YAŞAR’ın yurt projesi hayat buluyor

  • 0
  • 2.165
Yazı Boyutu:

Yaşar Üniversitesi’nin öğrenciler için yatakhane değil, yaşam alanı konseptinde oluşturmayı planladığı 5 yıldızlı yurdu, hayat buluyor. Üniversiteye yürüme mesafesinde, yüksek teknolojiyle inşa edilecek yurt binası projesinin yapımı için açılan ihale sonuçlandı. Kaba inşaatı 4 ay içinde tamamlanacak dev yurdun, Temmuz sonuna kadar bitirilmesi  planlanıyor.

"Bilim, Birlik, Başarı..." sloganıyla eğitim veren Yaşar Üniversitesi (YÜ) öğrencileri şık ve modern yapısıyla örnek gösterilecek yurda kavuşuyor. Y.Ü. Selçuk Yaşar Kampusu’na 500 metre yürüyüş mesafesindeki Yaşar Holding’e ait eski BOTAŞ fabrikası alanı üzerindeki arsa, üniversitenin öğrenci yurduna dönüşüyor. 3 bin 381 metrekare parsel alanında, kız ve erkek öğrenciler için 8 kat ve iki ayrı bloktan oluşan 9 bin 509 metrekare kapalı alana sahip yurt, 432 yatak ve 236 odadan oluşuyor.

Proje için 21 firma yarıştı
Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampusu’nu tasarlayan Eskiz Mimarlık tarafından özgün mimari tasarımıyla öğrencilerin temel ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan yurt projesinin yapımı için, ihale açıldı. Öğrenciler için modern bir yaşam alanı sunmayı amaçlayan yurdun yapım ihalesi için 21 firma teklif verdi. Teklifleri inceleyen üniversite yönetimi ve mütevelli heyeti, en uygun teklifi veren Yapı Üretim İnşaat Taahhüt San. Tic. AŞ. ile anlaştı.

Sözleşme imzalandı, Temmuz sonu bitiyor
Öğrencilerin daha konforlu  bir ortamda yaşamalarına imkan sağlayacak olan yurt projesi ile ilgili sözleşme imzalandı. Yapı Üretim İnşaat Taahhüt firmasından Talat Sivri ve İbrahim Erkoç, yurdun 4 ay içinde kaba inşaatının tamamlanacağını ve Temmuz ayı sonuna kadar inşaatın tamamen bitirileceğinin planlandığını söyledi.

“Önümüzdeki ders yılına hazır”

Yapılacak öğrenci yurdunun Yaşar Üniversitesi’nin bir diğer kesiti olacağını belirten Rektör Prof. Dr. Murat Barkan, “Kampus içindeki öğrenci duyarlılığı burada da geçerli olacak. Yurtlar sadece öğrencilerin geceleri konakladıkları yerler değil, yaşam biçimini ortaya koyan bir unsurdur” dedi. Modern yurt projesinin uygulanması için titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Barkan, “İhaleye katılan 21 firmanın teklifi değerlendirildi. Titizlikle yapılan incelemelerde ilk etapta ön plana çıkan 6 firma arasından iş ortağımızı belirledik. Önümüzde Temmuz ayı sonuna kadar bitirmeyi hedeflediğimiz projeyle İzmir’e örnek teşkil edecek, modern bir yurt kazandırmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Rahat ve teknolojik yurt
Odaların genellikle tek ve iki kişilik olarak öğrencilerin kullanımına sunulacağı Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu, en son teknoloji iletişim olanaklarına ve öğrencilerin kendilerini rahat hissetme ortamını da beraberinde getirecek.

Öğrenciye sunulan imkanlar
Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nda gençler için her türlü konfor da düşünüldü. Yurtta ilk olarak TV izleme odası, etüt odası, fitness salonu, çamaşırhane, bankamatik, teknik servis destekli internet erişimi imkanı, açık ve kapalı otoparklar, yemekhane, kafe, güvenlik, yurt müdürü, misafir bekleme bölümü, revir, internet kafe, market, teknik servis, her odada duş ve tuvalet imkanı, yangın yönetmeliğine uygun mimari çözümler, sığınak gibi bölümler yer alacak.

Engelli dostu yurt
Bedensel engellilerin yatay ve düzey ulaşımına yönelik her türlü mimari çözümler sağlandığı yurt alanında engelli tuvaleti ve duş gibi yaşamı kolaylaştırıcı düzenlemeler de yer alacak.
           
Yatakhane değil, yaşama alanı
Öğrencilerin kalacağı odalar yatakhane şeklinde değil hem yaşama, hem de ders çalışmayı bir arada sunacak konseptle düzenlenecek. Böylece, Türkiye’de sadece Sabancı Üniversitesi’nde uygulanan bu ortam Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdu’nda da öğrencilerin hizmetine sunulacak.
             

YORUM YAZ
Diğer Haberler

Gurur veren uluslararası başarı

Obezite vakalarındaki artışın nedenini araştıracak

Kirazlı emekliliğe uğurlandı

Şehir ve Yemek Kültürü Akademisine Yoğun İlgi

Antep fıstığı kabuğundan diyabete yönelik önemli proje

Geleceğin yakıt teknolojisi:

Arşiv