Yaşar’da uluslararası üniversiteler buluşması

  • 0
  • 959
Yazı Boyutu:

Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’dan 10 üniversitenin yöneticileri uluslararası ‘Eğitim Yönetimi Üniversite Konseyi’ buluşması için İzmir’e geldi. Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen konsorsiyum İzmir’in uluslararası üniversiteler kenti olma yolunda önemli bir adım olarak nitelendirildi.
Amerika Birleşik Devletleri(ABD)’nin 50 yıllık eğitim yöneticisi yetiştiren ve dünyanın alanındaki en saygın kurumu olan Eğitim Yönetimi Üniversite Konseyi (UCEA)’ne üye üniversitelerin yöneticileri Türkiye ile işbirliği platformu olarak Yaşar Üniversitesi’ni seçti.
ABD’den California  State University, University of California, Columbia University, Kansas  State University, LaSalle University, Eastern Michigan, University of Massachusetts, The University of Mississippi, Syracuse University ile Meksika’dan Autonomous University of Guadalajara üniversitelerinin üst düzey yöneticileri Yaşar Üniversitesi’nde incelemelerde bulundu.           

İzmir uluslararası üniversiteler kenti olacak
Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Murat Barkan, İzmir’in uluslararası üniversiteler kenti olma yolunda hızla ilerlediğini vurgulayarak, “Akademik kadromuzun yüzde 57’sini  marka olmuş Dünya üniversitelerinden transfer ettiğimiz isimler oluşturuyor. Uluslarararası projelerde de yer alarak İzmir’i bir eğitim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. ABD üniversiteleriyle de bu yolda önemli adımlar atacağız, İzmir’i dünya çapında bir marka kent yapmak için katkıda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Kriz dönemi yatırımı : Eğitim
Yaşar Üniversitesi Uluslarararası İlişkiler Ofisi Müdürü Patricia Türkmenoğlu, ABD’li üniversite yöneticilerinin  küresel kriz döneminde eğitime yapılacak yatırımların gelecek vaat ettiğini belirttiklerini söyledi. Türkmenoğlu, “Bu aynı zamanda kaliteli eğitim kurumlarının artmasına ve buradan mezun olacak öğrencilerin daha iyi imkanlarla iş bulmalarına da olanak sağlayacak bir yaklaşım” şeklinde konuştu.

Küresel bilgi paylaşımı
Dünyadaki yüksek öğretim kurumlarının bir konsorsiyum çatısı altında eğitim liderlerini yetiştirmeyi amaçlayan UCEA, 50 yıl önce ABD’de Kellogg Vakfı  girişimiyle kuruldu ve bugün küresel bir organizasyon haline geldi.
Üye üniversitelerin rektörleri ve fakülte dekanlarının farklı ülkelerde eğitim sistemleri deneyimlerini paylaşmayı ve yaşam boyu yönetici eğitimlerini hedefleyen UCEA, eğitim yönetim örgütlerinin oluşturduğu uluslararası bir ağ olarak biliniyor.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Konuşma bozukluğunun çaresi terapi

ABD’den patent tescili aldı

Çığır açan uygulama

Fırtık Kız

Muhteşem dönüş

Yaşam Köyü’nde zeytinyağı sabunu atölyesi

Arşiv