Dünya Sakinleri Seferihisar'A Hayran Kaldı

  • 0
  • 785
Yazı Boyutu:

Türkiye'nin Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti Seferihisar geçtiğimiz haftasonu çok önemli bir sınav verdi. 27 ülkeden 167 kentin temsilcisinin katıldığıUluslararası Cittaslow Genel Kurulu'na ev sahipliği yapan Seferihisar, BelediyeBaşkanı ve bürokrat düzeyinde toplam 250 seçkin konuktan tam not aldı.

Uluslararası Cittaslow Başkanı GianLuca Marconi, “Seferihisar çıtayı çok yükseltti. Muhteşem bir ev sahipliğiyaptı. Bundan sonra bu organizasyonu yapacakların işi hiç kolay olmayacak”sözleri bunun kanıtıydı. Toplantılardan sonra sakin şehir üyeleri Seferihisarİlçesi'ne 5 kilometre uzaklıktaki Teos Antik Kenti’ni gezerek Hellenistik ve Roma dönemi kalıntıları hakkındabilgiler aldılar. Daha sonra Türkiye’nin en ünlü mahallesi kabul edilen Sığacık’ınArnavut kaldırımlı dar sokaklarında beton yığınlarına teslim olmayan bahçeli veahşap cumbalı evlerini, sardunyalarla kaplı balkonlarını, turkuvaz renklidenizi, tarihi kale içindeki organik ürünlerin satıldığı pazarını gezip alışveriş yapıp yerel lezzetlerden tattılar. 3 gün süren toplantılardan arda kalan zamanlarında   İzmir’de Efes Antik Kenti ve Meryem Ana evigibi önemli tarihi ve turistik mekanlarını gezdiler. Tabi ki Türkiye’ye gelipdünya kenti İstanbul’u görmeden ayrılmak olmazdı. Avrupa’yı görüp gezen bir İzmirli,bir Türk olarak, 27 ülkeden 167 kentin yetkililerinin şehirlerimize hayrankalmaları ve övücü sözler söylemeleri tabi ki beni çok mutlu etti. YıllardırAvrupa Birliği’ne girme mücadelesi veren bir Türkiye için bulunmaz birreklamdır bu.

Cittaslow Başkanı’ndanövgü

Keza CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel kurula katılıp bir konuşmayapması birlik üyelerinde büyük bir mutluluk yarattı. Euphoria ResortHoteli’ndeki kapanış toplantısında Cittaslow Başkanı Gian Luca Marconi, GenelDirektör Pier Giorgia Olivetti, Başkan Yardımcısı Arnoud Rodenburg, BilimKomitesi Başkanı Guiseppe Roma ve Başkan Yardımcısı Dehyun Sohn, Fransa’danGrigny, Saint Antoin Noble Val, Valmondois, Japonya’dan Kesennuma, Polonya’danGoldap, Portekiz’den Viana Do Castelo ve İtalya’dan Marradi’nin dünyadaki yeniCittaslow’ları olduğunu açıklandı. Böylesine önemli bir toplantıyı ülkemizekazandıran Seferihisar’ınçalışkan ve başarılı Belediye Başkanı Tunç Soyer’i takdir etmek lazım. Bu aradaSakin Şehir üyeliğine kabul edilen Aydın Yenipazar, Muğla Akyaka, Isparta Yalvaç,Çanakkale Gökçeada, Sakarya Taraklı, KırklareliVize, Ordu Perşembe ve Şanlıurfa'ın Halfeti ilçesini de yürektenkutluyor ve böyle önemli şehirlerin artmasının diliyorum. Cittaslow üyeliğine kabul edilmek okadar kolay değil. Cittaslow Kentler Birliği, dünyanın en modern projelerinden birikabul ediliyor.Dünya genelinde Avrupa kıtası ülkeleriçoğunlukta olmak üzere küçük nüfuslu kentlerin üyeliğe kabul edilmesinde kentinkimliği, özellikleri, tarihleri ve yaşam tarzlarınıkorumalarını sağlayan ve ön plana çıkaran 59 önemli kriter aranıyor ve büyükbir titizlikle izleniyor.

Sakin şehre sakin Saloon
Antalya'dan göç eden Yörüklerin 500 yıl önce kurduğu ve 0.8asit zeytinyağı ve organik reçel ve sebze konserveliyle ünlü Seferihisar’ınUlamış Köyü girişine yarın 16 dönümden oluşan çiftlik havasında Slow Saloonadında güzel bir  mekan açılıyor. Betonyığını ve kent gürültüsünden kaçmak isteyenler için ideal bir yer. İçindeorganik belgeli pazar yeri, kahvaltı salonu, restoran, yeşillikler arasındadinlenme mekanları, çocuklar için oyun alanları ve mini hayvanat bahçesibulunan Slow Salon’un açılışı (Sakin Salon) cumartesi günü saat 13’de SeferihisarBelediye Başkanı Tunç Soyer tarafından yapılacak. Ulamış Köyü İzmirli genç girişimciler Özgür Güler ve Levent Kutluca çokgüzel bir hizmet verecekleri konusunda çok iddialılar(05554556705). Hercumartesi organik belgesi olan köylüler, hafta içindeki günlerde ise ilaçsıziyi tarım yapan köylüler sebze, meyve ve ürünlerini satacaklar. Slow Saloon,Ulamış Köylülerinin bir anlamda can kurtaranı olacak. Ulamış Köyü Seferihisar’a10 kilometre mesafede Bademler Köyü’nü geçtikten sonra. Levent Kutluca,köylülerin ödeyeceği tezgah ücretlerinin Ulamış Köyü İlköğretim Okulunabağışlanacağını söyledi. Valla böyle iş istihdamı yaratan, şehrini, köylüsünüdüşünen insanları kutlamak gerekiyor. Organik Pazar açılışından sonra TürkHafif  Batı Müziği’nin sevilenseslerinden Leman Sam’ın kendisi gibi müzisyen olan büyük kızı Şehnaz Sam dabir konser verecek. Saat 14’de başlayacak konser halka açık ücretsiz olacak. Güzelbir hafta sonu için bu konser ve organik gıdalardan oluşan nefis kahvaltısınıkaçırmamanızı öneririm.
 

YORUM YAZ
Arşiv