Buluşlarıyla Çevre’Ye El Verenler

  • 0
  • 669
Yazı Boyutu:

Halk arasında el vermek sözü vardır hani; yardım etmek,destek olmak anlamında kullanılır. İşte o kişilerden bahsetmek istiyorum bukez. Çevre ve doğayı koruyan buluşları küçük de olsa o kişileri, kuruluşlarıtakdir ediyorum. Muğla Ortacalı Özgün Biçer, elektrikli bisikletinin şarjınınkısa sürede bitmesinden kurtulmak için güneş paneli taktırmakta çareyi bulmuş.Akıllı kuryeci yaptığı 300 lira masrafla hem bisikletini şarjda beklemektenkurtulmuş hem de elektrik tüketip para ödemekten. Hasan Çetin ise her ayişyerine gelen yüksek elektrik faturalarından kurtulmak için binanın çatısına 2bin liraya malettiği rüzgar pervanesi ile kendi elektriğini üretmeye başlamış.Küçük basit ancak ülkemiz dünyamız   adına önemli bir adım. Birkaç kişi ileyapılan tasarruf nedir ki demeyin. O bir kişiler toplandığında yüz binler,hatta milyonlar eder. Yüzde 75’ni yurt dışından satın aldığımız elektrik içinbir lambanın tasarrufu bile küresel ısınma ile başı belada olan dünyamız içinönemli. Biliyor musunuz kömür santralarından elde edilen elektrik nedeniyle heryıl 8 milyar ton karbondioksit (Zehirleyici, öldürücü gaz) salınımı dünyamızınatmosferine büyük zarar veriyor. Bunun adına da küresel ısınma deniyor. İşteÖzgün Biçer, Hüseyin Çetin gibi insanlar önemli. Yine İzmir’in en eskiİngilizce eğitim kurumu English Life ve Campus Ege, hiç kağıt kullanmadanbilgisayar üzerinden imtihan etme yöntemi ile Türkiye BilişimDerneği’nin düzenlediği Bilişim Yıldızları Yarışması’nda e-Eğitim kategorisindeTürkiye’de birincilik ödülüne layık görülmüş. Bu küçük ama önemli buluş kağıdınham maddesi olan onlarca ağacın kesilmesini önlemiş oluyor. Ülkemizde vedünyadaki çevre ve doğayı koruyan ilginç buluşlarla ilgili oluşturduğum dosyadayurt dışından da önemli buluşlar var. Klaus Lackner tarafından tasarlanansentetik ağaçlar sayesinde karbondioksitle yerinde savaşmak mümkün halegeliyor. Yol kenarları ve sanayi bölgelerinin çevresine konulmasıdüşünülen sentetik ağaçlar gerçek bir ağaca göre 100 kat daha fazlakarbondioksit emerek yok ediyor. İhtiyaç duyulması halinde yer değişimi mümkünolan sentetik ağaçlar yıllık 90 bin ton karbondioksit gazının atmosferekarışmasını önlüyor. İki İranlı ve bir Amerikalı sanatçı bayanın çevremücadelesi de dikkat çekici. Dünyanın ilk toprakta çözünen mayo koleksiyonuLinda Loudermilk imzası taşıyor.

Loudermilk’innişastadan ürettiği ekolojik mayolar korkmayın en erken 180 günde çözünüyor.İki İranlı grafik tasarımcısı bayan ise çevre kirliliği ve iklim değişikliğinedikkat çekmek için İran’ın büyük şehirlerinde resim sergileri açıyor.Resimlerinde hızla büyüyen şehirlerde çevre kirliliğine dikkat çekiliyor. Birbaşka çevreci buluş ise Çin’den. Çin hükümet geliştirdiği özel kumbarayaplastik pet şişe atanlara ücretsiz metro bileti veriyor. Aslında daha pek çok örnekvar ancak bir başka yazımda da onlara değinirim. Çevrenin korunmasına bir adımatan, destek veren herkesi takdirle karşılıyorum. Çünkü başka dünya yok.

Batıçim’den çevreciçalışmalar
Özel kuruluşların da çevreye duyarlı olmasını sık sıkyazarım. İzmir’de 47 yıldır sanayicilik yapan Batı Anadolu Çimento Sanayi,işleri gereği karbonmonoksit salınımını en aza indirmek için çevreci pek çokprojeye imza atıyor. Son 5 yılda İzmir ve çevresine 40 bin ağaç diken şirket,Ege Orman Vakfı ile yaptığı yeni protokol ile 15 bin fidan daha dikecek. AyrıcaBornova tesisinin çevre düzenlemesi için Ege Üniversitesi ile çalışma başlattı.BATIÇİM Murahhas Azası Tufan Ünal ise “Biz, ülke ekonomisine katkıda bulunmayaçalışırken çimento sektörünün bir karbon ayak izi bıraktığını biliyoruz ve buizleri silmek için çok önemli çevreci çalışmalar yapıyoruz” diyor. Çok doğru.Bu yıl enerji ve çevre için 103 milyon dolarlık yatırıma imza atan Batıçim, 56bin 500 ton karbondioksit gazının atmosfere karışmasını önlüyor. Bu da 2 milyon540 bin ağacın tutma kapasitesine eş değerde. Çevrenin korunmasına yönelikönemli çalışmalar gelecek kuşaklar için sevindirici. Dilerim tüm özelkuruluşlar bu sorumluluğu yaşar.  

Öğrencilerin gözündençevreci öğretmen
Gültepe Nene Hatun Kız Meslek Lisesi Radyo, Televizyonbölümü öğrencileri Meryem Berfin Altun ve Serhat Çağdaş TRT’de yanımda mecburistajlarını yapıyor. Çevre yazıları yazdığımı öğrenince çevreye çok duyarlı olanve kendilerine de sık sık çevreye karşı duyarlı olmalarını öğreten grafiköğretmenleri Melek Küçükoğlu’dan söz ettiler. Bende de onlara çevreciöğretmenlerinin haberi yapmaları istedim. Çok güzel fotoğraflar çekmişler.İzmir’in Yeşilova semtinde oturduğu apartmanın balkonunu çiçek ve bitkilerlecennete çeviren Melek Küçükoğlu’nun örnek olması için bende köşeme koydum.Melek öğretmenin en çok hoşuma giden tarafı ise öğrencilerine çevreye duyarlıolmalarını öğretmesiydi. Bravo Melek öğretmenim.

YORUM YAZ