Yaşar, geleceğe yelken açıyor

  • 0
  • 1.048
Yazı Boyutu:

Öğrenci ve personeline üniversitenin teknesiyle yelkencilik eğitimi vererek yelken sporunu teşvik eden Yaşar Üniversitesi ilk meyvelerini aldı. Y.Ü.’nün milli yelkenci öğrencisi Efe Uyal, geçtiğimiz hafta yapılan Türkiye Şampiyonası’nda birinci oldu.
Bireysel ve takım sporlarına yönelik düzenlenen spor merkezi ve sosyal yaşam alanları ile öğrencilerin sağlıklı birer birey olarak yetişmesini hedefleyen Yaşar Üniversitesi, spor alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Üniversite teknesiyle öğrenci ve personeline yelken eğitimi vererek, yelken sporuna teşvik eden YÜ, ilk başarısını elde etti. Uluslar arası Lojistik Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi ve milli yelkenci Efe Uyal, geçtiğimiz hafta Karşıyaka’da yapılan Türkiye Yelken Şampiyonası’nda birinci oldu. 8 yıldır yelken sporu yapan ve ulusal ve uluslar arası pek çok birinciliği bulunan milli sporcu, 4.20 sınıfında 20 sporcu arasından ekip arkadaşı Murat Can Toyçelebi ile birlikte birinciliği göğüsleyerek, Türkiye Şampiyonu oldu.

Hedef Avrupa Şampiyonası
Geçtiğimiz yaz Türk Milli Yelken Takımı ile birlikte Macaristan’da yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası’na da katılan genç sporcu, “Macaristan’da takım olarak şanssız yenilgi aldık. Şimdi önümüzdeki yıl yapılacak olan Dünya ve Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedefimiz Avrupa Şampiyonası’nda derece almak” dedi.

“Rio’dan madalya ile döneceğiz”
Türkiye Yelken Federasyonu’nun desteğiyle 2016 yılında Rio’da yapılacak olimpiyatların hazırlıklarına şimdiden başladıklarını belirten Uyal, “Yurtdışından eğitilen eğitimciler ve yoğun kamp programıyla olimpiyatlar için hazırlıklara başladık. Türkiye ve yurtdışında yapılan yarışmalara da katılarak önümüzdeki 7 yıl boyunca tüm enerjimizle Rio Olimpiyatları’na hazırlanacağız. 2016’da Rio’dan kesin madalya ile dönmek istiyoruz” diye konuştu.
          
Önce ders ardından Körfez
Eğitim kalitesinin yanı sıra, öğrenci ve personeline üniversite teknesinde yelken eğitimi vererek, yelken sporuna teşvik etmesi nedeniyle Yaşar Üniversitesi’ni tercih ettiğini belirten Efe Uyal, “Üniversite öğrencilerinin yelken topluluğu ile birlikte eğitimlerin ardından üniversitenin teknesiyle Körfez’e açılıyoruz. Bu bir öğrenci için bulunmaz bir fırsat. Hem çok iyi bir eğitim alıyoruz hem de spor yapmaya teşvik ediliyoruz” dedi. Özel yetenek bursu ile uluslar arası lojistik eğitimi alan 18 yaşındaki Uyal, denizcilik bilgisini kullanabileceği için bu bölümü tercih ettiğini söyledi. Yelken yaparken de denizin üzerinde yürüdüğünü hissettiğini ifade eden Uyal, “Yelken doğaya karşı mücadele verilen oldukça zor bir spor. Denizdeyseniz dalga, akıntı ve rüzgar gibi sürekli ve ani değişim içinde olan dış kuvvetlerle karşılaşıp, her türlü zor koşulda tek başınıza kararlar alıyorsunuz. Ama denizin üzerinde öğrendiğiniz bu öngörüyü, tüm hayatınızda kullanabiliyorsunuz. Bu da yelken sporunun en güzel yanı. Herkese bu sporu yapmasını öneriyorum” diye konuştu.

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Uluslararası standartlara sahip spor tesisi için gün sayıyor

İzmir’in özel çocukları kente başarıyla döndü

DAÇKA ligde fırtına

TSYD ile Altınordu'dan iş birliği

3. Ayak ödülleri sahiplerini buldu

TSYD İzmir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici'yi ziyaret etti

Arşiv