Urla’nın yeni şebekesi, İzmir’den Isparta’ya yol olur

  • 0
  • 4.197
Yazı Boyutu:

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi kurduğu ve kanal altyapısı götürdüğü Urla’ya, şimdi de 392 kilometrelik yeni içme suyu şebekesi döşeyecek. Yapılacak yeni hattın uzunluğu, İzmir ile Isparta arasındaki mesafeden (382 km) daha fazla olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin su kayıplarını azaltmak, vatandaşları bol ve sağlıklı suya kavuşturmak için başlattığı yatırım hamlesi sürüyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi de, turizm alanında büyük potansiyele sahip olan Urla’da gerçekleştiriliyor. Eskiyen içme suyu şebekesi nedeniyle sık sık arızaların ve su kesintilerinin yaşandığı ilçede, İZSU adeta “alt yapı devrimi” yapmaya hazırlanıyor.

Urla’nın atıksularını arıtmak için ileri biyolojik atıksu arıtma tesisini 2009 yılında hizmete alan ve kanal altyapısı götüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçedeki tüm içme suyu şebekesini de yenileyerek büyük bir yatırıma daha imza atacak. Toplam 392 kilometrelik içme suyu şebeke yenileme çalışmaları için İZSU iki ayrı ihale düzenledi. Urla Zeytinalanı, İçmeler, Torasan mahalleleri içmesuyu şebeke ve iletim hattı inşaatı kapsamında 186 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşenecek. 6 milyon 825 bin TL’lik yatırımla gerçekleştirilecek imalat çalışmaları 540 takvim gününde tamamlanacak. Urla merkez, Çeşmealtı ve İskele mahalleleri içme suyu şebeke ve iletim hattı inşaatı ise önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Bu iş kapsamında da 206 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi döşenecek, imalatlar 630 günde tamamlanacak. Uzun yıllardır yenilenmeyen asbest, PVC ve galvaniz borular medeniyle su arızaları ve kesintilerinin yaşandığı Urla’da vatandaşlar, böylece yeni şebekeyle birlikte sağlıklı ve kesintisiz suya da kavuşmuş olacak. Bu sağlıklı alt yapı ile Urla’daki su kaçakları da önlenmiş olacak.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Makina Mühendisleri Odası'nda yeni dönem

At-Çek Balık Avı Festivali’ne Hazırlanıyor

Hava kirliliği şikayetleri son 5 yılda yüzde 43 azaldı

“Kırmızı” ve “Mavi” hatla İzmirlilerin hizmetinde

‘Sağlıklı kent, Sağlıklı yaşam: İzmir’ sloganıyla öne çıkalım”

Ritmimiz de keyfimiz de yerinde

Arşiv