Deniz, Kum, Güneş; Asıl Cennet Ürkmez

  • 0
  • 2.394
Yazı Boyutu:

 
Bayram tatil yazısında İzmir’in etrafında gidilebilecekcennet köşelerini yazıp en son favori yerimin Dikili Bademler olduğuna değinmiştim.Yazıyı okuyan Ürkmezli turizmci Soner Değerli, e-mail atarak, hem bayramımıkutlamış hem de “Asıl deniz, kum, güneş ve eğlence cenneti Ürmez’dir. Mavibayraklı 8 kilometrelik sahilimiz ve turkuvaz renkli denizimize hayran kalacaksınız.Sizi tesislerimizde ağırlayıp buradaki güzellikleri de görmenizi istiyoruz. İddiaediyorum bir daha kopamazsınız” demiş. Böyle nazik ve iddialı davet karşısındailgisiz kalınamazdı. Ürmez’e gitmeden önce köşe yazılarımın yakın takipçisi SonerDeğerli ile ilgili yaptığım araştırmada, turizmden, inşaat, kuyumculuktan  seyahat acenteliğine kadar pek çok iş kolunayatırım yaparak yüzlerce kişiye iş istihdamı ve sosyal sorumluluk alanında ise yaptırdığıokullarla yöre insanına önemli hizmetler yaptığını öğrendim. Aslında yenineslin Soner Değerli’nin başarılarını örnek alması için ayrı bir röportajyapmak gerekir. 

Yöre halkı veyazlıkçılar marina istemiyor

Çevre ve gezi yazarı olarak Ürkmez’den etkilendiğim ikiözellikten biri sırtını yasladığı kızıl çam ormanları ve mavi bayraklataçlandırılmış pırıl pırıl deniziydi. Her ne kadar denize girmeyi pek sevmesemde zemini tamamen kumla paklı turkuvaz renkli denize 7 kez girerek kendirekorumu kırdım. Yanımdan ayırmadığım fotoğraf makinemi görüp gazeteci olduğumutahmin eden Ürkmezlilerden sahillerine kurulması planlanan marina şikayetinidinledim. Belediye Başkanları Tunç Soyer’e çok güvendiklerini sık sık dilegetiren yöre halkı, “Yüzlerce evin binlerce insanın denize girdiği bu güzelimsahil şeridi marina ile yok edilecek. Biraz ilerimizde Seferihisar Sığacık’tadünya çapında modern bir marina var. Aramızda 5 deniz mili bile yoktur. Kesinliklemarina kurdurulmasını istemiyoruz ve gerekirse sahilde gece gündüz yatarakenlemeye çalışacağız” diyorlar.

Değerli Masal Evleriyeşillikler içinde

Menderes yolunu kullanarak gittiğim ve kuşbakışı izlediğimÜrkmez, o kadar yeşil bir kent ki hayran kalmamak elde değil. Çünkü dünyaçapında ünlü satsuma mandalinanın yetiştiği Ürkmez, 12 ay boyunca yemyeşilgözüküyor. Şehir merkezindeki evlerin bahçeleri, yöre halkı ve yazlıkçılarınarasında sanki en güzel bahçe yarışması varmış gibi çiçek ve ağaçlardangeçilmiyor. 2 gün konakladığım Değerli Masal Evleri de botanik bahçesi gibiydi.İki tane avukat kızı ile birlikte tasarladıkları ve dünyanın masal kahramanlarıPinokyo, Kül Kedisi, Arı Maya, Rapunzel, Simbad, Bambi, Kırmızı Başlıklı Kız,Pamuk Prenses ve Çizmeli Kedi adlarını verdikleri müstakil ve dublex gökkuşağırengi evler Ürkmez’e ayrı bir hava katmış. Yeşillikler içinde balkonları geniştasarlanmış ve denize sıfır bir alanda kurulmuş masal evleri, sakinlik vehuzuru arayanlar için çok ideal. Akşam canlı müzik eşliğinde eğlenmek, dansetmek isteyenler için de Masal Cafe’de haftanın 5 günü Grup MODD, Türk ve dünyamüziğinden örnekler sunarak unutulmaz dakikalar yaşatıyor.

8 kilometrelik SevgiYolu

Özel aracı olmayanlar için İzmir’den metro ile Cumaovası’nave oradan belediye otobüsü aktarmasıyla Ürkmez’e 3 liraya ulaşmak mümkün. Karayolununikiye ayırdığı Ürkmez’de yaşam yaz mevsiminde tamamen deniz kenarında kışmevsiminde ise ilk kurulduğu ve “Ürkmez Köyü” dedikleri bölgede geçiyor.Binlerce evin bulunduğu mavi bayraklı sahil üzerinde  birbirinden şık bar, cafe ve restoranlar konuklarınıağırlamak için birbiri ile yarış halinde. Ürkmezliler, yerli ve yabacı turistievinde konuk edebilecek derecede konuksever, güler yüzlü, sosyal ve samimiinsanlar. Dileyen çam ormanlarında deniz manzaralı dağ yürüyüşü, dileyen camgibi denizinde tekne turları, tüplü dalış veya bakir koylarında yüzmenin tadınıçıkarabilir. Sevgi Yolu adını verdikler 8 kilometrelik sahil şeridi o kadarhareketli ki günün nasıl geçtiğini anlamak mümkün değil. Sahilde sabah ve akşamserinliğindeki spor amaçlı yürüyüşler artık ritüel olmuş.

Mavilim Cafe’nin özelköftesini tadın

Karadeniz’den gelip Ürkmez’in fanatiği haline gelen arkadaşımHüseyin Bilgi’nin işlettiği Mavilim Cafe’de eşinin özel baharatlarla hazırladığıve Ürkmez’de meşhur olmuş kasap köftesinden yemeği ihmal etmedim. Oğlu Ziyakızları Semra, Seda ve eşi Sabiha’nın desteğiyle işlettiği cafede, Ayvalıktostu ve çayına oynan oyunlar  ile Kahramanmaraş’tanözel ambalajlarla getirilen karadut, limon, çilek, kestane, kakao ve sakızlıdövme dondurma yeme buluşmaları popüler olmuş. Yani yöre insanının buluşma yeriolmuş Mavilim Cafe. Güneşin doğup batmasına doyamayacağınız Ürkmez’in herköşesinde ruhunuzu dinlendirecek eşsiz manzaraları arzu ederseniz fotoğraf makinenizile ölümsüzleştirebilirsiniz. İzmir’in turizmde parlayan yıldızı olma yolundaiddialı adımlar atan Ürkmez’i bir hafta sonu veya 2 günlük bir tatil iledenemenizi tavsiye ederim.  

YORUM YAZ
Arşiv