acı ve üzüntü duyuyorum.” 

ATLILAR KÖYÜ KATLİAMI, NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Rum köyleri arasında kalmış, 50–60 haneli olan Atlılar köyü, 2. Harekâttan önce Rum eşkıya çeteleri tarafından baskına uğramış ve köylüleri ortadan kaybolmuştu.
Tbp. Yb. Ayhan Çekiç, katliamı ortaya çıkarttığı anı gözleri dolarak şöyle anlattı; “17 Ağustos’ta, Magosa yakınlarındaki Gypsos Rum köyünü denetim altına almıştık. Köyde, Hüseyin adındaki bir Türk öğretmen birkaç kez yanıma gelerek ailesinden haber alamadığını anlattı. Tabur komutanından izin alarak, Top. Bnb. Ejder Gezgin, Albay Mehmet Biber ve komutasındaki askeri, basın mensupları ile birlikte Hüseyin öğretmenin anlattığı köy olan, Atlılar köyüne gittik. Köyde büyük sessizlik vardı. Kimse yoktu. Fakat etrafta mangal ve eğlence yapıldığına dair izler vardı. Rum askerler, kızların ırzına geçmiş, keyif yapmışlardı. Köyün biraz ilerisinde sazlık bir bölge gördüm. Sazların arkasına geçip, etrafa baktım. Yeni sürülmüş toprağı o anda fark ettim.”
Dr. Çekiç, bulduğu kazma ve kürekle toprağı kazdığında, asker bir doktor olmasına rağmen hissettiği titremeleri dün gibi anımsadığını anlatırken, “Hala kahroluyorum ve ağlıyorum” dedi.
Tbp. Yb. Ayhan Çekiç, kazı sırasında ortaya çıkanları şöyle dile getirdi; “Toprak altında, bir Türk annesi ve iki bebeğini buldum. 23 gün önce katledilmişler. Anne bebeklerini kollarına alıp göğsünü siper etmiş ve öyle gömülmüş. 6 aylık olduğunu anladığım bebeklerden 23 kurşun çıkarttım.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIZIL HAÇ ÖRGÜTܒNDEN TEŞEKKÜR BELGESİ
Eva Mıchalopoulos’un, 9 Eylül 1974 tarihinde Dr. Ayhan Çekiç’e bir teşekkür mektubu göndermiş. Mektupta, “Rum esirlere, çocuklara ve askerlere yardım ettiğiniz için teşekkür ederiz” yazılıydı.  Tbp. Yb. Ayhan Çekiç ayrıca, çeşitli kurum ve kuruluşlardan teşekkür, katılım, hizmet ve onur belgeleri almış.

AYHAN ÇEKİÇ KİMDİR?
1941 yılında, İskenderun’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İskenderun’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde eğitimini tamamlayarak uzman oldu. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekâtına katıldı. Kıbrıs’ta yaşanan katliamların ilki olan  “Atlılar Köyü Katliamını” ortaya çıkartarak tarihe geçti. Şu ana kadar yazdığı 5 bin 500 şiir ve 200 bestesi bulunuyor. Onlarca Türk Sanat Müziği eseri onun imzasını taşıyor. Spor ve müzikle de iç içe yaşayan Dr. Ayhan Çekiç, milli takımımızın şiir ve marşlarının da sahibi. Uzmanlık görevini, Ege Ordusunun, tüm şehit ve gazi çocuklarına, torunlarına ücretsiz olarak tedavi hizmeti vererek sürdürüyor. 
Gökçe ŞEREMET İZMİR (Ege Ajans)

KIBRIS ŞEHİT VE GAZİLERİNE ŞİİRLERİ

Ölümsüz Şehitlerimiz Ve Şanlı Gazilerimiz

Millet vatan uğruna,

Çile çeken gaziler…

Ezilse de yılmayan,

Tarih olan gaziler…

Türkiye’mde kan ağlar,

Hem analar babalar…

İzinde atamızın,

Bir tarihtir gaziler…

 

Nice zaferlerde bak,

Hep adın var, kanın var…

Gazilerin kalbinde,

Şehitlerin andı var…

Ölüme meydan okur,

Görev emri alınca…

Liman, dağ, ovalarda,

Bir tarihtir gaziler…

“Türkiyemde”  tarihtir şerefin

Şehitler ve gaziler…

7.5.1997 Gazi Dr. Ayhan Çekiç

 

KIBRIS ATLILAR KATLİAMINDAKİ ŞEHİTLERİMİZE

Orda yazan ANAM-BABAM

Gözlerimden Akan Yaş KAN

Nasıl Kıydın O Çocuğu

Hain düşman Zalim Düşman

“Kalleşi Düşman, kahpe Düşman”

 

Kadın, Çocuk, Yaşlı İnsan

Topladın Meydana Bir an

Kan kusturdun MAZLUMLARA,

BARBARLIĞINLA, övün Yunan

 

Selam SANA, EY ŞEHİTLER..

Selam Sana, YAVRU VATAN..

Kanlarıyla Ödediler,

Rahat Uyu, artık inan..

 

AL KANINLA suladığın,

Uğrunda KEFENSİZ yattığın

Nice SAVAŞLAR yaptığın

MİNNETTARDIR Sana VATAN,,,

16.3.1977 Gazi Dr. Ayhan Çekiç – Beste 25.3.1998 / İzmir

Yorumlar (1)
  • Handan Kocagözoğlu

    Handan Kocagözoğlu

    Değerli meslekdaşımı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Mekanı cennet olsun, nur içinde yatsın inşallah..Ailesi , yakınları, sevenleri ve Tıp camiasına başsağlığı ve sabır diliyorum.

    01 Aralık 2022 20:26
YORUM YAZ
Diğer Haberler

Makina Mühendisleri Odası'nda yeni dönem

At-Çek Balık Avı Festivali’ne Hazırlanıyor

Hava kirliliği şikayetleri son 5 yılda yüzde 43 azaldı

“Kırmızı” ve “Mavi” hatla İzmirlilerin hizmetinde

‘Sağlıklı kent, Sağlıklı yaşam: İzmir’ sloganıyla öne çıkalım”

Ritmimiz de keyfimiz de yerinde

Arşiv