Ege’Nin Tarih Ve Mandalina Cenneti Sakin Şehir Sef

  • 0
  • 2.069
Yazı Boyutu:

Mandalina belki de hayatın bize sunduğu en büyük mucizelerden biri. Düşünün her daim yemyeşil bir ağaç, bahar aylarında mis gibi kokan bembeyaz çiçekler, o çiçekler daha sonra içi sulu dışı turuncu olağanüstü bir meyve dönüşüyor. İşte bu mucizenin en güzeli en lezzetlisinin yetiştiği topraklar Seferihisar’daydım. Biz İzmirliler ne kadar şanslıyız ki burnumuzun dibinde 60 bin tonluk dünyanın en kaliteli dev mandalina bahçesine sahibiz. Dilerim bizden sonraki kuşaklar da bu vitamin deposunu görüp yaşarlar. Bu yıl 12’ncisi düzenlenen mandalina şenliği yine binlerce kişiyi bir araya getirip unutulmaz anları belleklere kazıdı. Mandalina şenliği yapılmasa bile Seferihisar, Türkiye’nin dünyadaki gururu bir ilçe. Cittaslow (Sakin şehir) ünvanına sahip Seferihisar, kentlerin kendi kimliklerini, özelliklerini, tarihlerini ve yaşam tarzlarını korumalarını sağlarken bir yandan da ön plana çıkarmalarını destekleyerek kültürlerin korunmasına yardımcı olan Dünyanın en modern projelerinden biri olan Cittaslow Kentler Birliği’nin Türkiye’deki tek üyesi.

141 Belediye Başkanı Seferihisar’a gelecek
Üstelik girişimci Belediye Başkanı Tunç Soyer sayesinde dünyada 141 üyesi olan Cittaslow Kentler Birliği 2013 yılında genel kurulunu Seferihisar’da yapacak. Seferihisar pek çok önemli özelliği bir arada toplamış. Teos Antik Kentin bulunduğu  turkuvaz renkli denizi ile ünlü Sığacık’ta bir gece konakladım. Denizi koruma amaçlı rüzgar enerjisi ile akıntı sağlanarak deniz suyunu temizleyen sistemiyle Akdeniz’in en önemli marinaları arasına giren Teos Marinanın etrafındaki çok şık cafe bar, çay bahçesi, butik otel ve balık restoranları Sığacık’ı Seferihisar’ın gözde mekanı yapmış. Mandalina Kraliçesi Yaren Yavuz ve Mandalina Kralı Berkay Hasbay’a taçını takan Türk sinemasının ünlü jönü Salih Güney ile aynı otelde kaldık. Hotel ThreeB Marin (0232-7457200) güler yüzlü bir aile tarafından işletiliyor. Bahadır Kurt, turizm ve otelcilik eğitimi alınca İnşat Mühendisi babası Vedat Kurt oğlu için Sığacık Teos Marina’nın karşısına güzel otel inşa etmiş ve ailece işletiyorlar.  Hiç sıkılmadan defalarca gidebileceğim Sığacık’ın betona teslim olmamış dar sokaklarında dolaştıktan sonra soluğu Gürkan Damla’nın  büfesinde aldım. Kavak Yelleri dizisi oyuncularının müdavimi olduğu lezzeti ve bol malzemeli kumru yedim. (0546-2649552)

Seferihisar’dan Van’a 15 ton C vitamini
Seferihisar’daki mandalina şenliğinin en anlamlı tarafı Van ve Erciş’teki depremzedelere 15 ton mandalina gönderilmesiydi. Evlerini kaybedip çadırlarda soğuktan hastalanmamak için yaşam mücadelesi veren depremzedelere “Van İçin Kardeşlik Yüklüyüz” sloganıyla gönderilen C vitamini mandalinalar çok iyi gelecek.  Seferihisar  Mandalinasının marka olması ve daha iyi duyurulması için yapılan şenlikde en iyi mandalina üreticisi yarışmasında Hüseyin Kumla birinci, Nusret Özkan ikinci, Aysever Alten üçüncü oldu. En iyi mandalinalı yemek ve tatlı yarışmasında Seval Ağaç mandalinalı kurabiye ile birinci, Aysun Önlü mandalinalı cheesecake ve mandalinalı tavuk yahnisi ile İkinci, Türkan Çınar mandalina pestili ile üçüncü oldu. Şenliğin finalinde ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı Yavuz Bingöl’ün birbirinden güzel şarkılarına Seferihisarlılarda eşlik etti. 

YORUM YAZ
Arşiv