Türk sanatçıya uluslararası saygın ödül

Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Köksal İncirlioğlu, uluslararası Mario Merz Vakfı Ödülü’nde müzik kategorisinde birinci olarak Türkiye’ye gurur yaşattı.

  • 0
  • 235
Türk sanatçıya uluslararası saygın ödül
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Mario Merz Vakfı tarafından iki yılda bir kez görsel sanatlar ve müzik alanında verilen uluslararası Mario Merz Ödülü’ne 2020 senesinde aday gösterilen ve 2021 yılında finalist olarak seçilen Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Köksal İncirlioğlu, Müzik Kategorisi’nde birinci oldu.

Almanya, İran, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya ve Türkiye’den finale kalan beş bestecinin eserleri İtalya’nın Palermo kentindeki Teatro Massimo’da Wadi Ensemble tarafından icra edildikten sonra Doç. Dr. İncirlioğlu’nun ‘Quelle’d Over’ adlı eseri, uluslararası prestijli Mario Merz Ödülü’ne layık görüldü. Yarışmada, Keman Virtüözü ve Besteci Helena Winckelman, Hochschule für Musik, Freiburg Oda Müziği Profesörü Diego Chenna, Çello Sanatçısı ve Besteci Thomas Demenga ve Besteci ve Orkestra Direktörü Willy Merz'den oluşan jüri ile açık oylama yapıldı. Jüri, Köksal’ın eseri ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Füsun Köksal'ın eserinde yoğun ve etkili bir dramaturjinin dağınık bir lirizmle birleştiği görülüyor. Şiddetli duygusal ve sesli geçişlerle gelişen parça, enstrümanların dinamiklerindeki ilginç gelişim sayesinde başarılı ve belirgin bir biçimsel düzenleme bulmayı başarıyor.”

“ZORLU ÇALIŞMANIN PRESTİJLİ BİR ÖDÜLLE DEĞERLENDİRİLMESİ BENİ MUTLU ETTİ”

Ödülle ilgili duygularını ifade eden Doç. Dr. Füsun Köksal İncirlioğlu, “Finalistler konserinde icra edilen eserimin ismi ‘Quelle’d Over’. Eser büyük enstrüman topluluğu için yazıldı. ‘’Quelle’ kelimesi hem Almanca hem de İngilizcede anlam ifade eden bir kelime. Almancada ‘kaynak’, İngilizcede ise ‘sınırlandırmak’ anlamına geliyor. Eser bu iki farklı olguyu müzik, ses ve ifade bağlamında 7 büyük bölme vasıtasıyla ilişkilendiriyor. Benim durumumda bestecilik aylar süren bir süreçle birlikte sonuçlanan disiplinli ve konsantre çalışma gerektiren zorlu ve genellikle maddi karşılığı olmayan bir iş. Bu zorlu çalışmanın prestijli bir ödül ile değerlendirilmiş olması beni çok mutlu etti” dedi.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Tayland'a davet edildi

Nasreddin Hoca ile eğlendiler

Köy Tiyatroları yeniden seyirciyle buluşuyor

100 yıllık hasrete anlamlı sergi

​​​​​​​Ada Modern’den Çağdaş Türk Resim Sanatına saygı duruşu

Bursa Bülbülü LP oldu