Türkiye kamu diplomasisinde önemli potansiyele sahip

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında “100. Yılda Lider Türkiye ve Kamu Diplomasisi” konferansı gerçekleştirildi.

  • 0
  • 206
Türkiye kamu diplomasisinde önemli potansiyele sahip
© bizimizmir.net
Yazı Boyutu:

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Cumhuriyetin 100’üncü Yılı Etkinlikleri kapsamında “100. Yılda Lider Türkiye ve Kamu Diplomasisi” konferansı gerçekleştirildi. EÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, Dekan Yarımcıları Prof. Dr. Fisun Topsümer, Prof. Dr. Elif Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansı, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aylin Göztaş verdi.

Konuşmasında zaman içinde değişen ve gelişen teknolojinin yönetim biçimlerini de etkilediğini dile getiren Prof. Dr. Göztaş, artık devletlerin otoriteleşme yerine markalaşma yöneliminde olduğunu ifade etti. Ülkelerin sert ve yumuşak güç kullanımlarını anlatan Prof. Dr. Göztaş, “Sert güç, ülkelerin ekonomik veya askeri güçlerini bir zorlama ve tehdit unsuru olarak kullanmasıdır. Yumuşak güç kullanımı ise genelde kültür, siyasi değerler ve dış politika gibi araçlarla devletlerin fikirlerini benimsetmeye çalışmasıdır. Küreselleşme ile birlikte medya, kamuoyu, sivil toplum kuruluşları ve bireyler karar alma mekanizmalarını doğrudan etkilemeye başlamıştır. Kamu diplomasisi de geleneksel tek taraflı iletişim yönetiminden yeni küresel ve çok yönlü iletişime ayak uydurmuştur” dedi.

Kamu diplomasisinin pek çok alanı kapsadığını ifade eden Prof. Dr. Göztaş, “Devletler, uluslararası alanda diğer devletlerin halklarını etkilemek ve onlarla iletişim kurmak adına birçok uygulama alanı kullanmaktadır. Bunlar; Eğitim Diplomasisi, Kültürel Diplomasi, Dijital Diplomasi, Gastrodiplomasi, İnsan Diplomasisi, Sağlık Diplomaasisi, Vatandaş Diplomasisi, Spor Diplomasisi ve Uluslararası Yayıncılık gibi başlıca alanlar altında toplanabilir. Kamu Diplomasisinde; Gazete, Televizyon, Radyo, Sinema ve Diziler, Süreli Yayınlar ve Yeni Medya gibi araçlar kitle iletişim araçları olarak kullanılmaktadır” dedi.

Türkiye’nin de diğer pek çok ülke gibi kamu diplomasisine oldukça önem verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Göztaş, “Türkiye, genç ve dinamik nüfusu, kültürel zenginlikleri, insani yardım alanındaki öncü duruşu, dış politikadaki ilkesel tutumu, sınırları içerisinde demokrasiyi hakim kılma tutarlılığı, bölgesel güç kapasitesi ve küresel meselelerde aktör olma kararlılığı ile kamu diplomasisinde önemli bir potansiyele sahiptir” diye konuştu.

Sunumun ardından Dekan Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, katkılarından ötürü Prof. Dr. Aylin Göztaş’a “Teşekkür Belgesi” takdim etti.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Robotik takıma “Impact Award” ödülü

Yaz dopdolu geçecek

İtfaiye personeline yılan yakalama eğitimi

İlk mezuniyet, ilk heyecan!

DEÜ'ye Mükemmellik Ödülü

Sağlık Bilimleri'nden 250 mezun

Arşiv