İzmir’in çiçeklendirilmesi bariz fark ediliyor

  • 0
  • 933
Yazı Boyutu:

Bu yıl bitmek bilmeyen kış mevsiminden sonra İzmirlilerin yüzü nihayet ilkbaharda  güldü. Belediyelerin kentin her köşesini çiçeklendirmesi ile ilkbahar sevinci bir kat daha arttı. Çiçeklendirme ve yeşillikler daha bariz bir şekilde fark ediliyor. 5 milyon 500 bin adet çiçek ve bitki ile 12 milyon metrekare alan rengarenk olunca fark etmemek mümkün değil. Bu rakamlar sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait. İlçe belediyelerle 10 milyonu bulmuştur. Avrupa’da metropol kentlerindeki park ve bahçelere özenirken insan kendi şehrindeki rekreasyon alanları, caddeler, sokaklar ve refüjlerin çiçek bahçesine dönüştürülmesi görünce beton yığınları arasında yaşamayı bir nebze olsun unutuyor. EXPO gibi dünya çapında bir organizasyona aday olan İzmir’in de işte böyle olması gerekir tabi.
 
Yöneticiler vatandaşı özendirmeli     
Keza yaşadığım Karşıyaka da, 11’ncisi düzenlenen “Çiçek Festivali” ve “En Güzel Balkon Bahçe Yarışması” ile cennet bahçesine döndü. Sık sık yazdığım üzere yöneticiler güzel aktivitelerle vatandaşları özendirmeli. En güzel balkon-bahçe yarışmasında, ödüller 2 kişilik yurt dışı uçak bileti, beş yıldızlı otelde konaklama, bambu oturma grubu, Koçtaş’tan 500 TL. değerinde alışveriş çeki gibi birbirinden değerli pek çok hediye olunca yarışmaya katılım bir hayli fazla olmuş. 4 gün süren çiçek festivalinde ise hem Bayındır, Karaburun, Ödemiş, Zeytinova, Tire, Narlıdere  başta olmak  üzere  birçok yerden  gelen üreticiler para kazanıp ekonomik canlanma sağlandı hem de binlerce çiçek, ağaç ve meyve fidan toprakla buluştu. Bostanlı pazar yerinde kurulan çiçek pazarından Bende balkonum ve bahçeme çeşit, çeşit çiçek ve ağaç aldım.
 
Narlıdere’de gençlik ve çiçek festivali
Çiçek Festivali’nden önce düzenlenen Zeytinyağlı Yemek Yarışması etkinliği içinde davet üzerine açtığım “Bin Yıllık Zeytin Ağaçları” fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü. 4 gün içinde yaklaşık 500 kişinin gezdiği sergide zeytin ağacının şekilden şekile girmiş bedenini görenler şaşkınlıklarını gizleyemediler. 10 yıllık bir çalışmayla oluşturduğum bin yıllık zeytin ağaçları için Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak imzalı plaket verildi. Bu arada söz ağaçtan açılmışken İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs, kültürpark içinde ağaç turuna hafta içi olduğu için katılamadım. farkındalık yaratmak ve bilinci oluşturmak için yapılan turda İzmir’in iki değerli büyüğüm ve meslektaşım yazar, profesyonel ve ülkesel turist rehberi Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi evladı Şadan Gökovalı ile Atatürk Ormanı, Kültürpark’ı Koruma ve Anıt Yaptırma Derneği Başkanı ve Dr. Behçet Uz’un Eserlerini Yaşatma Merkezi Başkanı Sancar Maruflu anılarından yola çıkarak ağaçların Kültürpark’a nasıl getirildiği konusunda bilgiler verdiler. Bu gün başlayıp yarın da devam edecek olan Narlıdere Belediyesi Gençlik ve Çiçek Festivali kaçırmayın. Çevre adına İzmir’de o kadar güzel çalışmalar yapılıyor ki hangisini yazacağımı şaşırıyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi, arıtma tesislerinden çıkan günlük 800 ton çamuru çürüterek metan gazı haline getirip enerji haline dönüştürecekmiş. Türkiye’nin en önemli çevre yatırımlarından biri olan bu projeyi daha sonra geniş, geniş yazacağım.
 
Mordoğan’da insanlar deniz ile buluşuyor
Mordoğan Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği insanlarla denizi buluşturduğu şenliğinin bu yıl 8’nci yapılacak.  Bilim adamlarının denizlerin korunması için yaptığı uyarıları dikkate aldığımızda Mordoğan’da “Deniz Sizi Çağırıyor” sloganıyla 17-20 mayıs arasında düzenlenecek şenlik büyük önem taşıyor.  Sanatsal ve kültürel pek çok aktivitenin yanı sıra “Amatör Balıkçılık Nereye Gidiyor?”, “Akdeniz Foku ve İnsan İlişkileri”, “Ege Denizin Balıkları ve Sportif Balıkçılık” gibi konular uzmanlar tarafından anlatılacak. Dalgıçların deniz kıyılarını, vatandaşların ise plajları temizleyeceği şenlikte Sinarit, Sargoz, Sivriburun, Karagöz, Fangri, Mercan yavruları denize bırakılacak. Ddenizleri, ağaçları, doğayı, hayvanları koruyup bilgilendiren şenlikler sık sık yapılsın.

YORUM YAZ